21 Ocak 2008 Pazartesi

NFC Championship | Giants @ Packers: 23-20NFL: Lawrence Tynes ile Arizona'ya !..

Patriots, mükemmel geçen sezonun ardından Konferans Finali'nde de sürprize izin vermeyip Chargers'ı 21-12 yenmiiş ve rakibini beklemeye başlamıştı. Bunun için Packers-Giants maçının galibinin kim olacağı sorusunun cevaplanması gerekiyordu. Wild Card maçları sonucunda Konferansı'nı kazanma noktasına gelen Giants, Packers önünde bir kez daha otoriteleri şaşırtmak ve Super Bowl'a gitmek istiyordu, Packers ise ev sahibi avantajını kullanıp kazanmak.

NFL Tarihi'nin en soğuk gecelerinden biriydi. Sıfırın hayli altında olan hava sıcaklığının karşılaşmayı nasıl etkileyeceği tüm hafta boyu konuşulurken Giants, ilk çeyreği Lawrence Tyres'in 29 yard'lık FG'si ile 3-0 önde geçiyordu. Green Bay Packers, ikinci çeyreğin başında Tyres'in 37 yard'lık oyununa izin verse de Favre'nin devre girdiği dakikalarda önce touchdown ve ekstra sayı ile 7-6 öne geçti. Sonra da Crosby'nin 36 yard'lık FG'si ile farkı dörde çıkardı.

Amerikan Futbolu, favori sporum değildir; ama Giants'in mücadelesi ilgi çekiciydi. Öyle ki, artık maçın heyecanını iyiden iyiye yaşamıştım ben de.

Üçüncü çeyrekte yaşanan skora patlamasının ardından son çeyreğe 20-17'lük üstünlük ile giren Giants oluyordu. Çeyreğin ilk bölümünde Crosby, 37 yard'dan skorun eşitliyor ve heyecan tavan yapıyordu.Bitime saniyeler kala Giants'ı eline dev bir fırsat geçiyordu, Lawrence Tynes ile. Daha önce 43 yard'dan kaçıran Tynes'in yapması gereken 36 yard'dan sayıyı bulmasıydı, fakat oyuncu bir kez daha kaçırınca maç uzatmaya gidiyordu, 20-20'lik skorla.

Favre ile ilk fırsat ev sahibi Green Bay Packers'ın elindeydi, fakat uzatma dakikaları çok uzun sürmeyecekti. Son çeyrekte 43 ve 36 yard'dan sayı yapamayan Tynes, üçüncü dakikanın içerisinde 47 yard uzaklıktan yaptığı sayı ile Giants'ı Super Bowl'a taşırken, bir kez daha sürpriz yapıyorlardı.

Super Bowl'da rakip New England Patriots. Bir önceki postta paylaştığım gibi, Patriots'ın bu sezonki performansı unutulmazlar arasında. Giants'ın hiç şansının olmadığı düşünülüyor birçok kişi tarafından, Super Bowl'da. Giants ise bu kez tarihin en büyük sürprizlerinden birini yapmak için sahaya çıkacak, Arizona'da, New York'tan 3400 km. uzaklıkta. En azından soğuk olmayacak, diyelim.

Super Bowl XLII, 4 Şubat Pazartesi gecesi saat 01.30'da oynanacak. Türkiye'de Digiturk'ten yayın yapan FOXSport kanalının maçı vereceğini sanıyorum.

Hiç yorum yok: