30 Ekim 2007 Salı

NBA | Gösteri Başlıyor # 1
34 + 5 + 20 = 17 ?!

30 Ekim, farklı hayatlar için farklı anlamlar içeriyor olabilir. Bir futbolsever için 1960 yılının 30 Ekimi, önemli bir gün sayılabilir örnek vermek gerekirse. Futbol Tarihi'nin en büyük efsanelerinden biri olan Arjantinli Diego Armando Maradona'nın doğduğu gündür çünkü, 30 Ekim 1960. Yine İtalyan fizikçi Galileo Ferraris'in de 1847'de dünyaya geldiği ve 50 yıl içerisinde fizik dünyasına katkıda bulunma şansı yakaladığı tarihtir, 30 Ekim. Doğumlar, ölümler, savaşlar, antlaşmalar... Her bir gün kendine has hatıraları vardır muhakkak, 30 Ekim 2007 de spor dünyasında NBA 2007-2008 Sezonu'nun açılacağı gün olarak ayrı bir önem taşıyor şu an için. Oyuncu seçimi, takaslar, hazırlık maçları, sakatlık haberleri, dedikodular derken, Salı gecesi NBA, perdeyi Spurs ve Blazers arasında oynanacak olan maç ile açıyor. Yine de son şampiyonun değerlendirme için biraz beklemesi gerekecek sanıyorum; çünkü çok daha heyecan verici ve merak uyandıran bir takım olacak: Boston Celtics !

Boston Celtics, ölü sezonda neredeyse tüm takımı gönderip Ray Allen ve Kevin Garnett gibi iki All Star oyuncuyu kadrosuna ekleyince bir anda yeni sezonun en merak edilen takımı oldu (Oldu, olmasına ama; an itibariyle Massachusetts'te kırmızı çorap satışı tavan yapmış olabilir. Geçtiğimiz haftasonu MLB World Series'te rakibi Colorado Rockies'i süpürerek Dünya Şampiyonu olan Boston Red Sox, kenti sevince boğmuş olsa gerek). Kevin McHale, Larry Bird ve Robert Parish ile bir dönemi domine eden Boston takımının Allen, Garnett ve Pierce ile birlikte geri döneceğini düşünenlerin sayısı azımsanamayacak kadar fazla; fakat sezon öncesi oynanılan Cleveland Cavaliers maçı sırasında kendisine uzatılan mikrofona konuşan Genel Menajer Danny Ainge, ''Big Three'' olarak adlandırılan bu üç oyuncunun yanında çok iyi oyuncuların da kadroda bulunduğunu ve Celtics'in bu sezon ''Big Three'' değil ''Big Twelve'' olarak adlandırılabilecek bir takım olduğunu söylüyordu. Ainge, pek de haksız sayılmaz aslında. Celtics için, Allen ve Garnett'in gelişi çok kolay olmuyordu. Yıllarca şampiyonluklara abone olan, NBA Tarihi'ni rekabetleri, emekli formaları ve domine ettiği bu şampiyonluklar ile olgunlaştıran Celtics'in son yıllarda üzerine yapışan ''Loser'' damgasından kurtulması gerekiyordu ve bu damgadan kurtulabilmek adına çok önemli iki yıldız organizasyona dahil edilmişti; fakat karşılığında vazgeçilen oyunculardan dolayı da kadroda önemli bir oyuncu boşluğu oluşmuştu. Bu noktada James Posey, Eddie House ve Scot Pollard gibi kadroda rotasyonu sağlayacak oyuncular kazanıldı ve Danny Ainge'in de bahsettiği ''Big Twelve'' yolunda önemli adımlar atılmış oldu.

Lafı da az önce geçti; Boston Celtics, cuma akşamı karşılaştığı 2006-2007 Sezonu'nun NBA Finalisti Cleveland Cavaliers'ı 114-89 yenmeyi başardı. Karşılaşmanın tamamını olmasa da belli kısımlarını izleme şansı buldum, NBA Tv aracılığıyla. Sezon öncesi oynadığı ilk üç hazırlık maçını kazandıktan sonra, devam eden üç maçta sahadan yenilgi ile ayrılan Celtics, bu iki serinin ardından LeBron'u konuk ediyordu. Kevin Garnett, 21 sayı 13 ribaund ve 10 asist ile triple-double yaparak dikkatleri üzerine çekmeyi başarsa da, Celtics'in oyununa genel bir bakış yaptığımızda çok daha önemli işlerin üstesinden gelen bir takım olabileceklerini görebiliriz. NBA'de üst düzey ikililer hep olmuştur. Bir tarafta Iverson ve Melo gibi bir örnek, diğer tarafta da Kobe ve Shaq tarzı başka bir örnek ile karşılaşabiliriz. Bu tip üçlüler bulmak ise doğal olarak daha zordur. Son yıllarda; öne çıkan üçlü olarak tanıdığımız Nets'in triosu Kidd, Jefferson ve Carter'dan farklı olarak KG, Allen ve Pierce iç-dış kombinasyonunu sağlayabilecek meziyetlere sahip. Belki çok erken; ama üçlü arasında ''Benim takımım'' egosu henüz ortaya çıkmadı. Benim fikrim çıkmayacağı yönünde, düşündüğüm gibi olursa Celtics'in başlık olarak kullandığım formülü gerçekleştirmek adına önemli bir temel oluşturabileceğini sanıyorum

Son olarak, Celtics'in her pozisyon için çeşitli varyasyonlar üretebilecek bir kadrosu olduğunu düşünüyorum. Kevin Garnett, müthiş bir fırsat. Boyalı alanda, oyun bilgisini kullanabilecek ve yüksek postta Paul Pierce'a, dış şut pozisyonunda da Ray Allen'a pas yeteneğiyle pozisyonlar yaratabilecektir. Hücum gücünün yüksek olmasını beklediğim bu takımda, savunmanın da yüzü olacaktır. Kenardan gelecek James Posey'nin savunma katkısının yanı sıra Eddie House'ın da önemli görevler alabilecek bir potansiyelinin olduğunu düşünürsek, Atlantic'i alabileceğini söylemek hayalcilik olmayacaktır. Konferans Şampiyonluğu için ise en büyük rakipler, Bulls ve Pistons olacaktır. Bu üç takım ile diğer Doğu temsilcileri arasında kalite farkının bulunduğunu düşünüyorum. Miami Heat, Orlando Magic, Washington Wizards, New Jersey Nets, Toronto Raptors ve Cleveland Cavaliers ise PlayOff resminin içerisinde yer alabilecek diğer takımlar.

...

Hiç yorum yok: