7 Kasım 2007 Çarşamba

Yine ve Yeniden : SEKİZ !''Liverpool, 12 kere geldi 8 tanesi gol oldu !'' ... Beşiktaş Futbol Takımı'nın menajeri Sinan Engin, Liverpool maçının sonunda işte bu anlama gelen bir açıklamada bulundu. Türk Futbolu'nun klasik sorunlarından biridir. Özellikle Lig Tv'de Anadolu Kulüpleri'nin maçlarının ardından uzatılan mikrofonlara karşılaşmayı 4-1 kaybeden takımın hocası, ''Hakemlerle ilgili bu zamana kadar hiç konuşmadım, ama takdir haklarını hep rakipten yana kullandı'' ya da ''Adamlar, 5 kere geldi 4'ü gol oldu. Yapacak bir şey yok.'' şeklinde iki açıklamadan birini yapar. Rakip beş kere gelmiş, bunun cevabı aranmaz, 4 tanesinin gol olduğu söylenir ve aradan çıkılmaya çalışılır. Dün ise rakip 12 kere geldi ve 8 tanesi gol oldu. Sinan Engin de yenilgiden gerekli dersleri aldıklarını bu cümlesiyle tüm Türk halkına duyurmuş oldu.

8-0'lık mağlubiyetin taktik veya teknik ile açıklanacak herhangi bir yönünün olmadığını sanıyorum. Geçen sezon Beşiktaş, ikinci sırada ligi tamamladığından ve Şampiyonlar Ligi'ne katıldığından beri bir şekilde bu tip bir skor bekliyordu kendisini. Ligde olmadı, İnönü'deki Liverpool maçında olmadı, Anfield'da oldu. Bu skorun bir kötü tarafı da Beşiktaş'ın kalan Marsilya ve Porto maçlarının eziyete dönüşecek olmasıyla çıkıyor karşımıza. Liverpool karşısında alınacak bir ''şerefli mağlubiyet'' sonrasında Beşiktaş, Marsilya'yı yenip Porto'dan puan almayı bekleyebilirdi; fakat bu durumdan sonra Beşiktaş'ın eline geçse bile İkinci Tur'a çıkmak isteyeceğini sanmıyorum.

Haftasonu oynanacak Sivasspor maçı da Beşiktaş için krizin devam edeceği bir karşılaşma olacak. Fenerbahçe maçında İsmet Arzuman'ın faul gerekçesiyle kestiği pozisyon ironik bir şekilde Beşiktaşlı futbolcuların şansı oldu. Sivasspor maçına PAF takımla çıkacak olan Beşiktaş'ta, Liverpool utancını yaşatan futbolcular İnönü'ye gelmeyecek. Üstelik Yıldırım Demirören, Sivasspor maçı için taraftarların da stada gelmemesini istemişti; şimdi bu isteği katlanarak devam ediyordur diye düşünüyorum. Karardan dönülür bilmiyorum; ama Sivasspor karşısında alınacak bir yenilgiyle birlikte Beşiktaş 2003-2004 Sezonu'nda düştüğü durumdan daha kötü bir pozisyona kadar gidebilir.

Hiç yorum yok: