18 Ocak 2008 Cuma

2008 NBA All-Star Oyuncu Seçimleri - # 1# DOĞU KONFERANSI Oyuncu Seçimleri

2 Mart 1951 günü Boston Garden'da oynanan ilk All-Star maçından bu yana toplam 56 kez karşılaşan Doğu ve Batı'nın mücadelesinde üstünlük 34-22 ile ABD'nin bize daha yakın olan tarafına ait durumda. Boston Celtics hanedanlığı ve Michael Jordan faktörü ile belli dönemlerde karşı yakaya sözünü geçiren Doğu'nun bu sezonki performansını merak ediyorum açıkçası.

Boston ve Detroit'in ligin tepesinde olması, son yıllarda alıştığımız bir durum değil. Bu durum, All-Star maçına yansayacak mı, sorunun cevabını almak için az bir zaman kaldı.

Pozisyonları incelemeye başlayalım.

Guards:

Taraftar seçimi, sezonun en büyük hayalkırıklığını yaratan Miami Heat'in bir oyuncusunu işaret ediyor. Klasik bir tartışmadır, ''All-Star, başarılı oyuncuların ödüllendirildiği bir turnuva mıdır, yoksa bazı oyuncular hep All-Star mıdır ?'' Görünen o ki taraftarların görmek istedikleri isim Dwayne Wade. Wade, iki sezon önce Miami'yi şampiyonluğa taşırken Jordan'ın ''winner'' özelliğini en çok andıran oyuncuydu belki, ama bu sene 40+'lık maçları olsa da büyük fiyasko. Oy hakkım olsa, Wade için kullanmazdım; fakat kim var ki başka; Redd, Arenas, Joe Johnson, Ray Allen ? 24.6 sayı, 7.0 asist ve 1.9 top çalma, her zaman etki yaratabilir. Bu yüzden Wade, diyebilirim.

Dwayne Wade'in arkasında ise Jason Kidd bulunuyor. Hiç kuşku yok ki kariyerinin en iyi sezonlarından birini geçiriyor, 34 yaşındaki bu adam. All-Star için vazgeçilmeyecek bir tercih olmalı. Sahaya çıkmayı sonuna kadar hak ediyor.

Gard mevkiisi için ilk seçimim Jason Kidd yani bu durumda. Diğer hakkımı gerekli elemeleri yaptıktan sonra Wade için kullanabilirim.

Peki, yedeklerden ne haber ?

Detroit Pistons, diyoruz. Boston Celtics'in hayatını kararttığı New York Knicks'e karşı 65 sayıda kalsa da Pistons, göz önünde ve Chaunsey Billups, takımına maç kazandırma konusunda tereddüt duymuyor: 17.3 sayı ve 7.3 asist. Billups, New Orleans'ta olmalı o gece. Belki, etkileyici bir gece yaşatmaz izleyenlere ama başarı ödüllendirilmeli, kenarda otursa da. Şu an oylamada altıncı sırada yer alan Billups'ın, koçlar tarafından seçileceğine inanıyorum.

Diğer yedek.. Elimizde Gilbert Arenas, Richard Hamilton, Ray Allen, Vince Carter gibi isimlerle birlikte sürpriz Jose Calderon var. Calderon ismi All-Star oylamasının anasayfasında gözükmese de birçok önemli otorite tarafından benchten gelerek All-Star olabilecek bir oyuncu olarak görülüyor, ABD medyasında. Olur mu, bence olmaz. Arenas'ın sakatlığı nedeniyle oynayamayacağını düşünürsek Vince Carter, bir şekilde olacaktır All-Star maçında.

Oyun Kurucu tercihim: Jason Kidd, Chaunsey Billups (bench)
Şutör Gard tercihim: Dwayne Wade, Vince Carter (bench)

Forwards:

Oynadığı bir maç dışında sezon boyunca her karşılaşmada çift haneli skorlara ulaşan Hidayet Türkoğlu'nun geçen sezon Mehmet Okur'un yaptığı gibi All-Star olması istiyoruz. Olabilir mi, zor; ama imkansız değil.

Yine genel görüşle aynı fikirdeyim, forvet konusunda da. Kevin Garnett'i izliyoruz sene başından beri. Geçen sezon gözlerindeki kaybolan ateş, Boston'a en iyi başlangıçlarından birini getirdi. Son durumda en çok oy toplayan oyuncu, sezon sonunda MVP ödülünün büyük adayı. Arkasındaki isim de sürpriz değil. LeBron James, bu kez daha olgun ve All-Star'ın MVP olmaktan ibaret olmadığını anlarsa muhteşem görüntüler çıkacaktır ortaya.

Gelelim yedeklere... Zorlayalım bakalım Hidayet olacak mı.

İlk hakkımı Paul Pierce için kullanıyorum, hiç diğer ihtimallere bakmadan. Boston Celtics'in başarısının önemli bölümü her ne kadar Kevin Garnett'e bağlansa da Pierce'ın geri dönüşü oldukça etkileyici. Diğer yedeğin ise Chris Bosh olması yüksek ihtimal. Oyum Bosh'tan yana.

Bu bölgede ek kontenjan kullanılacaktır muhakkak. Kadroda iki pivotun olacağını düşünürsek, guard için üç yedek belirlenmez ise Hidayet'in şansı olabilir. Bana kalırsa, geçen sezon da All-Star olan Caron Butler yine ödüllendirilmeli. Arenas'ın yokluğunda iyi toparladı takımını. Potansiyel dördüncü yedek için Hidayet mutlaka düşünülecektir, rakiplerinin ise Richard Jefferson ve Antawn Jamison olacağını sanıyorum. Orlando, son maçları biraz daha iyi oynasaydı Hidayet seçilebilirdi, her şeye rağmen az da olsa şansı var. Jefferson'ı seçmezdim, fakat kariyer sezonunu yaşıyor.

Hidayet'in önünde yer alan oyuncular; Kevin Garnett, LeBron James, Paul Pierce, Chris Bosh ve Caron Butler. Bu oyunculardan biri All-Star'da oynayamayacak duruma gelirse ciddi şekilde şansı olabilir.

Kısa Forvet tercihim: LeBron James, Paul Pierce (bench), Caron Butler (bench)
Uzun Forvet tercihim: Kevin Garnett, Chris Bosh (bench)

Center:

22.6 sayı, 15.2 ribaund, 2.6 blok..

Shaquille O'Neal, artık ligin en dominant oyuncusu değil. Bu istatistiklerin sahibi Dwight Howard ve Shaq gibi oynuyor, gerçekten. Liseden geldiğini sadece 22 yaşında olduğunu düşünürsek de önümüzdeki 10 yıl içerisinde büyük bir terslik olmazsa, sürekli All-Star seviyesinde kalacağını söyleyebiliriz.

Howard iyi ama ne yani Shaq, All-Star olamayacak mı ?! Tabii ki, olacak. En rahat seçim bu bölgede, hiç kuşkusuz. Sports Illustrated'da Ian Thomsen yazmış, ''Eğer, Shaq'in All-Star olmadığı bir yıl gelirse, gider kendi alternatif All-Star maçını yapar ve eminim ki gerçeğinden eğlenceli geçer''.

Bir ihtimal bu bölgeye Rasheed Wallace eklenebilir, ama yedek sayısının sadece gard ve forvetler için ikiye çıkarılacağını sanıyorum.

Pivot tercihim: Dwight Howard, Shaquille O'Neal (bench)Sonuç:

En nihayetinde ilk beş konusunda Dwayne Wade için bir çekincem olsa da genel kanıyla uyuşuyor olduğumu söyleyebilirim. Kenara gelince ikişer gard ve forvet ile bir pivotun seçileceğini düşünüyorum. Toparlayalım:

PG: Jason Kidd - New Jersey Nets
SG: Dwayne Wade - Miami Heat
SF: LeBron James - Cleveland Cavaliers
PF: Kevin Garnett - Boston Celtics
C: Dwight Howard - Orlando Magic

> Chaunsey Billups - Detroit Pistons
> Vince Carter - New Jersey Nets
> Paul Pierce - Boston Celtics
> Caron Butler - Washington Wizards
> Chris Bosh - Toronto Raptors
> Shaquille O'Neal - Miami Heat

Hiç yorum yok: