9 Ocak 2008 Çarşamba

SALVADOR CABAÑAS | Güney Amerika'da Yılın Futbolcusu !Salvador Cabañas, 27, Club América, Forvet

1986'dan bu yana Uruguay gazetesi El País tarafından 500 gazetecinin katılımıyla gerçekleştirilen "Rey del Fútbol de América", Amerika Futbolu'nun Kralı, ödülüne 2007 yılındaki performansıyla Meksika'nın Club América takımda forma giyen Paraguaylı forvet oyuncusu Salvador Cabañas layık görüldü.

Gol atmak için yaratılan oyuncu türünden olan Paraguaylının kariyer gelişimini inceleyelim, vakit kaybetmeden.

5 Ağustos 1980 günü Paraguay'ın Asunción kentinde dünyaya gelen Cabañas, profesyonel futbol hayatına 1998-99 sezonunda Paraguay'ın 12 de Octubre takımında başlıyor, 2000 yılında bir yıllık Club Guarani macerasının ardından geri döneceği kulübüne yine bir yıl sonra Şili'nin Audax Italiano takımına transfer olmak için veda ediyordu, başarılı bir kariyer adımı atmış olma umuduyla. Öyle de oluyordu. 2003 Şili Apertura Ligi'nde attığı 18 gol kendisine krallığı getirirken, Paraguaylı forvet takım arkadaşlarıyla birlikte Cobreloa'nın şampiyonluğunu izlemek durumunda kalıyordu, her ne kadar kişisel anlamda Şili kariyerine iyi bir nokta koymuş olsa da.

Şili'deki üretiminin ardından yeni durağı kariyerinde sıçrama yapacağı Meksika oluyordu, boğa gibi güçlü golcünün. 2003 Meksika Apertura Ligi'nin başlamasından önce Jaguares takımına katılan oyuncu, 18 maçta 5 gole imza koyarken, 2004 Clausura Ligi'nde çıktığı 20 maçta attığı 15 gol ile tüm ilgi üzerine çekiyordu, Apertura'da kaydettiği 8 golün ardından. 2006 Clausura'daki üstün performansı takımı Jaguares de Chiapas'ın bir puanla kaçırdığı şampiyonluğu kazanmaya yetmese de Cabañas, 17 maçlık periyotta attığı 14 golle ülkenin en başarılı takımlarından Club América'nın dikkatini çekmeyi başarıyordu.

Paraguaylı, kariyerinin en üst seviyesindeydi artık. Yıldızlar topluluğu América takımının önemli bir silahı haline gelen Cabañas, 2007 yılının ilk bölümünde 10 golle Copa Toyota Libertadores'in en golcü oyuncusu olurken, Meksika Ligi'nde de 9 gole imza atıyordu. Kuzey Amerika Ligi'nde attığı gol ile yılın ikinci bölümüne başlayan forvet, Copa Sudamericana'yı 4 gol atarak geçerken lig yarışında da takımı adına 9 golü rakip filelere gönderiyordu, toplam 33 golü bulduğu yılın sonunda.

Cabañas'ın kariyerinin en başarılı yılı kendisine Paraguay'da en başarılı oyuncu ödülünün yanı sıra Güney Amerika Futbolu'nun Krallığını da getiriyordu.

Paraguaylı forvet, Arjantin ekibi Boca Juniors'ın iki oyuncusu Claudio Morel Rodríguez (61) ve Hugo Ibarra'nın (57) önünde 67 toplayarak ödülün sahibi oldu, takım arkadaşı Francisco Guillermo Ochoa'nın 47 puanla dördüncü sırayı aldığı yarışmada.

Paraguay Milli Takımı'nda forma giydiği 30 maçta 5 gole imza atan Cabañas, şampiyonluk yarışında takımın en güvendiği oyuncular arasında yer alıyor.

Hiç yorum yok: