22 Aralık 2007 Cumartesi

VELA | Nurtopu Gibi Bir Wonderkid Daha !CARLOS ALBERTO VELA GARRIDO

Carlos Vela, 2005'te FIFA U-17 Dünya Şampiyonası'nda Türkiye ile aynı grupta yer alan Meksika'nın golcüsü konumundaydı. Grubun son maçında altı puanlı iki takım olarak karşılaşan Meksika ve Türkiye'nin mücadelesinde de yanlış hatırlamıyorsam forma giymemiş, Türkiye de Caner Erkin'in son dakika golüyle maçı kazanmıştı. Birkaç sonuç çıkarmak gerekir diye düşünüyorum:

- 2005 U-17 Dünya Futbol Şampiyonası, üst düzey yeteneklerin bir araya geldiği bir tunuvaydı. Kısaca hatırlamak gerekirse, Meksika'nın çok önemli yeteneklere sahip olduğunu görebiliriz. Carlos Vela'nın yanında Barcelona'da bu sezon çokça görmeye başladığımız Giovanni Dos Santos ve Meksika Milli Takımı'na yükselen Patricio Araujo gibi. Devam edince de 2007 yılını Avrupa'nın önemli takımlarında geçiren birkaç oyuncu olduğunu daha fark edebiliyoruz, özellikle Brezilya takımı için konuşuyorum:

Ramon - Brezilya - Orta Saha - CSKA Moskova
Anderson - Brezilya - Orta Saha - Manchester United
Denilson - Brezilya - Orta Saha - Arsenal
Marcelo - Brezilya - Savunma - Real Madrid
Igor- Brezilya - Forvet - Sevilla

- Bu isimlerin yanında belki de turnuvanın en iyi takımı olarak birçok kişi tarafından kabul edilen Türkiye'nin yıldızlarının son durumları ise herkesin malumu. Nuri Şahin ve biraz da Caner Erkin dışındaki oyuncular büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Aydın Yılmaz, Özgürcan Özcan, Tevfik Köse, Erkan Ferin, Deniz Yılmaz, Ferhat Bıkmaz, Serdar Kesci... Yetenek konusunda sıkıntısı olmayan bu oyuncuların eksiği fizik mücadele olsa gerek. Yoksa gerçekten anlaşılmaz bir durum, tüm altyapı turnuvalarına bir şekilde imzasını atan Türkiye'den hala çok büyük bir Avrupa yıldızının çıkmaması. Bunun da irdelenmesi gerekir.

İki durumun sonucu olarak Meksika ve Brezilya'nın o dönemdeki kadrosunda yer alan oyuncular kapışılırken (ki aynı döneme rast gelen U-20 Şampiyonası'nda da Arjantin'den Messi, Zabaleta, Cardozo, Gago ve Agüero; Hollanda'dan Babel, Abeiye, Vlaar, Afellay, John ve Emanuelson; Nijerya'dan Mikel, Isaac ve Taiwo; Brezilya'dan Rafael Sobis, Rafinha ve Diego Tardelli parlayan oyuncular olmuşlardı. Son bir gayretle konuya dönersek) Vela da ''Altın Ayakkabı'' kazandığı turnuva sonunda Avrupa'nın dev kulüplerinin listesine giren bir oyuncu oldu ve Arsenal, 2,5 milyon pound karşılığında transfer etti Vela'yı. Çalışma izninde yaşanan sorun nedeniyle de İspanya'ya kiralık olarak gönderildi. Kendi dilinin konuşulduğu bir ülke olmasının da avantajıyla Vela, alışmaya başlamış gibi gözüktü İspanya'ya, son haftalarda; fakat sanıyorum ki çalışma izni alındığı anda İngiltere'ye transfer olup, Arsene Wenger'in yeni jenerasyonunun elemanlarından biri olacak.


Merakla bekliyoruz..

Hiç yorum yok: