29 Aralık 2007 Cumartesi

NBA | Cavaliers @ Mavericks : 88-81 !LEBRON vs. STACKedHOUSE

NBA 2007-08 Sezonu'na perşembe gecesi oynanan üç maçla devam edildi. Gecenin ilk maçı Dirk Nowitzki ve LeBron James'i karşı karşıya getirirken, Stackhouse'ın posterden kaçma çabaları sonuçsuz kaldı.

Geçtiğimiz sezon Doğu Konferansı'nda Detroit Pistons'ı geçip şampiyon olmayı başaran Cavs, sezona büyük beklentilerle başlamış ve ilk maçında Dallas Mavericks'i karşısında bulmuştu. Sadece birkaç ay öncesine denk gelen bölümde Pistons'ı tek başına yere seren James için önemli bir geceydi. Tıpkı, harika geçen bir normal sezonun ardından, 8. sıradan gelen Golden State Warriors'a boyun eğen Mavericks gibi. İlk maç Cavs ve LeBron için hayal kırıklığı olurken LeBron, kariyerinin en kötü sezon başlangıcını yaparak 10 sayıda kalıyor; 5 top kaybı ve 2/11 ile oynuyordu.

Yukarıdaki resimden anladığım kadarıyla LeBron, 92-74'lük hezimetin ardından dün gece için bilenmeye başlıyordu.

Noel gecesi Miami Heat ile karşılaşan Cavs, Wade ve Shaq'in takımını 96-82 yenerken rakibine ikinci yarı boyunca toplamda sadece 35 sayı atma şansı tanıyordu. Miami koçu Pat Riley'nin hayalkırıklığı ile dolu mesajlarının arasına ise James'in ''Savunma yapmayı becerdiğimiz zaman üst düzey bir takım olabiliyoruz'' açıklaması karışıyordu. Dallas'ı yenmeleri için de gerekli olan iyi savunmaydı.

Cavs, maçı 88-81 kazanırken Mavericks'in saha içinden son isabetinin maçın bitimine 4:41 kala gelmesi ne kadar iyi bir savunma ile yüzleştiğinin göstergesi olması açısından yeterli görülebilirdi.

LeBron ve arkadaşları son bölümde gayet iyi savunma yapıyordu; fakat maç sonrası LeBron'un ''Maçın bir an önce bitmesini istedim'' açıklaması bahsettiğim dönemi ne denli zorlanarak geçirdiklerinin ispatı oluyordu. Bitime 4:28 kala 84-79 öne geçen Cavs, son kornaya kadar kullandığı sekiz şutun sadece ikisinde başarı sağlamasına rağmen yapmış olduğu savunmanın karşılığını alıyor ve güçlü rakibini deplasmanda yenmeyi başarıyordu.

İki gece önce Miami Heat'i yendikten sonra dün gece de Mavericks'e karşı kazanan Cavaliers, Aralık ayı içerisinde ilk kez art arda iki maç kazanmış oldu. Takımının Dallas deplasmanında son galibiyetinbi aldığı 2000 yılında Lise birinci sınıf öğrencisi olan LeBron James, faul atışlarında yaşadığı sıkınıtıya karşın maçı 24 sayı, 8 ribaund ve 3 asist ile tamamladı. Larry Hughes, takım arkadaşına 17 sayı ve 9 ribaund ile eşlik ederken Litvanyalı pivot Zydrunas Ilgauskas 18 sayı ve 11 ribaundlık oyunuyla ''Gecenin En İyi Uluslararası Oyuncusu'' oldu.

Utah Jazz mağlubiyetinin ardından, Cleveland Cavaliers'a da kaybeden Mavericks adına en skorer oyuncu 19 sayılık performansına 20 ribaund ekleyen Nowitzki olurken, Josh Howard'ın da 19 sayı ve 7 ribaundluk performansı galibiyet için yeterli olmadı.

NBA'de dün gece oynanan maçlardaki toplu sonuçlar ise şu şekilde:

Boston Celtics @ Seattle Supersonics = 104-96
Phoenix Suns @ Los Angeles Clippers = 108-88

Hiç yorum yok: