18 Ocak 2008 Cuma

2008 NBA All-Star Oyuncu Seçimleri - # 2# BATI KONFERANSI Oyuncu Seçimleri

Doğu'ya karşı üst üste iki kez kaybeden Batı, geçtiğimiz yıl Las Vegas'ta rakibini rahat geçmişti. 153-132 biten maçın MVP'si 31 ribaund, 5 ribaund, 6 asist ve 6 top çalma ile oynayan Kobe Bryant olmuştu.

Batı, yine ev sahibi. Ligdeki yarışa baktığımızda her ne kadar Boston ve Detroit en üstte yer alsa da sezon içerisindeki eşleşmede Batı takımlarının Doğu'dakilere karşı galibiyetlerde üstünlüğü bulunuyor (önceki sezonlarda daha ezici olan rakamların azalmasına rağmen).

Poziyonları incelemeye başlayalım:

Guards:

Allah kolaylık versin: Kobe Bryant, Tracy McGrady, Baron Davis, Steve Nash, Chris Paul, Allen Iverson ve Tony Parker.

Tablo ürkütücü. Yedi isim var, hepsi de All-Star seviyesinde. En zayıf görünen Tony Parker'ın geçtiğimiz yılın Finaller MVP'si olduğunu düşünürsek, neyle karşı karşıya kaldığımızı anlayabiliriz. Kobe Bryant, bu mevkiide 1,441,333 oy ile lider. İtiraz yok, hatta destek var. Arkasında ise T-Mac. Yazının başında değindiğimiz tarzda bir tartışma daha. Dwayne Wade olabilir, çünkü kendisine büyük tehdit oluşturacak bir oyuncu yok; ama T-Mac'in yukarıda saydığım oyuncuların önüne geçmesi kabul edilemez.

Benim Kobe'den sonraki tercihim Steve Nash. Phoenix Suns'ın çehresini nasıl değiştirdiğinden bahsediyoruz ya, oynamadığı Utah Jazz maçında takımın 20+ sayı farkla sahadan ayrıldığını hatırlatalım. Taraftar oylarını alamasa bile mutlaka New Orleans'ta olacaktır zaten. Tartışma diğer isimlerin üzerine yoğunlaşmalı.

Allen Iverson'ın, geçen sezon takas olduğu dönemde yaşadığı karışıklığın ardından bu sene yine All-Star olmasını bekliyorum. Son derece iyi oynuyor, bugünlerde. 30'un üzerine çıkmaya başladı ve en sonunda kendini buldu.

Ne demiştik, diğer isimler. Baron Davis ve Chris Paul. Bu sezonun Portland ile birlikte en büyük sürprizi, New Orleans Hornets. Önemli pay ise Chris Paul'e ait, yani yeni Steve Nash'e. Tüm istatistikleri bir kenara bırakalım (Suns'a karşı 48 dakika oynadı, Heat maçında saha içinden %100 ile şut kullandı) , kendi adıma New Orleans maçlarını izlememin yegane nedeni olan bu adam seçilmezse hayalkırıklığına uğrayacağım. Baron Davis ? Paul için ne dediysem, Davis için de geçerli. Geçen sezonki performansından sonra 10+ asist ve 0 top kaybı ile oynadığı maçları görünce, seçilmemesinin haksızlık olacağını düşünüyorum.

Batı'da gardlar için istisna olacaktır. Kobe ve T-Mac (ki sakatlığı nedeniyle oynamayabilir) sahaya çıksa bile Allen Iverson, Chris Paul, Steve Nash ve Baron Davis mutlaka New Orleans'ta olmalı.

Tracy McGrady, sakatlığı nedeniyle organizasyonda yer alamazsa bu sezon büyük çıkış yapan Brandon Roy ile Manu Ginobili rotasyona girebilir. Deron Williams ve Tony Parker aynı bölgede bulunan oyuncular yüzünden geri planda kalacaktır (ama içimden geçen kötü bir ses, Paul ve Davis'ten önce Parker'ın değerlendirilebileceğini söylüyor. Umarım olmaz).

Oyuncu kurucu tercihim: Steve Nash, Baron Davis (bench), Chris Paul (bench)
Şutör gard tercihim: Kobe Bryant, Allen Iverson (bench), Tracy McGrady (bench)

Forwards:

Uzun süredir, lider aynı. Tim Duncan, yine önde. Oyunu iyi oynuyor, bu adam. Hiçbir şey yapmıyormuş gibi görünüyor, ama zoru kolay gösterdiği için. Hani All-Star'da asık surat görmek kimsenin hoşuna gitmese de Duncan'a duyulan saygı kendisinin ilk beş başlamasına yetiyor. Öyle de olması gerekli zaten, hemen arkasından ise az farkla Melo geliyor. Geçen sezon seçimlerde yaşadığı hayalkırıklığına rağmen son anda All-Star olan Carmelo Anthony, bu sene daha rahat.

Kenara gelelim. Dirk Nowitzki, Shawn Marion ve Carlos Boozer. Bu üç oyuncudan başka aday gözükmüyor. Boozer ve Nowitzki'nin seçilmesine kesin gözüyle bakıyorum. Boozer, pota altının en önemli sayı tehditlerinden biri ligde, ama son maçlarda düşüş içerisinde olduğunu söyleyebilirim. Marion ve Boozer arasından tercih yapmak zorunda olsam, Marion'ı tercih ederdim All-Star maçı için, mantık Boozer dese de. Diğer ihtimal ise bu üç oyuncunun da kadroya alınması. Tabii bu durumda, gardlardan biri, yüksek ihtimalle Baron Davis, maçı salondan uzak bir yerde izleyebilir. İstemiyorum böyle bir durumu.

Boozer'ın seçilmemesi büyük sürpriz, ama gard rotasyonu dolayısıyla Marion'ı isterdim. Denver karşısındaki müthiş performansını da hatırlayarak.

Kısa forvet tercihim: Carmelo Anthony, Shawn Marion (bench)
Uzun forvet tercihim: Tim Duncan, Dirk Nowitzki (bench)

Center:

Evet, altıncı sezonunda altıncı kez All-Star olacak; ama ilk sezondan sonra değişen çok şey oldu. Artık Çin'deki basketbolseverler, All-Star maçı başladıktan bir süre sonra yemeklerine devam etme fırsatını bulamayabilirler.

Yao Ming, yine maça başlayan oyuncular arasında.

Yedeği belli aslında, ama Amare Stoudemire'ın da 5 numarada başlamak için yeterli performansı sergilediğini düşünüyorum, Dwight Howard karşısında yetersiz kaldığı maç dışında.

Mehmet Okur'un ise bu sene hiç şansı yok. Önündeki isim sayısı çok fazla ve sezon boyunca sadece son iki maçında istikrar yakalayabildi.

Pivot tercihim: Yao Ming, Amare Stoudemire (bench)Sonuç:

24 Ocak'ta maça başlayacak beş oyuncu açıklanacak. Steve Nash'in ilk beşte yer alması için sürprize ihtiyaç var, dördüncü sırada şu an; ama zaten seçilecektir koçların oylarıyla. Merak ettiğim sorunun cevabını ise 31 Ocak'ta alabileceğiz.

Baron Davis, Chris Paul, Deron Williams, Tony Parker, Manu Ginobili ve Shawn Marion'dan hangilerinin kadroda olacak, bakalım. Umarım Spurs hayranlığı olmaz. Neyse, toparlayalım:

PG: Steve Nash - Phoenix Suns
SG: Kobe Bryant - Los Angeles Lakers
SF: Carmelo Anthony - Denver Nuggets
PF: Tim Duncan - San Antonio Spurs
C: Yao Ming - Houston Rockets

> Chris Paul - New Orleans Hornets
> Baron Davis - Golden State Warriors
> Allen Iverson - Denver Nuggets
> Tracy McGrady - Houston Rockets
> Shawn Marion - Phoenix Suns
> Dirk Nowitzki - Dallas Mavericks
> Amare Stoudemire - Phoenix Suns

Hiç yorum yok: