12 Ocak 2008 Cumartesi

NICOLAS ANELKA | Tekrar Yükseklerde !..NICOLAS ANELKA Manşet Aynı, Kulüp Farklı !

Beklenen oldu, Anelka yine ayrıldı. Nereden ayrılmıştı şimdi, bir saniye.. Liverpool ? Arsenal miydi, yo Fener.. E, oradan da gitti. Paris'ten mi çıkmıştı bu adam, yoksa City'den mi ?

Tamam, tamam en son Bolton'daydı, evet. Toparlayalım.

Giriş, istikrarsızlıktan dem vurmakla ilgili olabilir; ama kariyeri boyunca bu oyuncuyu transfer etmek isteyen kulüplerin kasalarından 132,1 milyon euro çıktı. Bu süre içerisinde ''huysuz'', ''geçimsiz'', ''sevimsiz'', ''suratsız'' gibi sıfatlarla çağrılmış olsa da tüm bu sıfatların önüne her zaman ''yetenekli'' desteğinin yapıldığını unutmamak gerekir diye düşünüyorum, o yüzdendir ki 28 yaşında sekizinci transferini yapan bir oyuncu için Chelsea, Bolton'a 15 milyon pound ödemek zorunda hissetti kendisini (Abramovich, mi demeliydim ?!).

Alman gazetesi Bild'in dediği gibi: ''Ne Beckham, ne Zidane, ne Ronaldinho. O gerçekten de dünyanın en pahalı futbolcusu''. Bild, son derece haklı. 1997 yılında Paris Saint Germain'den Arsenal'e 700 bin euro'ya denk gelen bir ücretle transferi gerçekleşen Anelka'nın bu alandaki gelişimi akılalmaz:

1995-97 Paris Saint Germain
1997-99 Arsenal - 700 bin euro
1999-00 Real Madrid - 35 milyon euro
2000-02 Paris Saint Germain - 34.5 milyon euro
2001-02 Liverpool - kiralık
2002-05 Manchester City - 19.8 milyon euro
2005-06 Fenerbahçe - 10 milyon euro
2006-08 Bolton Wanderers - 12 milyon euro
2008-... Chelsea - 20.5 milyon euroAnelka ismi, ilk olarak ekonomi üzerine konuşulması gerektiyormuş gibi hissettiriyor insana kendisini. İşin maddi boyutundan çıktığımızda ise Anelka'nın geçen sezondan başlayan ve bu sezonun ilk yarısında da devam eden performansının oldukça etkileyici olduğunu görebiliriz. Transfer dönemlerinde potansiyelini ortaya koyuyor olabilir, ama şu dakikada Chelsea için önemli bir silah olacağını söyleyebilirim.

Nasıl olacak, peki ?

Drogba, Gana'da Afrika Uluslar Kupası'nı kazanmak için ülkesine yardım ediyor, tıpkı Salomon Kalou gibi. Bu dönemde Pizarro yakaladığı fırsatı değerlendirmek isterken, Shevchenko ise sakatlığının geçmesini bekliyordu, fakat Anelka çıkageldi.

Chelsea, Mourinho ile 4-3-3 orjinli forvetin tek bırakıldığı ve kanatlardan beslendiği bir sistemi denerken ileri ucun değişmezi Drogba'ydı. Avram Grant da karşı çıkamadı bu fikre. Drogba, Kara Kıta'dan gelince Henry'nin katılımının ardından Rijkaard'ın yaşadığı ikilimi İsrailli menajer de yaşayabilir. Gana'da şampiyonluk kovalayan oyuncunun önümüzdeki sezon Mourinho, nereye giderse gitsin o takımın formasını giyecek gibi gözükmesine rağmen Chelsea'nin bu ihtimali göz önünde tutarak transferi gerçekleştirdiğini sanmıyorum. Bu nedenden, Drogba & Anelka formülünün ortaya çıkabileceğini düşünüyorum.

Her şeye rağmen Anelka, son iki yılda olumlu yöne doğru gelişim gösterdi. Chelsea, önemli bir şans kendisi için. Başarılı olacaktır.

Bu akşamki Tottenham maçında da forma giymesi bekleniyor. İlk gol bahisleri açıldı bile.

Hiç yorum yok: