12 Aralık 2007 Çarşamba

JASON KIDD : Tünelin Sonundaki Işığı Arayan Adam !JASON KIDD : Tünelin Sonundaki Işığı Arayan Adam !

Sezon öncesi Kobe Bryant, Jermaine O'Neal, Shawn Marion ve Andrei Kirilenko gibi yıldız oyuncuların gerçekleşmeyen takas haberleri ile oyalanan NBA'de, 21 Şubat günü yaklaştıkça takas dedikoduları iyice su yüzüne çıkmaya başladı. Oyuncu takası için son gün olan 21 Şubat'a doğru gündeme gelen en sıcak isim New Jersey Nets'in süper yıldızı Jason Kidd oldu.

Sezona 4-1 ile başlayan New Jersey Nets, altıncı maçında Boston Celtics deplasmanında 111-102 mağlup oluyor ve altı maç sürecek mağlubiyet serisinin başlangıcını yapıyordu. Bir an için kendimizi 34 yaşındaki Jason Kidd'in yerine koyalım, yıllarca oynadıkları takımları tüm çabalarına karşın sadece belli bir noktaya kadar getirebilen, şampiyonluk sevincini yaşayamayan ve 30 yaş üzerinde olan iki arkadaşı, yine kendilerine benzer bir durumda olan bir oyuncu ile Boston Celtics'te buluşup tarihin en önemli üçlülerinden birini oluşturuyor, maçlar kazanıyor, oynadıkları oyundan zevk alıyor ve şampiyonluk yüzüğünü kovalıyordu. Jason Kidd'in gözlerinin önünde sahnelenen bu durum, Kidd'i etkilemiş midir, üst üste alınan altıncı mağlubiyetin ardından ilk sinyal geliyordu. 20+ sayılı yenilgilere isyan eden Kidd, sözleşme şartlarında anlaşmadığı kulübü ile ilgili açıklamalar yapıyor ve takımın son durumundan hoşnut olmadığını belli ediyordu.

Altı maçlık serisinin son maçı olan Utah Jazz'e de deplasmanda 102-75 ile kaybeden Nets'in kaptanı Jason Kidd, batmak üzere olan gemisini kurtarmanın ne kadar zor olduğunu fark ediyor ve ''Şu an tünelin sonunda ışık görünmüyor'' diyerek sert açıklamalarına başlıyordu. 11 sayı 19 ribaund ve 10 asistle oynadığı Orlando Magic maçında bile takımının 25 sayı fark yemesine engel olamayan Jason Kidd, pek de haksız sayılmazdı. Sezon başından bu yana neredeyse triple-double ortalaması ile oynuyordu ve ''Her sene aynı şeyler tekrarlanıyor, Playoff yapmak zorundayız, fakat her geçen gün bu şansımız biraz daha azalıyor'' diyerek de sözlerine devam ediyordu.

Önce sözleşme konusunda anlaşmazlık, daha sonra ise takımı ve arkadaşlarını eleştiren açıklamalar, ikisinin de 21 Şubat'ın yakın olduğu bugünlerde olması kafalara soru işaretleri yerleşmesine neden oluyordu. Kidd'in açıklamalarına cevap olarak Nets koçu Lawrence Frank ise şunları söylüyordu: ''Jason, bizim kaptanımız, bu yüzden kendisi diğerlerinden farklı bir sorumluluğa sahip. Öfkesini ve üzüntüsünü doğru şekilde ifade etmeli. Aynı zamanda şöyle de bir sorumluluğu var ki, kazanan takımın nasıl bir parçası olabiliyorsanız, kaybeden takımın da parçası olmayı bilmelisiniz. Her gece kıçımızın tekmelenmesi utanç verici belki; ama bunun üstesinden beraber gelmek zorundayız''.

New Jersey Nets, Utah Jazz maçından sonra Jason Kidd'in 12 sayı, 11 ribaund ve 13 asist ile triple-double yaptığı maçta Portland Trail Blazers'ı 101-96 mağlup ediyor, 5 Aralık gecesi oynanacak New York Knicks derbisine kadar da inişli çıkışlı bir performans sergiliyordu. Takas dedikodularının doruğa çıktığı ve Nets ile Kidd arasındaki iplerin iyice gerilmesine neden olan maç öncesi Jason Kidd, başının ağrımasını gerekçe göstererek New York Knicks maçına çıkmayacağını söylüyordu. Profesyonelliği, iş ahlakı ve basketbol aşkıyla tanınan Kidd'in başının ağrıdığına bir kişi bile inanmıyordu doğal olarak. Kidd'in bu hareketi sözleşme konusunda anlaşmazlığa düştüğü kulübünü protesto ettiği şeklinde yorumlanıyor, hemen ardından da takas dedikoduları ayyuka çıkıyordu.

Salı gecesi Cleveland Cavaliers'ı mağlup eden Nets, New Jersey'e dönerken birçok kaynağa göre Jason Kidd, Knicks maçında oynamamaya karar vermişti bile; fakat Kidd, bu kararını ancak Çarşamba günü öğleden sonra kulüp yetkililerine açmış ve onları zor durumda bırakmıştı. Takas dedikoduları hakkında net bir açıklama yapmayan Jason Kidd'in menajeri Jeff Schwartz'e rağmen akıllara gelen ilk takım Cleveland Cavaliers oluyordu.

Yaz mevsiminde ABD Milli Takımı'nda aynı forma için oynayan LeBron James ve Jason Kidd'in bu fikre iyice alıştıkları, sürekli olarak takas hakkında konuşmalar yaptıkları kulak kulağa dolaşıyordu. Kidd, kazanmak istiyordu ve Cleveland Cavaliers'ın LeBron James'e sahip olmasından farklı olarak geçen sezon Doğu Konferansı Şampiyonu ünvanı da bir kenarda duruyordu. Kidd için hedefi olan bir takımda oynamak önemliydi. Kidd için takas teklifi yapacak takımların en az 16 milyon dolarlık bir oyuncu paketiyle Nets'in karşısına çıkması gerekiyor, bu miktar Jason Kidd'in yıllık ücretinin %85'ini tamsil ediyor. Peki Cavs, Kidd'i alabilmek için James'in olmadığı nasıl bir teklif sunabilir New Jersey Nets'e ?

Cleveland Cavaliers:

Jason Kidd, ''kankası'' LeBron James ile birlikte oynayıp, Cavs'deki triple-double'cıları ikiye çıkarmak istiyor. Cleveland'ın New Jersey'ye ne verebileceğinden önce LeBron ve Kidd ortaklığının nelere gebe olabileceğini düşünelim.

Parmağındaki sakatlıktan dolayı bir süredir takım arkadaşlarına yardımcı olamayan LeBron, dün gece kenardan gelerek sarılı sol eline rağmen 17 sayı ile oynayıp takımının altı maçlık mağlubiyet serisine son vermesini sağlarken, ne kadar stratejik bir oyuncu olduğunu bir kez daha kanıtladı. Jason Kidd ise üst üste ikinci kez triple double yaptığı maçta, 11 sayı 10 ribaund ve 11 asist oynarken kariyerinin 93. triple-double'ını yaptı; fakat Nets yine yenilmekten kurtulamadı. Kidd'in Nets'ten ayrılma nedenlerinden birinin gayet açık olduğu tablo ise aşağıda, Kidd 26. kez triple-double yaptığı bir maçtan yenilgiyle ayrıldı. 93 ile Triple-Double Tarihi'nin en iyi üçüncü ismi olan Kidd, diğer kategoride de Oscar Robertson ve Magic Johnson'ın arkasına yerleşmiş durumda:

- Oscar Robertson > 50
- Magic Johnson > 30
- Jason Kidd > 26
- Fat Lever > 16


New Jersey Nets'i umutsuz vak'a olarak görebilir sanıyorum Jason Kidd, bu tablodan sonra. Öte tarafta ise yine kendisi gibi triple-double ile oynamaktan haz duyan bir LeBron James var. Kidd'den farklı olarak 15-10-10 yerine 25-15-10 gibi istatistikler yakalayan James'i Kidd ile birlikte düşünmek yeteri kadar heyecan verici iken bu iki oyuncunun sürekli görüşüyor olduğunu duymak da takas için umut beslemeye devam etmek için yeterli görülebilir (Kidd, savunma ribaundunu alıyor ve bir iki adımdan sonra uzun bir pasla James'i topla buluşturuyor, James de alley-oop'u smaçla bitiriyor). Bunun için de James ve Kidd'i bir arada oynatmak için formül bulmak gerekiyor. Nets'in karşısına Cavs'in ''Damon Jones, Drew Gooden ve Eric Snow'' ile çıkabileceği konuşuluyor, ne kadar uygun bilemiyorum; ama Kidd'in LeBron ile oynama isteği Cavs'in avantajı olabilir.

Dallas Mavericks:

Jason Kidd, LeBron James ile birlikte oynamak istiyor belki; fakat son günlerdeki haberler Kidd'in Dallas'a yakın olduğu şeklinde. Cavs için sona ermek üzere olan Kidd hayalinde öne çıkan Dallas Mavericks, Kobe Bryant ve Kevin Garnett transferlerinde yenik olmasının hesabını Jason Kidd ile kapamak isterken, 2004 yılında Steve Nash'i kaybettikten üç buçuk yıl sonra yerini doldurma fırsatını kaçırmak istemiyor. Nets için Devin Harris, Jason Terry ve Erick Dampier teklifi yeterli olmayabilir. Josh Howard, New Jersey Nets için gayet çekici bir isim, tıpkı Dallas Mavericks için olduğu gibi. Keith Van Horn da pakete dahil edilebilecek bir başka isim; ama Nets'in ''Josh Howard ve Devin Harris'' teklifi Dallas Mavericks için kabul edilebilir olmayabilir.

İki sezon önce NBA Finali oynayan ve geçtiğimiz sezonu 67 galibiyetle kapatan Dallas Mavericks'in Kasım ayında Indiana ve Milwakuee'ye yenildiğini, Duncan'sız Spurs'e ezildiğini, Denver Nuggets'a karşı perişan olduğunu görünce kesinlikle bir harekete ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Dallas kaliteli ve yetenekli oyunculardan kurulu derin bir kadroya sahip; ama iki sezon önce 2-0'dan verilen NBA Şampiyonluğu'nun hemen ardından gelmiş geçmiş en iyi altıncı dereceyi yakaladığı sezonda Play-off'ları sekizinci sıradan gelen Golden State Warriors'a kaybeden takımda ciddi bir lider eksikliği hissedildi. Dirk Nowitzki'nin bu anlamda sınıfta kaldığını düşünürsek Jason Kidd'in katılımı Mavericks için önemli bir hamle olabilir.

''Hiçbir takım Aralık ayında NBA Şampiyonu olmadı, fakat birçoğu tam da burada şampiyonluk şansını kaybetti'' diyen Mavericks patronu Cuban'ın uzun sürenin ardından en önemli hamlesini yapmasını bekleyebiliriz.

Los Angeles Lakers:

Jason Kidd için bir diğer ihtimal de Los Angeles Lakers. Sezon öncesi Kobe Bryant'ı tüm takas dedikodularına karşın takımda tutmayı başaran, yapabileceği takasları da Andrew Bynum takıntısından dolayı gerçekleştiremeyen Lakers, sürpriz bir şekilde Jason Kidd hakkındaki yarışa ortak olabilir.

Jason Kidd ve Los Angeles Lakers arasında oluşması muhtemel herhangi bir ilişkinin ana sorunu da her zamanki gibi Andrew Bynum olacaktır. Bynum'ın gelişmesini izlemek adına birçok değerli takas teklifini değerlendirmeye bile almayan Lakers, ciddi anlamda Kidd'i isterse Andrew Bynum'ı elinden çıkarmak zorunda kalabilir. Krstic ve Magloire'a rağmen Nets'in ilk tercihlerinden biri Bynum olabilir, yanına eklenebilecek isimlerin ise Lamar Odom ve Sasha Vujacic olabileceği iddia ediliyor, fakat hem Bynum hem de Odom'ın olduğu bir paketin Lakers tarfından sunulacağı ihtimalini fazlasıyla uzak buluyorum. Burada Lakers, muhtemelen sözleşme ücreti $ 9,075,000 olan Kwame Brown'ı maddi açıdan bir şekilde pakete dahil edip, Odom ile yer değiştirmeye çalışabilir. Paket alternatifleri arttıkça da Kidd'in Lakers'a gelmesi ihtimalinin azaldığını görebiliyoruz sanırım.

Jason Kidd'i almak için vazgeçmesi gereken çok şeyi olan Lakers, bir mucize olur da Kidd, Kobe ve Odom'ı aynı anda sahaya sürebilirse Hollywood katılımı daha fazla olabilir.

Chicago Bulls:

Jason Kidd için bir diğer ihtimal ise Daily Herald tarafından Chicago Bulls olarak belirlendi. Chicago Bulls koçu Scott Skiles'ın Phoenix Suns'tan öğrencisi olan Jason Kidd'in Chicago'ya gelmesinin ihtimali yüksek olmasa da Chicago'nun bir lidere ihtiyacı kesin. Chicago Bulls, gayet iyi bir kadroya sahip; fakat Luol Deng, Kirk Hinrich, Ben Gordon, Joakim Noah, Tyrus Thomas ve Chris Duhon'lı kadroya yapılan Ben Wallace takviyesi takıma savunma anlamında artılar katsa da ''kazanan'' oyuncu profilinde bir oyuncu olmadığından Bulls, son hamleleri yapamadı. Jason Kidd, Chicago Bulls için biçilmiş kaftan, ama aradaki pazarlık çok önemli.

Takas teklifleri arasında salt olarak bakıldığında genel olarak oyunculara bakılsa da kulüplerin çözmesi gereken maddi sorunların olduğunu da unutmamak gerekir. Bunun ışığında en başta dediğimiz gibi Jason Kidd'in 19,728,000 $ olan yıllık ücretinin %85'ine denk gelen 16,768,800 Doların oyuncu teklifinde karşılanması gerekiyor. Chicago Bulls ile girilecek herhangi bir münasebette Nets'in isteyeceği ilk oyuncu kuvvetle muhtemeldir ki Kirk Hinrich ($11,250,000) olacaktır. Hinrich'in sözleşmesine ek olarak sunulacak isimlerden Andres Nocioni, Luol Deng veya Ben Gordon'ın Bulls tarafından onay verilmeyecği düşünülürse Daily Herald'ın haberine göre Ben Wallace ($15,500,000) takas için pakete dahil olabilir. Bu durumda Nets, sözleşme ücret farkını tamamlayabilmek adına Jason Collins'i ekleyebilir.

Chicago Bulls'un Jason Kidd'i kadrosuna katması halinde transfere en çok sevinen oyuncu hiç kuşkusuz Tyrus Thomas olacaktır. Yerinde durmasına bile engel olan atletizmini Kidd'in gelişiyle üst düzeyde sergileme fırsatı bulabilecek Thomas, Kidd ile kariyerinin en güzel günlerini yaşayabilir.

Sonuç:

Dün gece oynanan Los Angeles Clippers maçında da açıkça görüldü ki Kidd'in durumu belli oluncaya dek New Jersey Nets'in hali pek de iç açıcı olmayacak. Oysaki Richard Jefferson'ın kariyer sezonunu yaşadığı ve Vince Carter ile Nenad Krstic'in sakatlık sorunu çekmediği New Jersey'nin daha iyi yerlerde olması gerek. Dün geceyi yine triple-double yaparak kapayan Kidd'e takım arkadaşlarının eşlik edemediğini görmek, bir basketbolsever olarak beni üzmekle beraber, Kidd'i daha iyi bir Doğu takımında ya da Batı'da üstlere oynayan bir takımda görme isteğimi canlandırdı. Yukardaki takımlara ek olarak Denver Nuggets, Houston Rockets ve Miami Heat ihtimallerini de şahsi fikrim olarak eklemek istiyorum, tüm bunlara karşın büyük favori Dallas Mavericks gözüküyor. Yine de oyuncu takasının özellikle de Jason Kidd gibi bir oyuncunun takasının bir çırpıda gerçekleşmesinin hayli zor olduğunu unutmamak gerek.

Hiç yorum yok: