30 Kasım 2007 Cuma

Liverpool FC | Oyun´un En Kızıl Efsanesi - 1. Bölüm ...LIVERPOOL FC YOU WILL NEVER WALK ALONE !

İngiltere'nin liman şehirlerinden Liverpool ve kentin içerisinden çıkan rock grubu The Beatles ile birlikte en büyük iki efsaneyi birbirinden ayıran: Mersey Nehri. Kentin iki yakasından yükselen ''You Will Never Walk Alone'' ve ''Nil Satis Nisi Optimum'' sesleri. Merseyside Derbisi'ni Futbol Dünyası'na kazandıran Mavi ve Kızıl Yaka. Komşu mahallelerin rekabetiyle başlayan, Liverpoollu holiganların neden olduğu Heysel Faciası ile Mavi tarafta oluşan öfkenin (Heysel'den sonra UEFA, İngiliz takımlarını Avrupa Kupaları'ndan men edince Everton, favori olduğu 1985-1986 ve 1987-1988 Sezonu'nda Şampiyon Kulüpler Kupası'na, 1986-1987 Sezonu'nda ve 1888-1889 Sezonu'nda UEFA Kupası'na katılamamıştı) 1989'da yaşanan ve 96 Liverpool taraftarının ölümü ile sonuçlanan Hillsborough Faciası'yla dayanışmaya dönüşmesi neticesinde bugünlere kadar uzanan ve yeryüzündeki tüm rekabetlerden farklı olarak kendi içerisinde barındırdığı güzellikler ile en çekici derbilerden biri olma özelliğini taşıyan Merseyside Derbisi.

Teşekkür etmemiz gereken bir isim daha varsa bu isim muhakkak John Houlding olacaktır. Anfield Road'da Everton'ın maçlarını oynadığı sahanın sahibi olan Houlding, sahanın kirasını arttırmak istemiş; fakat bu karara onay gelmeyince Everton, terk-i diyar eylemişti Anfield'dan. Aynı zamanda Everton FC Başkanı olan Houlding, bu duruma içerlemiş olacak ki yeni bir takım kurmak istiyor, FC Everton ve Everton Athletic isimleri onay görmeyince yeni takımının adını Liverpool FC olarak belirliyordu. Bir nevi Liverpool Efsanesi, İngiliz Futbol Sistemi'nin kurucu kulüplerinden olan Everton Futbol Kulübü'nün içerisinden çıkıyordu. Uzun süre (ve belki halihazırda da geçerli olarak) Liverpool kentinin daha fazla desteklenen takımı olan Everton'ın kurucularından sayılabilecek bir isim tarafından futbol fünyasına kazandırılan Liverpool için efsane sözcüğü bile yeterli olmayabilir. Biz yine de, Liverpool'un neden efsane olduğunu ve hangi yollardan geçerek nesilden nesile anlatılan bir kulüp olabildiğini incelemeye başlayalım.1892-1894 Sezonu Liverpool´un Doğuşu !..

Everton'ın Anfield Road'dan ayrılıp Goodison Park'a taşınmasının ardından kollarını sıvayan ve Liverpool'u kuran John Houlding, 15 Mart 1892'de takımın başına İrlandalı John McKenna'yı getiriyordu.

Everton'ın Anfield'ı terk etmesinin ardından Houlding'e Liverpool'u kurma konusunda yardımcı olan W. E. Barclay, o dönemde Everton'ın teknik direktörü durumundaydı, fakat Merseyside'ın yeni takımı Liverpool'un kuruluşunda aktif rol oynayan Barclay, McKenna'yla birlikte Kırmızıların da ilk teknik direktörü olarak Liverpool şehri için kendisine önemli bir yer ediniyordu tarihin yapraklarında. Barclay ile çalışmak üzere göreve getirilen John McKenna, daha sonra İskoçya'ya gidecek ve iş ilişkilerini kullanarak 13 İskoç oyuncuyu Liverpool'da oynamak üzere Anfield Road'a getirecekti.

Malcolm McVean, Hugh McQueen, Duncan McLean, Joe McQue, James McBride, Matt McQueen, John McCartney ve Billy McOwen'ın takıma katılımıyla Liverpool, bir süre ''The team of Macs'' olarak anılıyordu artık. Bu dönemde McKenna, Houlding ve Barclay'nin Futbol Ligi'ne katılım talepleri FA tarafından reddediliyor ve Liverpool, tarihinin ilk hazırlık maçında Rotherham United'ı 7-1 mağlup ettikten sonra Lancashire Ligi'ne dahil oluyordu. 3 Eylül 1892 günü ise Liverpool Tarihi'nin ilk resmi maçındaki rakip Higher Walton'ı yukarıdaki fotoğrafta bulunan oyuncular 8-0 mağlup ediyor ve Liverpool'un ilk resmi galibiyetine Anfield'da hazır bulunan 200 kişi tanıklık ediyordu. İlk maç olması nedeniyle, birçok ilkin de içerisinde bulunduğu bu karşılaşmada Malcolm McVean ilk golü atarken, diğer goller Cameron (2), McQue (2), John Smith (2) ve James McBride'dan geliyordu. Ligdeki ilk dört maçını Anfield'da oynayan ve tulum çıkaran Liverpool'un o sezon içerisinde dikkat çeken maçlarından biri de Ibrox Stadı'nda Glagow Rangers'a karşı oynanan müsabaka oluyordu. Kadrosunda 13 İskoç bulunan Liverpool, İskoçya'dan 6-1'lik mağlubiyetle dönecekti.

Sezon sonunda 17 galibiyet 2 beraberlik ve 3 mağlubiyet aldığı ligi 36 puanla zirvede tamamlayan Liverpool, Liverpool Senior Cup Finali'nde tarihin ilk Merseyside Derbisi'nde Everton'ı karşı 1-0 mağlup ediyor ve Woolwich Arsenal ile birlikte Futbol Ligi'ne katılmaya hak kazanıyordu.

Hiç yorum yok: