18 Kasım 2007 Pazar

NBA | Boston Celtics, Yanıyor !..BOSTON CELTICS : 82 - 0 ?

Boston Celtics'in, Ray Allen ve Kevin Garnett'ı kadrosuna katmasından bir süre bu üçlü hakkında kendisine sorulan sorulara, takımın sadece bu üç oyuncudan kurulu olmadığını, takıma ''Big Three'' yerine ''Big Twelve'' denilmesini tercih ettiğini söylüyordu, bir dönemin efsanevi Celtics takımının oyuncularından ve halihazırda Boston Celtics'n Basketbol Operasyonlarından Sorumlu Yöneticisi olan Danny Ainge...

Boston Celtics'in sezon içerisinde ilk kez Miami Heat karşısında izleme şansı bulabildim.

Danny Ainge, haklıymış. Kevin Garnett ve Ray Allen, şampiyonluk iştahıyla bir başka oynarlarken, Paul Pierce ise her an skorerliğini takımı adına kullanabilecek potansiyeli verebiliyordu. Böylesine büyük bir üçlü Celtics'e çok büyük katkı sağlayacaktır muhakkak; ama yardımcı oyunculara ihtiyaçları olacaktır. Miami Heat maçında bu görevi Rajon Rondo ve James Posey'nin fazlasıyla yerine getirdiğini düşünüyorum (Celtics, üç çeyrek önde götürdüğü maçı Dwayne Wade'in son şutuna bıraktı belki, fakat sanırım yenilseler bile bunları söyleyebilirdim). Paul Pierce'lı kadrosuna Ray Allen ve Kevin Garnett'ı da eklediğinde kadrosundan önemli sayıda oyuncu gönderen Boston Celtics hakkında ciddi kuşkularım bulunuyordu. 30 yaşını geçmiş olan üç oyuncu ile rotasyonu sağlamaları açısından zorlanacaklarını düşünüyordum ki önce Eddie House, sonra da James Posey takıma katıldı. Özellikle James Posey'nin bu sezon Celtics için son derece önemli bir oyuncu olabileceğini düşünüyordum. Az sonra istatistiki açıdan desteklemeyi planladığım savunma gayreti takıma bu yönde katkı sağladığı gibi Miami Heat karşısında hücumda da Celtics adına önemli işler yapan bir Posey vardı sahada.

Miami Heat maçının üçüncü çeyreğinin ilk bölümünde Boston Celtics, bir anda vites yükseltti ve farkı çift hanelere çıkarmayı başardı. Son çeyrekte 10 sayılık bir dezavantaja yakalanan Celtics, bundan böyle maç veya çeyrek seçer mi bilemiyorum; ama bahsettiğim dönemde oynadığı oyundan zevk alan bir Celtics takımı izlediğini düşünüyorum seyircilerin. Bu süreç içerisinde saha içinden kaydedilen sekiz basketin yedisinin asist üzerinden gelmesi de Celtics'in hücum tarafına dair en parlak istatistik olarak çıktı karşımıza. Maç sonunda çıkan tablo ise daha da göz alıcıydı : 29 asist ve 35 basket !..

Buradan yola çıkarak Boston Celtics'in kazandığı sekiz maçta asist ve basket (saha içi isabet/ikilik ve üçlük) istatistiklerini de verelim:

Washington Wizards (103-83) Asist 20-39 Basket
@ Toronto Raptors (98-95) Asist 21-34 Basket ,
Denver Nuggets (119-93) Asist 32-49 Basket,
Atlanta Hawks (106-83) Asist 30-41 Basket,
@ New Jersey Nets (112-101) Asist 27-36 Basket,
@ Indiana Pacers (101-86) Asist 27-36 Basket,
New Jersey Nets (91-69) Asist 21-33 Basket,
Miami Heat (92-91) Asist 29-35 Basket.


Bu tablodan başlıca iki sonuç çıkarılabileceğini düşünüyorum:

- Kevin Garnett, Paul Pierce ve Ray Allen gibi üç büyük yıldıza rağmen Boston Celtics, paylaşarak oynamayı biliyor,
- Bir maç dışında kazandığı tüm maçlarda rakiplerini 100 sayı barajının altında tutan Boston Celtics, iyi savunma yapıyor.

Birinci görüden başlayalım. Sürekli tartışılan bir konu olmaya başladı aslında. Kevin McHale, Robert Parish ve Larry Bird'den bu yana Massachusetts'in gördüğü en iddialı üçlüden bahsediyoruz. Son dönemde trio kavramını domine eden Tim Duncan, Manu Ginobili ve Tony Parker'dan farklı olarak üç oyuncu birbirleriyle buluşmadan önce All-Star seviyesine gelmiş oyunculardı. Ray Allen ve Kevin Garnett'in gelişinden sonra bu ortaklığa benzetilen bir diğer örnek ise Carmelo Anthony ve Allen Iverson olmuştu. Allen ve Garnett, bu iki oyuncudan farklı olarak çok daha fazla şampiyonluk adrenalini salgılıyor ve gerektiğinde takım oyuncusu olmayı biliyorlar. Bu yüzden James Posey, Kendrick Perkins ve Rajon Rondo ile birlikte gayet iddialı bir takım olduğunuı görebiliyoruz Boston Celtics'in. İkinci üçlüde bulunan Rajon Rondo'nun bu formunu devam ettirirse ''Most Improved Player'' ödülüne aday olabileceğini de düşünüyorum. Miami Heat karşısında 9 sayı 7 ribaund ve 10 asist ile oynayan Rondo'nun henüz 21 yaşında olduğunu da notlarımız arasına alırsak, bu büyük oyuncular arasında performansını üst seviyelere çıkarabileceğini söyleyebiliriz.

İkinci görüye gelelim. Bu noktada istatistiklerden yararlanacağım. James Posey'den bahsetmiştim yazının başlarında, Posey ve Garnett gerçekten inanılmaz işler yapıyor savunmada; fakat bu iki oyuncudan çıkıp büyük resme geldiğimizde ise etkileyici gerçeklerle karşılaşıyoruz. Boston Celtics'in rakiplerinin şu ana dek Celtics'e karşı maç başına yakaladıkları ortalama istatistikleri:

Saha içi isabet yüzdesi: %39.9 (Lig 1.'si)
Üç sayı isabet yüzdesi: %31.0 (Lig 2.'si)
Savunma ribaundu : 27 (Lig 1.'si)
Hücum ribaundu : 10.4 (Lig 7.'si)
Toplam ribaund : 37.4 (Lig 1.'si)
Asist: 16.9 (Lig 1.'si)
Top Çalma: 6.6 (Lig 6.'sı)
Top Kaybı: 17.9 (Lig 1.'si)
Toplam Faul: 24.1 (Lig 6.'sı)
Toplam Sayı: 87.6 (Lig 1.'si)


Evet, rakiplerini ortalama 87.6 sayıda tutan, saha içinden %39.9 ile şut atmaya ve 17.9 top kaybı yapmaya zorlayan Boston Celtics, ligin en iyi savunma takımı olarak çıkıyor karşımıza. Bu başarı da oyuncular ve Koç Doc Rivers'ın yanı sıra yeni Asistan Koç Tom Thibodeau'nun da hakkını vermek lazım. Ölü sezonda çok önemli iki oyuncu transferi yapan Boston Celtics, saha dışında da en önemli transferi yapan takım oldu. 20 yıllık NBA tecrübesini Boston Celtics'e sunmaya başlayan Thibodeau, Büyük Üçlü'yü kontrol etme dersini gayet iyi geçmişe benziyor. Savunması yöntemleri ile ünlü olan Thibodeau'nun, Celtics'in başarısına direkt olarak etki ettiğini söylenmeye başlandı bile.

Savunmadaki başarının etki ettiği bir diğer alan ise Boston Celtics'in attığı ve yediği sayılar arasında oluşan pozitif fark. Rakiplerine maç başına ortalama 87.6 sayı bulma şansı veren Celtics, 102.8 sayı atarak bu iki istatistik arasında 15.2 sayılık bir fark yakalamış durumda. NBA'de bu alanda New Orleans Hornets'in +9.1 ile ikinci sırada olduğunu eklersek Boston Celtics'in ne kadar büyük bir iş çıkardığını daha iyi anlatmış olabiliriz.

Başlıkta esprili bir şekilde konuşulan bir dedikodunun dile getirilmiş hali var. Tabii ki 82-0 ütopya; fakat Boston Celtics iyi yolda. Yine de tüm bunlara rağmen NBA Şampiyonluğu için konuşmanın erken olduğunu düşünüyorum; çünkü Playoff bambaşka bir dünya ve orada San Antonio Spurs, Phoenix Suns, Detroit Pistons hatta Utah Jazz gibi sistemler var. Bu yüzden 20+5+34=17 için erken olabileceğini düşünüyorum. Bunlarla birlikte Boston Celtics'in, sezona büyük bir renk getirdiğini söyleyebilirim.

Son olarak ise bu geceki Orlando Magic maçının son derece iyi bir karşılaşma olmasını bekliyorum.

Sevgiler,
Eray.

Hiç yorum yok: