24 Kasım 2007 Cumartesi

NBA | Lakers vs. Celtics : Özlem Dolu Rekabet !..24 Kasım Cumartesi | 02.30 Los Angeles Lakers @ Boston Celtics

Basketbolun en efsane rekabetlerinden biridir hiç kuşkusuz, Lakers ve Celtics rekabeti. Bir tarafta tüm zamanların en çok maç kazanan takımı Los Angeles Lakers (2006 yılında 2806 galibiyet ve 61,5 galibiyet yüzdesiyle), diğer tarafta en çok şampiyon olan Boston Celtics (16); fakat efsaneyi yaratan NBA Tarihi'nin gelmiş geçmiş en başarılı iki takımının toplamda 10 kez NBA Finalleri'nde karşı karşıya gelmiş olmaları. Basketbolun bu kadar sevilmesinde, sağlam temeller üzerine kurulmuş olmasında ve NBA Basketbolu'nun bugünlere kadar gelmesinde en büyük paya sahip olan bu iki takımın rekabetinin şiddeti Larry Bird ve Magic Johnson'ın 1990'lı yılların başında basketbolu bırakmalarıyla tükenmeye yüz tutmaya başlamıştı. 1950'li ve 1960'lı yılların dominant takımı Celtics, NBA'in en unutulmaz hanedanlığının keyfini sürerken, 1970'li ve 1980'li yıllarda karşısına çıkan Los Angeles Lakers'a daha fazla dayanamıyor, tahtını Abdul-Jabbar ve Magic Johnson'ın kurduğu ortaklığa bırakıyordu. Az önce söylediğimiz gibi Bird ve Johnson'ın bırakmasında sonra heyecanının kaybolmasına yüz tutan rekabet, Celtics'in ''Loser'' olmaktan kurtulmak adına uğradığı büyük değişimin ardından tekrar alevlenebilir.

NBA'in 61 yıllık tarihine toplam 30 şampiyonlukla damga vuran iki takımın rekabetidir, bu rekabet.

Rekabet 1960'lı yıllarda başlıyor, bu dönemde sekiz sezonun altısında (1962, 1963, 1965, 1966, 1968 ve 1969) NBA Şampiyonu olmak için Final'de birbirlerine rakip olan iki takımdan Boston Celtics, Lakers'a söz hakkı vermiyordu. Lakers, her defasında Celtics'e toslasa da baş aktörlerin Jerry West (Lakers) ve Bill Russell (Celtics) olduğu bu dönemdeki 1962, 1966 ve 1969 Finalleri'nde yedinci maça giden tüm serileri Celtics'in kazanması Lakers'ın morali iyiden iyiye bozuyordu. 1980'ler ise Lakers'ın bir şansının olduğuna inanabileceği yılları temsil ediyordu. 1980'lerin kahramanları ise Magic Johnson (Lakers) ve Larry Bird (Celtics) oluyor, bu iki oyuncunun özelinde Lakers ve Celtics rekabeti en ateşli yıllarını yaşıyordu. Bu kez iki takım da iyiydi ve Lakers, Celtics'e kafa tutabiliyordu. Michael Jordan'ın yükselişi ve Chicago Bulls Hanedanlığı'nın öncesine gelen bu dönemde, göze hoş gelen basketbolu Lakers oynuyor ve 1980'lerin ortasında basketbolları ''Show Time Basketball'' adını alıyordu. 1980'lerde Celtics, üç kez şampiyon olabilirken Lakers, Johnson'ın önderliğinde beş kez mutlu sona ulaşıyordu.

Magic Johnson ve Larry Bird, bu dönemde NBA Basketbolu'nu izleme şansı bulabilen şanslı insanlara bu oyunu sevdiren en önemli objeler olurlarken, geriye NBA Tarihi'nin en güzel oyuncu rekabetini bırakıyorlardı.

Bu gece ise 90'lı yılların başından bu yana ilk kez bu kadar ortada olacak bir Los Angeles Lakers - Boston Celtics mücadelesi izleme şansı bulabiliriz. Sezona 9-1 ile başlayan ve evinde oynadığı 6 maçı da kazanan Celtics, son maçında Bucks deplasmanından mağlup dönen Kobe'li Lakers'ı ağırlayacak. Kesinlikle tarih dolu bir karşılaşma olacak ve evet, uzun süredir belki de ilk kez Celtics'in favori olduğunu söyleyebileceğiz.

Ölü sezonun önemli bölümünde Kevin Garnett'in yaşının kemale ermek üzere olduğu ve artık şampiyonluk yaşamak için Minnesota Timberwolves'tan ayrılacağı konuşulmuştu. Phoenix Suns ile birlikte en çok öne çıkan takım ise Kobe Bryant'ın Lakersı olmuş; Garnett, defalarca Kobe ile birlikte oynamanın heyecan verici olacağından bahsedip durmuştu; fakat Draft gecesi Ray Allen'ı alan Celtics, sonlara doğru yarışta söz sahibi olmuş ve unutulmaz bir takas sonucu neredeyse kadrosundaki oyuncuların yarısından vazgeçerek Kevin Garnett'i kadrosuna almayı başarmıştı. Ray Allen ve Kevin Garnett'in ardından James Posey, Eddie House gibi tamamlayıcıların da gelmesiyle Celtics, harika bir kadro kurmuş oluyordu. Celtics'in sezona 8-0 ile başlaması da açıkçası bir süre için, Spurs'ün hanedanlığını, Kobe'nin skorerliğini, LeBron'un atletizmini, Suns'ın koş-koş basketbolunu, kısacası NBA için hayli önemli olan birçok değeri unutturacaktı. Bu gece Celtics'in hatırlatması gereken ise Lakers rekabeti olacak.

Los Angeles Lakers da, beklenenden iyi bir başlangış yaptı sezona. Kobe Bryant'ın bu sezon daha olgun basketbol oynuyor olması, Andrew Bynum'ın kariyerinde sıçrama yapması gereken sezon olması ve benchten gelen oyuncuların maçların kaderleri hakkında söz sahibi oluyor olması şimdilik Lakers adına çok önemli gelişmeler. Indiana Pacers galibiyeti ile başladığı Doğu Seferi'ni Millwakuee Bucks'a kaybederek devam ettiren Lakers, son maçta kendini Boston Celtics'e saklamış olabilir diye düşünüyorum. Lakers adına maçın en önemli sorusu, Kobe Bryant olacak sanırım. Son sezonlarda üst düzey düellolarda söz sahibi olamayan Kobe'nin bu gece nasıl bir strateji ile Celtics'e saldıracağını açıkçası merak ediyorum. Arkadaşlarını oynatma yolunu mu tercih edecek, yoksa maçı tek başına mı almaya çalışacak, gecenin sorusu bu olacak.

Kobe Bryant, bu sezon oynadığı 11 maçta 29,6 sayı ortalaması tuttururken, deplasmanda bu sayı 24,6'ya düşüyor; fakat bu sezon oynadığı beş deplasman maçında çektiği ortalama 7,4 ribaund ise oldukça etkileyici. Kobe'nin bu sezon ribaundlara daha iyi konsantre olduğunu gösteren bu istatistiği 4,8'lik asist ortalaması da destekliyor. Evet, Kobe bu sezon oynatmak istiyor. Ligin rakiplerine en az sayı atma şansı veren takımı Celtics'e karşı, en iyi hücum takımlarından birinin en skorer oyuncusu olarak Kobe'nin bir planı olmalı. Geçtiğimiz sezon iki maçta 91 sayı attığı rakibi bulması zor; ama Ray Allen, Paul Pierce ve Kevin Garnett'in önderliğindeki Celtics karşısında maçı güzelleştirmesini bekliyorum Kobe'den.

PS: TSİ 02.30'da başlayacak ve Massachussets'teki TD Banknorth Arena'da oynanacak maç NTV'den naklen yayınlanacak.

Hiç yorum yok: