30 Aralık 2007 Pazar

NBA | Boston Celtics, Yanıyor !.. # 2BOSTON CELTICS 2006-07: 24-58 ve 2007-08: 24-3 !

Sezonun flaş takımı Celtics, 27. maçında 24. kez kazanırken geçtiğimiz yıl 82 maçlık normal sezonun sonunda elde ettiği galibiyet sayısını yakalamış oldu.

24. galibiyetini Ray Allen'ın eski evi Seattle'da Sonics'e karşı alan Boston Celtics'in koçu Doc Rivers, maçın ardından bu durumu şu sözlerle yorumluyordu: ''Demek ki geçen sene oldukça kötüydük''.

Rivers, haksız değildi. Herhangi bir Boston Celtics taraftarı için geçtiğimiz sezona göz atma fikri hiç de iç açıcı gelmeyebilir, fakat bir sene önce bugün 10 galibiyette olan Celtics'in şu dakikalarda 24 galibiyette olması gelinen noktayı açıklaması açısından son derece önemli (Devam eden 32 maçlık dönemde alınan 29 mağlubiyetini bahis konusu yapmasak daha iyi). Bu noktada Celtics'in izleyeceği stratejinin de değerli olması gerekiyor ki Seattle galibiyetinin ardından sözlerine ''Yine de bu bizim çok iyi olduğumuz anlamına gelmez. Henüz zihnimizde hedeflediğimiz hiçbir şeyi gerçekleştirmedik. Sadece 27 maç oynayabileceğimizi gösterdik. Hepsi bu.'' şeklinde devam eden Rivers'ın doğru yolda olduğu söylenebilir, demeçlerinden alabildiğimiz sonuçlara göre.

Celtics'in bu sezonki yükselişinin nedenlerini daha önce az çok yazmaya çalışmıştık, sanıyorum günler geçtikçe C. hakkında yazmaya devam edeceğiz. Yine kısa kısa üzerinden geçelim:

1. Kevin Garnett ve Boston Celtics'in Mutlu Beraberliği

KG ve Celtics'in birbirlerini neler kattıklarını incelemeye başlamadan önce çarpıcı bir diyalogla söze girmenin doğru olduğunu düşünüyorum:

Paul Pierce, sezon öncesi Kevin Garnett ve Ray Allen'ın basına tanıtılacağı toplantıya iki arkadaşından önce gelip Yeşil Oda'daki yerini alıyor. Pierce'ın ardından Oda'ya gelen oyuncu ise Kevin Garnett. Garnett odaya girdikten sonra Pierce ile göz göze geliyor ve kaşını kaldırıp tebessüm ediyor: ''Hey ! N'aber, P.?'' Pierce da haberlerin gayet iyi olduğunu biliyor olsa gerek ki elini Garnett'e uzatarak KG'nin sorusuna, ''Geride kalan hayatım boyunca neredeydin !?'' şeklinde karşılık veriyor.

Celtics'in kulüp sitesinde okuma şansı bulduğum bu diyalogun devamı 27 maçlık periyotta da aralıksız olarak sergilendi durdu. Kevin Garnett'in umutsuz vaka Minnesota'da bile her gece kazanmak adına göstermiş olduğu mücadele, Boston'a geldiğinde sonucunu alabileceği bir karakter savaşına dönüşmüştü artık. Garnett, olması gerektiği yerdeydi. Pierce'ın liderliği KG'ye vermeyi kabullenmesi de sürecin hızlanmasına yardımcı olurken, görünen o ki ortaya çok başarılı bir formül çıktı.

Garnett'in Celtics'teki misyonun daha çok liderlik olduğunu düşünüyorum. 18.9 sayı ve 10.5 ribaund ortalaması KG için yürüyürek yakalanabilecek istatistikler, bu yüzden. KG artık skor, ribaund veya blok dışındaki alanlara da zaman ayırabiliyor.

2. Paul Pierce'tan Beklenen Geri Dönüş

Paul Pierce'ın kuvvetle muhtemel gözleri parlıyordu, ''Geride kalan hayatım boyunca neredeydin !?'' cümlesini kurarken. Tıpkı Pierce hayranı basketbolseverlerin şu günlerde favori oyuncularını sahada izlerken parlayan gözleri gibi.

Pierce, kariyeri boyunca ''Komple Oyuncu'' sınıfına layık görülen basketbolculardan oldu. Savunma yapan, skorer, lider, asist ve ribaund hanelerini doldurabilecek potansiyeli olan.. Geçtiğimiz sezonu 24 galibiyet alarak kapatan Celtics'te Pierce, kelimenin tam anlamıyla ''pes'' demek üzereydi. Dolayısıyla Boston, Pierce'dan beklediği katkıyı alamıyor; Pierce'ın özellikleri de her geçen gün biraz daha köreliyordu.

''Komple Oyuncu'' her takımda olan bir tür değildi. Boston'un bu sezonki çıkışı her ne kadar Ray Allen ve Kevin Garnett'in gelişinin ardından gerçekleşmiş gibi gözükse de Paul Pierce'ın bambaşka oynadığını, kendisinin takıma yeni bir oyuncu havası kattığını söylemekte yarar var. Çok uzağa gitmeye gerek yok, Seattle Supersonics karşısında Pierce'ın performansının doldurduğu istatistik kağıdında şu rakamlar yer alıyordu: 37 sayı, 6 ribaund ve 4 asist. Maçın son yedi dakikalık bölümünde ürettiği 14 sayı ise Pierce'ın ''lider'' karakterini gözler önüne seriyordu.

Pierce'ın dönüşü, Kevin Garnett'in takıma aşıladığı kazanma aşkı kadar önemli bir değişim olarak karşımıza çıkıyor.

3. Ray Allen: Bozzer Beater ve Üçlük Bombardımanı

Ray Allen için de değişim vaktiydi. Kusursuz şut stilini Batı Yakası'ndan Doğu'ya taşıdığı günlerde KG henüz, Celtics'e katılmamıştı. O günkü şartlar altında Allen ve Pierce kombinasyonu tartışmaya açılırken işin Allen tarafında pek tabii ki hücum başlıklı konular incelendi. Kevin Garnett'in gelişinin üçlüyü tamamlamasının yanındaki bir diğer önemi de Allen'ın sahip olacağı özgürlüktü (O yüzdendir ki Garnett'i en tepeye yerleştirdim).

Bozzer-beater (son saniye ile gelen galibiyet basketi) dedik ya, Ray Allen gelir gelmez bir iki kere yaptı bile. Toronto Raptors ve Charlotte Bobcats maçlarını Allen'ın üç sayılık atışlarıyla kazanmak diğer maçlardan daha fazla puan getirmiyor Celtics'e tabii ki, fakat takımın bu galibiyetlerle birlikte kendine saygısını kazanması ve kazanabileceğine inanması 20 sayılık bir galibiyetten daha fazlasını getiriyordur, Celticslilere.

Ray Allen'ın yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi bir katkısı oluyor bu sezon Celtics'e. ''Bir şutör için en iyi şut, her zaman bir sonraki şuttur''. Allen da bunun bilinciyle oynuyor gibi gözüküyor.

4. James Posey ve Eddie House: Kadro Rotasyonu

Basketbol klişelerinden biridir, tek bir oyuncunun koca bir takımı yenemeyeceği. Buradan yola çıkarak üç süper yıldızın da bir takımı NBA Şampiyonluğu'na taşımasının kağıt üzerindeki kadar kolay olmadığını söyleyebiliriz. Kevin Garnett ve Ray Allen'ın gelişinin ardından Celtics kadrosunun işaret ettiği tehlike de bu yöndeydi, çünkü Celtics'in bu hamleyi yapabilmesi için vazgeçmesi gereken birçok şey vardı.

İki oyuncu gelmiş ve karşılığında sekiz oyuncu gönderilmişti. Üç yıldızın dışında çaylaklar ordusu haline gelen Celtics'in bu dönemde James Posey ile sözleşme imzalaması Danny Ainge ve ekibinin başarılı sezonunu taçlandıran bir hareket oluyordu. Şampiyonluk tecrübesinin yanı sıra üst düzey bir savunmacı olan Posey'nin takıma rotasyonda yardımcı olması Celtics'in başarısındaki bir diğer etken.

James Posey ile birlikte Eddie House da kenardan gelerek rakip takımların ezberini bozan bir oyuncu. Rolüne iyi adapte olan House, başarılı Celtics takımının parçası oldu bile. House, Rajon Rondo'ya alternatif olmasının yanı sıra ihtiyaç duyulduğunda Ray Allen'ı da yedekleyebiliyor.

5. Rajon Rondo ve Kendrick Perkins

Üç büyük yıldızın sahadaki tamamlayıcılarının da iyi olması işleri iyiden iyiye kolaylaştırıyor. Rondo'nun MIP (En Çok Geliştirme Gösteren Oyuncu) adaylarının içerisinde olabileceğini söylemiştim, sezon öncesinde. Bu kategoride ödüller sahiplerine dağıtılırken daha çok istatistiklerdeki artışlar göz önüne alındığından Rondo geride kalabilir; ama Allen, KG ve Pierce üçlüsüyle oynamanın avantajlarını şu ana kadar olan bölümde çok iyi kullandı.

Rondo gibi Perkins de Celtics'e oyun içerisinde çeşitlilik yaratıyor. 72-10'luk Bulls takımıyla sürekli olarak karşılaştırılan Celtics'te, dönemin Bulls takımındaki Luc Longley kadar katkı sağlaması beklenebilir Perkins'ten. Çaylak Glen Davis ile birlikte kenardan gelip boyalı alanda kendini fark ettirebilecek bir oyuncu profili çiziyor.

Perkins ve Rondo'nun geçtiğimiz sezona göre göstermiş olduğu gelişim, Boston Celtics'e katkı sağlamakta.

6. Asistan Koç Tom Thibodeau

Beş maddenin tamamında oyuncu isimleri görünce insanın aklına ister istemez, ''Bu takımın başarısında koçun hiç mi katkısı yok ?'' sorusu geliyordur. Doc Rivers'ın yazının ilk bölümündeki açıklamasından da anlaşılacağı Celtics, yaz mevsiminde birçok parçasını değiştirirken antrenörü değiştirmeye vakit ayıramadı. O yüzden tüm bu maddelerin altına ''6. Doc Rivers !'' yazamazdım. Rivers'ın yerine yazılabilecek bir numaralı isim ise: Tom Thibodeau !

Thibodeau, Celtics'in görünmeyen kahramanlarından (en azından Türkiye'den bakınca görülmesi pek kolay değil). Houston Rockets'in sezon öncesi Jeff Van Gundy ile yollarını ayırıp Rick Adelman ile anlaşmasının ardından kulüple bağlarını koparan Thibodeau, Washington Wizards ve Phoenix Suns'ın tekliflerine rağmen Boston Celtics'le anlaştı. Doc Rivers'ı göndermek yerine kendisine takviye güç gönderen Celtics yönetimi bir önemli iş daha yapmış oldu, yaz mevsiminde.

Houston Rockets'da Yao Ming'in gelişimine çok büyük katkı sağlayan Tom Thibodeau da, Boston'daki yıldızlarının bir arada oynamaktan zevk almasının dolayısıyla yakalanan başarının önemli temsilcilerinden biri, Celtics kadrosunda.

Sonuç:

Ortada önemli bir başarı var, somut olarak olmasa da. 4 maçlık Batı Turnesi iki galibiyetle başladı ve bu gece Salt Lake City'den sonraki durak pazar gecesi Staples Center olacak. Celtics'in için önemli bir dönem, buradan iki galibiyetle çıkması seviye atladığının göstergesi olarak görülecektir. Temposu nereye kadar gider bilinmez, ama Celtics bu sene çok sıcak, izleyenlerin içini ısıtacak kadar.

Hiç yorum yok: