25 Kasım 2007 Pazar

NBA | Celtics, Arkasına Bakmıyor !..''If you don't know about the Lakers-Celtics history then you really don't know basketball.''

Boston Celtics'in en önemli parçalarından biri olan Kevin Garnett, ''Eğer, Lakers-Celtics rekabeti ile ilgili bir şey bilmiyorsanız, basketbol hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz'' diyordu, maç öncesinde. KG, haklıydı. Celtics taraftarları da heyecanla bu maçı bekliyordu, yıllar sonra Lakers'ın karşısına ayakları yere basarak çıkan Celticliler, boş koltuğun bulunmadığı tribünlerde efsanevi ''Beat LA'' tezahüratını tekrar dillendiriyordu. Yeni Celtics hakkında Lakers'ın yıldızı Kobe ise ''Lige geldiğimden beri Celtics hep berbat bir takımdı; fakat şimdi kıçımızı tekmeliyorlar. Onlarla benzer özelliklerimizin olduğu bir nokta bulmaya çalışacağımızı ümit ediyorum. Aramızda benzer bir nokta bulursak, bu şampiyonluk seviyesine çıkabileceğimiz anlamına gelir. Umuyorum ki, bulacağız'' şeklinde bir yorumda bulunuyordu. Maç sonrasında olgun yorumlar yapan Kobe, maç içerisinde o kadar olgun olamadı. Karşılaşma boyunca dağ, fare doğurdu ve ilk çeyrekten itibaren Celtics, hiç zorlanmadan maçı kazanmayı başardı. Celtics'in 23-10 ile maça başladığı dönemde, Kobe'nin takımı oynatmak yerine Celtics'î tek başına yenme yolunu tercih edince Lakers adına kötü senaryo gerçekleşti ve takım, önemli bir lideri kullanamadı. 23-10'a kadar geçen 10 dakikalık sürede Kobe Bryant, saha içinden altı atış kullanırken sadece birinde başarı sağlayabildi. Lakers, buradan sonra geri dönmeyi de başaramadı.


Los Angeles Lakers'ın Boston Celtics'i hiç zorlayamamış olması, basketbol adına sadece bir takımı işleyebilecek olmamıza neden oldu. Boston Celtics için sezon başında beri ''Big Twelve'' ve ''Asist/Basket'' başlıkları üzerinde durmaya çalışıyorum. Dün geceki maçta Kevin Garnett, Paul Pierce ve Ray Allen'ın dışında Celtics'te önemli birkaç oyuncu olduğunu bir kez daha gördük. Sanırım sezon başında ''Most Improved Player'' ödülüne şahsi adayım olarak gösterdiğim Rajon Rondo, sezon ilerledikçe daha güçlü bir aday olmaya başlayacak. Lakers'a karşı skor yönünden çok dominant bir oyun oynamasa da (6 sayı ile oynadı) beraber forma giydiği büyük yıldızları organize ediyor olması, 21 yaşındaki oyuncu için hayli iyi bir gelişme. İlk beşin diğer oyuncusu Kendrick Perkins'in de kendi kariyerinin en iyi maçını dün gece oynadığını düşünürsek (21 sayı atarak kariyer rekorunu kırmayı başardı) Danny Ainge'in sezon başında bahsettiği ve benim de her yazıda üzerinde durduğum ''Big Twelve''in şimdilik yolunda gittiğini söyleyebiliriz.

Kevin Garnett, Ray Allen ve Paul Pierce... Sezon başında bu üç oyuncunun topu paylaşamayacağını söylemek aslına bakılırsa çok da acımasız bir yorum sayılmazdı; fakat Allen ve Garnett'in kazanma aşkı, Pierce'ı da etkilemişe benziyor. Yıllarca tek başına taşıdığı takımla, geçtiğimiz sezon isyan noktasına gelen Pierce (bir önceki sezon facia bir dönem geçirmişti), bu sezon ''Komple Oyuncu'' olduğunu hatırlamışa benizyor. Dün gece, unutulmaya yüz tutan değerini yıllar sonra tekrar gösterdi, basketbolseverlere: 20 sayı, 6 ribaund, 9 asist ve 3 top çalma... İstatistikleri etkileyici gerçekten belki; ama daha önemlisi Pierce, tam bir lider gibi oynadı ve kendisinin ''Komple Oyuncu'' olduğunu hatırlamasının yanında bize de Pierce'ın bir yıldız olduğunu hatırlattı. Top paylaşma konusunda da Pierce'ın 9, Rondo'nun 10 asist yapmasının yardımcı istatistikler olduğunu, Celtics'in yine 39 saha içi isabetini 31 asist üzerinden yaptığını söylemeliyiz. Boston Celtics, 30 yaş barajını geçmiş olan oyuncularının sahip olduğu olgunlukla çok iyi oynamaya devam ediyor. Yardımlaşma ve kazanma aşkı üst seviyede. Garnett'in gözlerinden fışkıran kazanma azmi, Pierce'ın geri dönüşü, Perkins'in rolüne adapte olması, Allen'ın şutörlüğü, Posey'nin tecrübesi, House'ın destek kuvveti, Rondo'nun dinamizmi ve takım savunması, Boston'un kazanması için her maç yeterli olabilecek noktalar.

Başlıkta belki Pierce ve Garnett'in resmi var; ama dün geceki Celtics-Lakers maçının yıldızı ne Bryant, ne de Büyük Üçlü'den biriydi. Kariyer sayı rekorunu 21 ile kıran ve 9 ribaund çeken Kendrick Perkins (ve bu oyuncunun özelinde Rondo, House, Scalabrine ve Posey) ekstra katkı sağlamaya devam ederse Celtics için kazanmak çok da zor olmayacak.

Sevgiler,
Eray.

Hiç yorum yok: