24 Ocak 2008 Perşembe

2008 NBA All-Star Slam Dunk ContestDwight Howard, Gerald Green, Jamario Moon, Rudy Gay

NBA All-Star Haftasonu'nun en lezzetli aktivitelerinden biri olan Smaç Yarışması'nın katılımcıları belli oldu. Jamario Moon'un NBA yönetimi tarafından yapılan teklifi kabul ettiğini açıklamasının ardından dörtlü, Dwight Howard (Orlando Magic), Rudy Gay (Memphis Grizzlies) ve Gerald Green ile tamamlandı.

Listedeki isimlerden ikisini geçtiğimiz yılki yarışmadan da hatırlıyoruz: Gerald Green ve Dwight Howard. 2007'deki organizasyonun finalinde yapmış olduğu smaçla 50 tam puan alarak toplamda 91 puana ulaşan ve Knicks'ten Nate Robinson'ı eleyen Gerald Green, şampiyon olmayı başarmıştı. Dwight Howard'ın hikayesi ise daha ilginç. Yarışmadan önce çember seviyesini daha yükseğe çıkarmak ve buna göre bir smaç yapmak istediğini söyleyen oyuncunun teklifi kabul görmeyince Howard, çareyi çıkmayı planladığı yüksekliğe bir sticker koymakta bulmuştu. Alley-opp pasını smaçla sonlandırmadan önce stickera dokunan Howard, alışılmadık bir smaç yapıp yarışmaya renk katsa da jüriden yeterli oy alamayarak yarışmadan elenmek durumunda kalmıştı.

2008 yılında iki yeni isim katıldı, Howard ve Green arasına: Rudy Gay ve Jamario Moon. Gay'in belki geçen sene de katılması gerekirdi, Moon ise bir çaylak. D-League'den gelen Moon, sezon içerisinde yapmış olduğu smaçlarla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Yarışmada kim şanslı olabilir, peki. Tek tek incelemek gerekirse; Gerald Green, ünvanını korumaya çalışacak. Geçen sezon repertuvarındakilerden bir demet sunmuştu, izleyenlere. O yüzden yeni bir smaç görme şansımız diğer oyunculara daha az. Ayrıca Green'in bu geceye çok istekli geldiğini sanmıyorum, en azından dört oyuncu için bir kıyaslama yaparsak. Yine de Kevin Garnett takasından sonra Minnesota'da gözlerden uzak kalmasının acısını yarışmayı kazanarak çıkarmak isteyebilir.

Dwight Howard'ın geçen sene hevesi kursağında kalmıştı, tam anlamıyla. Yukarıda bahsini ettiğimiz smaç gerçekleşmiş olsaydı eğer, 2006 yılında Andre Iguodala & Allen Iverson ortaklığı sonucu ortaya çıkan smacın ardından orjinal bir smaç daha izlemiş olabilirdik. 2007 yılında hakkını yenildiğini düşünen Howard (ki birçok kişi öyle düşünüyor), yeni yarışma için uzun süredir özel hazırlık yaptığını söylüyordu. Düşündükçe heyecan verici. Diğer oyunculara göre daha kalın ve ağır gözükse de Howard, bu dezavantajını kapatacak özellikleri bünyasinde barındırıyor. Tahmin ediyorum, yanında bir takım arkadaşını kullanacaktır. Umuyorum ki, Jameer Nelson ve Keith Bogans olmasın. Hidayet Türkoğlu, doğru seçim olabilir, Howard adına.

Rudy Gay, yarışmadaki favorim. Birçok avantajı var, diğer oyunculara göre. Green gibi yüksek çıkabiliyor, bunun yanında sağ ve sol elle hareketini bitirebileceği için bir adım önde olacak. Yarışmada estetik çok önemli olduğundan iki kolunu da açarak gelecek olma ihtimali de bir başka artısı. Orjinal hareketler bekliyorum, açıkçası Gay'den. Belki birinin üzerinden gelebilir. Jamario Moon ise, kapalı kutu bence. Bekleyip görmek lazım. İlk katılımcı olduğuna göre mutlaka yapmak istedikleri vardır.

Bu sezon yarışmada bir değişiklik yapılacak. 2006 yılında Andre Iguodala ve 2007 yılında Dwight Howard'ın jüriler tarafından çatır çatır yenmesinden dolayı artık son turda izleyici oyları da dikkate alınacak. Çok önemli ve yerinde olduğunu düşündüğüm bir hamle. Mutlaka etki edecektir.

Dört yarışmacının en iyi smaçlarını buradan izleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok: