4 Ocak 2008 Cuma

Éver Maximiliano David Banega, Valencia`da !..Ever Banega, 19, Valencia CF, Orta Saha

Serie-A ile La Liga arasında gidip gelen son günlerin flaş ismi Banega için Boca Juniors ve Valencia kulüplerinin anlaşmaya vardığı haberi verildi, bu sabah uyandığımızda tüm spor ajansları tarafından. Daha önce Banega'yı yazma fırsatı bulamamıştım (aslında Banega'nın gelişimi hakkında farklı bir haberin içerisinde fikirlerimi belirtmiştim, ama önümüzdeki günlerde ancak geçebileceğim buraya). Ne var ki fena olmadı, çünkü klavyeye dokunduğum bir tek harfte bile Banega'nın yer değiştirme ihtimali oldukça fazlaydı.

Hikayenin ana fikri de burada yatıyor, bir bakıma. Öyleyse vakit kaybetmeden başlayalım.

Juan Roman Riquelme, Nicolas Burdisso, Carlos Tevez *, Federico Insua, Walter Samuel ve Fernando Gago... Hafızamı biraz zorladığım vakit, son dönemde Boca Juniors'tan Avrupa'ya transfer olan önemli oyuncular bu şekilde. Insua'yı Independiente kariyerinden dolayı arka plana atarsak, saydığım oyunculardan hiçbiri Banega kadar hızlı yükselip soluğu Avrupa'da almadı. Juventus'un 15 milyon euroluk teklifinin üzerine çıkan Valencia da genç oyuncunun sahip olduğu yeteneklerin yanı sıra Boca Juniors'ın geleneği bozmayacağına inanmış olacak ki, Arjantin'de bile sadece 27 lig maçına çıkmış bir futbolcuya çuvalla para dökebildi (* Tevez, her ne kadar Corinthians'ta geçiş dönemi yaşasa da Boca'da vitrine çıkmıştır).

Fernando Gago'nun Real Madrid'e gitmesinin ardından oluşan boşluğu büyük başarıyla dolduran Banega, yeni takımında da benzer bir görevi üstlenmek durumunda kalabilir. Koeman'ın gelişiyle Valencia ile tüm ilişkileri kesilen ve kulüple mahkemelik olan David Albelda'nın yerine monte edilecek isim gibi durduğunu görmek çok zor değil, Banega'nın.

10 Şubat 2007 günü Boca Juniors formasını ilk kez giydiği Banfield maçındaki hayali, bir gün Avrupa'nın önemli liglerinden birinde oynamaktı belki her Arjantinli futbolcu gibi; ama Banega da gelişmeleri şaşkınlıkla izlediğini gizleyemiyor, ''Bulunduğum yere bu kadar hızlı gelmiş olmak, benim için büyük sürpriz. Bir ay önce beşinci seviyedeydim, şu an ise Avrupa'da bir geleceğim var''. Bir süre önce gelecek sezon için planının Boca Juniors'a Copa Libertadores'te yardım etmek olduğunu söyleyen yeni Valencialı, ''...ama kulüp için çok iyi bir teklifti. Bunun dışında bazı şeyler ailemin geleceği adına da önemli. Bu yüzden teklifi kabul etmek zorundaydım'' diye konuşuyordu, resmi açıklamının gelmesiyle birlikte.

Banega, Arjantin'in şampiyon olduğu ve Kanada'da düzenlenen FIFA 20 Yaşaltı turnuvasının da içinde bulunduğu 2007 yılı boyunca ne kadar kaliteli bir oyuncu olduğunu herkesi gösterdi belki, ama ortaya konulan 26 milyon dolarlık riske değer mi bilinmez. Üstelik sportif açıdan çok da formda olmayan bir Valencia'da.

Ever Banega'nın hızlı yükselişi La Liga'da da devam edecek mi, bekleyip görmek lazım.

Hiç yorum yok: