1 Aralık 2007 Cumartesi

Liverpool FC | Oyun´un En Kızıl Efsanesi - 2. Bölüm ...1920'li Yıllar Liverpool´un Başkaldırısı !..

Tom Watson'ın ardından göreve gelen David Ashworth, 1921-22 Sezonu'nda Liverpool'u Tottenham'in önünde şampiyon yapıyor; fakat yeni sezon öncesi beklenmedik bir kararla 1923 yılının hemen başında Oldham Athletic ile anlaşıp Liverpool'dan ayrılıyordu. O dönemde çare kulüp içinde aranıyor ve John McKenna'nın teknik direktörlüğü sırasında İskoçya'dan Liverpool'a getirilen ftubolculardan olan dönemin Futbol Direktörü Matt McQueen, 60 yaşında takımın başına geçiyordu. 1922-23 Sezonu'nu şampiyonlukla tamamlayan McQueen'in ekibi, devam eden sezonlarda ligi sırasıyla, 12, 4, 7 ve 9. sırada tamamlıyordu. 1927-1928 Sezonu ise İngiliz Futbol Tarihi'ne geçecek bir sezon oluyordu. 37 ve 38 puanla küme düşen Middlesbrough ve Tottenham Hotspur'un üzerinde içlerinde Liverpool'un da yer aldığı 7 takım, 39 puan topluyor ve ligde kalma başarısı gösteriyordu. 1920'li yılların başında bir trafik kazasında bacaklarından birini kaybeden McQueen'in sağlığı ise daha fazla çalışmasına izin vermiyor ve McQueen, Liverpool'da beş yıldan fazla süren teknik direktörlük hayatına noktayı koyuyordu. McQueen, görevden ayrılmadan önce Liverpool'daki 358 maçlık kariyerine 233 gol sığdıracak olan Gordon Hugdson'ı Güney Afrika'nın Transvaal takımından transfer ederek çok önemli bir işe daha imza atıyordu.

1928-1936 George Patterson ile Geçen Sessiz Yıllar !..

McQueen'in ayrılmasından ardından göreve kulübün genel sekreteri George Patterson getiriliyordu. 1908 yılında Tom Watson'ın asistanı olarak Liverpool kariyerine başlayan Patterson, Watson'ın ölümünün ardında sekreterliğe getirilmiş ve Birinci Dünya Savaşı boyunca kulüpte aktif rol almıştı. McQueen'in 20 yıla yakın süre yürüttüğü teknik direktörlük görevini sağlık nedenlerinden dolayı bırakmasının ardından ise Patterson'ın işin başına geçmesi sürpriz sayılmıyordu. Liverpool, Patterson ile geçen yıllarda tipik bir orta sıra takımı görüntüsü çiziyordu. Bu dönem içerisinde en yüksek derecesi beşincilik olan kulüp, kesinlikle düşme korkusu da yaşamıyordu; fakat 1934-35 Sezonu'nun yedinci sırada tamamlanmasının ardından gelen sezonda Liverpool'un ligi 19. sırada bitirmesi ve son yirmi maçta sadece üç galibiyet alıp düşme potasının üç puan üzerinde yer alması Patterson üzerinde bir baskı oluşturuyordu. Bu baskının üzerine bir de Patterson'un hastalığı eklenince, Patterson teknik direktörlük görevinden istifa edip tekrar sekreterliğe dönüyordu.1936-1951 George Kay ve İkinci Dünya Savaşı Yılları !..

1936-37 Sezonu'nda Liverpool'un teknik direktörü George Kay oluyor ve 15 yıllık Kay Dönemi başlıyordu. Aslına bakılırsa, ilk maçlarda Kay hiç de 15 yıl boyunca Liverpool'un başında kalabilecek skorları alamıyordu. Sezonun ilk on iki maçında üç galibiyet elde edebilen Liverpool, bu dönem içerisinde Brentford'a 5-2, Portsmouth'a da 6-2 kaybediyordu. Sezon sonuna kadar devam edecek periyodda Manchester City'ye de birer kez 5-0 ve 5-1 kaybeden kırmızılar, Arsenal, Manchester United ve Everton galibiyetlerini aldığı ligi inişli çıkışlı bir performans sonucu ancak 18. sırada tamamlayabiliyordu. Devam eden sezonu Stamford Bridge deplasmanındaki 6-1'lik mağlubiyetle açan Liverpool, kendisine orta sıralarda yer buluyor, 1938-1939 Sezonu'nda da çıtasını yükseltemeyince bir kez daha orta sıralarda kalıyor ve ligi 11. sırada tamamlayabiliyordu.

1939-40 Sezonu ise İkinci Dünya Savaşı nedeniyle üçüncü maçlardan sonra yarıda kalıyor ve İngilizler, beş sezon boyunca liglerine ara vermek durumunda kalıyordı; fakat savaştan hemen önce Liverpool Tarihi'ne, daha sonra adları altın harflerle yazılacak iki isim giriş yapıyordu: Bob Paisley ve Billy Liddell. Bob Paisley'nin oyunculuk ve teknik direktörlük kariyeriyle efsane olacağı Liverpool'da, Billy Liddell ise golleriyle parlayacaktı. Savaşın ardından 1946-1947 Sezonu'na hızlı bir giriş yapamayan Liverpool, yedi maçın üçünü kaybetmesine rağmen unutulmayacak maçlar da kazanıyordu. Bunlardan biri de Chelsea karşı alınan 7-4 galibiyet oluyordu. Karşılaşmanın üçüncü dakikasında Chelsea filelerini havalandıran Liddell, Liverpool kariyerindeki ilk lig golünü atarken, Bob Paisley de Liverpool ile ilk lig maçına çıkıyordu. Chelsea galibiyetinden dört gün sonra Manchester United'a karşı alınan 5-0'lık mağlubiyetin ardından on iki maç boyunca yenilmeyen Liverpool, George Kay yönetimindeki ilk ve tek şampiyonluğuna doğru yol alıyordu; fakat ligin sonuna gelindiğinde Liverpool dışında şampiyonlukta iddalı takım sayısı hayli fazlaydı. Son hafta Stoke City ve Manchester United ile birlikte şampiyonluk yarışında yer alan dört takımdan ikisi, Wolverhampton Wanderers'ın sahası Molineux'da karşılaşıyordu. Liverpool, rakibinin bir puan gerisinde 55 puanla sıralamada kendisine yer bulabiliyordu. Maçı Jack Balmer (21') ve Albert Stubbins (38') golleri ile kazanan kırmızılar, rakiplerinin de puan kaybını bekliyor, işleri yolunda gidince de tarihinin beşinci şampiyonluğunu kazanıyordu. Şampiyonluk gollerini atan Balmer ve Stubbins'in 24'er golle Gol Krallığı'nı kazanmaları da tarihe geçiyordu. George Kay, devam eden sezonlarda bu başarısını tekrarlamakta güçlük çekerken takımını 36 yıllık aradan sonra FA Kupası Finali'ne taşımayı başarıyor; fakat Arsenal, rakibini 2-0 ile mağlup ederek Liverpool'un FA Kupası özlemini devam ettiriyordu.

Liverpool'daki 15 yıllık kariyerini 60 yaşında bırakan Kay, hastalığına emeklilik hayatında ancak üç yıl dayanabiliyor ve 1964 yılında Liverpool'da hayata veda ediyordu.

1951-1959 Liverpool`da Fırtına Öncesi Bir Süre Sessizlik !..

George Kay'in sağlık sorunları nedeniyle takımdan ayrılmasının ardından teknik direktörlük pozisyonuna Don Welsh getiriliyordu. Liverpool'dan önce parlak olmayan antrenörlük hayatına Brighton & Hove Albion takımı ile başlayan ve 3. Lig'in (Güney) dibinde yer alarak bir alt lige düştükten sonra takımıyla o klasmanda 6. ve 8. sıra olabilen Welsh, böylesi bir kariyer ile birlikte Liverpool'un başına geçiyor, 1954 yılında da Birinci Lig'i son sırada tamamlayan Liverpool'u 50 yılı aşkın bir süreden sonra küme düşüren ilk antrenör oluyordu. 1953-54 Sezonu'nda küme düşen Liverpool'un taraftarları için bir kötü haber de Goodison Park'ten geliyor; Everton, Liverpool'un küme düştüğü günde bir üst lige çıkmaya hak kazanıyordu. Böylesine başarısız bir kariyere karşın ise Don Welsh, görevine devam ediyor; fakat bu haber Liverpool için sekiz yıl sürecek olan İkinci Lig macerasının da başlangıcı oluyordu. Sekiz yıllık bu sürecin ilk iki yılında teknik direktör olan Welsh ile Liverpool, ilk sezonu on birinci sırada tamamlıyor, 1955-56 Sezonu'nda ise bir üst lige çıkma şansını kaybediyordu. 1956 yılındaki bu hayalkırıklığının ardından, Liverpool Tarihi'nde bir ilk oluyor ve Welsh, görevinden alınıyordu.

Don Welsh döneminden sonra, üç yıl boyunca 1947 yılındaki şampiyon takımın kadrosunda bulunan Phil Taylor göreve getiriliyordu. Sekiz yıllık sürgünün üçüncü sezonunda görevine başlayan Taylor, bu ara dönemde İkinci Lig'de kalıyor ve Liverpool Tarihi'nde Birinci Lig'de takımın başında sahaya çıkamayan tek antrenör oluyordu. Taylor, Liverpool'u tekrar ait olması gereken getirmek için elinden geleni yapsa da ilk sezonunda üçüncülükte, devam eden iki sezonda da dördüncülükte kalıyordu. Kıl payı kaçan bu şansların ardından Liverpool için 23 sezon boyunca çalışan Taylor, koltuğunu bu işi kendisinden daha iyi yapabilecek kişilere devretmesi gerektiğini söylüyor ve 1958-59 Sezonu'nda görevinden ayrılıyordu. Taylor'dan sonra işi gerçekten iyi yapan bir isim göreve geliyordu: Bill Shankly !..

Hiç yorum yok: