25 Şubat 2008 Pazartesi

11 Oyunculuk Dev Takasın Muhtemel EtkileriNBA'de son yılların en muhteşem takas sezonu geride kalmak üzereydi. 1 Şubat gecesi Paul Gasol hamlesiyle bir anda tüm NBA'in en iyi kadrolarından birine sahip olan Lakers'ın ardından 6 Şubat'ta Suns, çok büyük bir kumar oynayarak yıllardır benimsediği; ama şampiyonluk için yeterli olmayan R&G basketbolundan vazgeçmişti. Shaq'in Arizona'ya gelmesi de çok büyük bir hamleydi. Florida'ya geçen Marion ise başlı başına ayrı bir haberdi. Wade ile birlikte yeni Jordan&Pippen ortaklığı oluşturabileceğini söyleyenler bile vardı. Daha sonra Atlanta'dan Bibby hamlesi geldi; ama Suns'ın yolundan giden Mavericks, tüm dikkatleri üzerine çekti. Batı Konferansı'nda gelmiş geçmiş en büyük playoff rekabetinin yaşanacağı haberinin tesciliydi sanki, Kidd'in Dallas'a geri dönmesi.

Takas sezonunun bitimine bir gece kala son şampiyon Spurs, kadrosuna Kurt Thomas gibi stratejik bir oyuncu katarken, sürenin sona ereceği gece bombalar peşi sıra patlıyordu. 21 Şubat gecesi, sezonun flaş takımı Hornets Bonzi Wells ve Mike James ile kadroda yeni açılımlar yaratırken irili ufaklı takaslarda birkaç oyuncu yer değiştiriyordu; ama geceye damgasını vuran takas, Cleveland Cavaliers odaklı ve üç takımlı, 11 oyuncuyu kapsayan dev bir takastı.

Üç takım ve on bir oyuncunun içerisinde bulunduğu takas anlaşması şu şekilde oluştu:

Cleveland Cavaliers (gelenler):
Bulls F/C Ben Wallace
Bulls F Joe Smith
Bulls 2009 2. Tur Draft Hakkı
Sonics F Wally Szczerbiak
Sonics G Delonte West

Chicago Bulls (gelenler):
Cavaliers F Drew Gooden
Cavaliers G Larry Hughes
Cavaliers F Cedric Simmons
Cavaliers G Shannon Brown

Seattle Supersonics (gelenler):
Cavaliers F Ira Newble
Cavaliers F Donyell Marshall
Bulls F Adrian Griffin

Üç takım açısından da ayrı ayrı incelemeye çalışacağız, bu takası; ama ilk etapta görünen o ki, Cavaliers Genel Menajeri Danny Ferry, büyük iş çıkardı.

Takas, sürenin dolacağı gece gerçekleşmişti ve bir sonraki gece, üç takımın da maçı vardı. Cleveland Cavaliers, altı oyuncusunu elden çıkarmıştı. Daniel Gibson, Anderson Varejao ve Sasha Pavlovic ise uzun süreli sakatlıklarından dolayı kadroda yer alamayacaklardı. Bu yüzden Cavs'in elinde altı oyuncu kalmıştı ve rakip de Washington Wizards'dı. NBA'de benchte en az üç oyuncu oturtma zorunluluğundan dolayı Cavs, D-League'den forvet Kaniel Dickens ve gard Billy Thomas ile sözleşme imzalamak mecburiyetinde kalmıştı. Cavs'in sıradışı oyuncusu Damon Jones'in, 45 dakika oynayarak ortalamasının 25 dakika üzerine çıktığı maç sonrası gard Eric Snow, ''Uzun zamandır, ligde oynuyorum; ama ilk kez böyle bir durumla karşılaştım. Yine de şaşırmıyorum; çünkü burası, NBA'' diyordu, 8'i tamamlamak adına yapılan hamleyi yorumlarken. Sekiz kişiyi bulmak için iki oyuncuyla anlaşan Cavs'de bir oyuncu var, biliyorsunuz: LeBron James. 33 sayı, 15 ribaund ve 8 asistle 90-89'luk galibiyeti getiren James, takas sonrası ''yüzük'' için daha hırslı olacağını kanıtlar gibiydi.

Kadrosundan üç oyuncuyu gönderen Bulls ise kadrosunu ancak dokuz oyuncudan oluşturabiliyordu. United Center'daki maç öncesi Bulls için Nuggets sınavı zorlu geçebilirdi; ama Chicago Bulls, karşılaşmanın ilk çeyreğinden itibaren sezonun en iyi hücum performansını sergilemeye hazır gibi görünüyordu. Öyle de oldu. JR Smith'in kariyer gecesini yaşamasına rağmen rakibinin kendisine yaklaşmasına izin vermeyen Bulls, Nuggets potasına 135 sayı gönderirken maçtan 14 sayılık farkla ayrılıyordu.

İlk beşten iki oyuncusunu gönderen Sonics de Key Arena'da Blazers'ı 99-87 yenerken hiç de zorlanmıyordu. Anlayacağınız, 11 oyunculuk bir takasın içerisinde yer alan üç takımın da kazanması, oldukça ilginçti.

Şimdi, takasın üç takıma nasıl katkılar sağlayacağı üzerine konuşalım ve Cleveland Cavaliers'tan başlayalım.

Wally Szczerbiak & Delonte West: LeBron James'in Yardımcı Ekibi


Takasın gerçekleşmesinin ardından görsel ve yazılı medya Ben Wallace'ın Cavs'e geldiğini veya Cavs'in Wallace'ı aldığını yazıyordu. Öyleki birçok blogda da bu şekilde başlıklar görmek çok zor değildi. Ben, Danny Ferry'nin takası yaparken ana hedefinin Ben Wallace olduğunu hiç sanmıyorum. Chicago'dan Joe Smith ve Ben Wallace gibi iki pota altı oyuncusunu takıma kazandırmak çok büyük başarı; ama Szczerbiak ve West'in katılımları daha kıymetli olacaktır, Cavs için. Yine de işin Bulls tarafındaki oyuncularını inceleyelim öncelikle.

Birçok kişinin aklına gelmiştir, Ilgauskas varken Big Ben'in Cavs tarafından nasıl kullanılacağı sorusu. Rakip bir GM, ''Wallace ve Ilgauskas, birbirlerini tamamlayacak türden oyuncular değil'' diye konuşmuş ve eklemiş, ''Zaman zaman birlikte oynamak zorunda kalacaklar. Wallace'ın hücum gücünün olmamasından dolayı yüksek postta başarılı olabileceğini sanmıyorum; ama diğer taraftan Ilgauskas ve Wallace, çok büyük bir savunma gücü oluşturacaktır''.

Son kısma katılmamak mümkün değil. Gerçekten bu ikili, savunma anlamında çığır açabilir. İlk bölüm için ise farklı düşünüyorum, ''ismini açıklamak istemeyen'' GM ile. Ilgauskas, hücum gücü yüksek bir pivot. Kaldı ki, LeBron ve Szczerbiak varken Big Ben'den skor yapmasını kimse beklemeyecektir. Wallace'dan beklenen, pota altı savunması bakımından ligin vasat takımlarından biri olan Cavs'e bu bağlamda bir katkı yapması olacaktır. Ben'in işinin savunma olduğunu söylemeye de gerek yok sanırım. Her ne kadar Bulls'da 20 milyonluk kontratın karşılığını verememiş gibi gözükse de Wallace, Drew Gooden'dan hiç kuşkusuz daha iyi bir seçenektir.

Aslına bakılırsa Drew Gooden ile direkt olarak birini gerçekleştirmek gerekirse doğru tercih, Joe Smith olacaktır. Gooden, biraz daha kendine gelmiş gibiydi belki; ama kariyerinin en iyi sezonlarından birini yaşayan Joe Smith ile arasındaki PER farkı, Ferry'nin ne kadar başarılı bir takasa imza attığını açıklamaya yetiyor. Sezon içerisinde 12.8'lik PER ile oynayan Gooden'a karşılık Smith'in yakaladığı PER, 17.4.

Ve asıl önemli olan parçalara gelelim: Wally Szczerbiak ve Delonto West. Geçtiğimiz sezon Detroit Pistons ile oynanan Doğu Konferansı Finali 5. Maçı'nı akıllara getirince bu hamlenin ne kadar doğru olduğunu daha net anlayabileceğimizi sanıyorum. O gece, Pistons'ı tek başına yıkan LeBron'u Detroit savunması beş kişiyle durdurmaya çalışmış ve bu savunma, literatürde ''5'e 1 savunma'' adıyla kendisine yer edinmişti. LeBron, o gece gerçekten sıradışı bir performans sergilemişti; ama NBA Şampiyonluğu'nu tek başına kazanamayacağı gerçeği Spurs tarafından 4-0'lık seri ile yüzüne vurulacaktı. Szczerbiak ve West'in takıma kazandırılması tam da bu açıdan oldukça büyük bir önem arz ediyor. Wally Szczerbiak'ın 42.8 ve West'in 37 olan üç sayı yüzdeleri, Cavs'in çeşitlilik sağlaması açısından oldukça mühim, ayrıca Joe Smith'in orta mesafe şutu da Cavs hücumunda olumlu karşılıklar bulacaktır.

Danny Ferry ve Cavaliers'ın bu hamlesinin kiminle ilişkili olduğunu söyleyemeye gerek var mı bilmiyorum. Takas sezonu boyunca Jason Kidd'e olan ''aşkını'' sürekli dile getiren LeBron James, her şeye rağmen takastan memnun olduğunu açıkladı: ''Beklediğim tarzda bir takas değildi. Herkes, takasta ne istediğimi biliyordu; ama şu an içerisinde bulunduğumuz durumdan dolayı mutluyum. Pota altında etkili olabilecek oyuncular ve şutörlere ihtiyacımız vardı, gerekli takviyeleri yaptık''

Sonuç olarak LeBron ve Cavaliers, bu takastan sonra seviye atlayacak duruma gelmiştir. Raptors ve Magic'in bulunduğu gruptan Celtics ve Pistons'ın yer aldığı bölüme ilerleyebilir, sezonun ilerleyen bölümünde. Açıkçası, yeni oyuncuların LeBron ile birlikte çıkacakları ilk maçı heyecanla bekliyorum. West, point guard karakterine, Szczerbiak da uzun süredir aranılan dış destek ihtiyacına cevap verebilecek mi, beklemek lazım; ama geçtiğimiz yıl hemen hiç yardımcısı olmadan NBA Finali'ne yürüyen LeBron, olumlu cevaplarla daha da iyisini yapma yolunda dev bir adım atacaktır.

Drew Gooden & Larry Hughes: Bulls Taraftarının Özlediği İkili ?!

Şimdi, Chicago Bulls'un yakın geçmişinden bahsetmeye kalkmayacağım. Michael Jordan, Scottie Pippen, Phil Jackson, 6 şampiyonluk vs... Daha yakından bakmaya çalışacağım olaya. İsimleri saymaya devam edelim; Tracy McGrady, Pau Gasol, Kobe Bryant, Jermaine O'Neal ve Kobe Bryant. Bulls, son iki üç sezondur genç kadrosuna liderlik yapacak bir süper yıldız arıyordu. Kobe ve Garnett başta olmak üzere takas sezonunda birçok yıldız için adı geçen Bulls, 21 Şubat gecesi içerisinde bulunduğu takasta ''yardımcı oyuncu'' olmaktan öteye gidemedi. Bu anlamda Bulls taraftarı, Gooden ve Hughes ikilisini davul zurnayla karşılamayacaktır.

Gasol ve Garnett ekseninden çıkarak, karşı karşıya kaldığımız durum hakkında yorum yapmaya çalışalım. İki oyuncunun Cavs'deki son performanslarına bakınca, zayıf bir takas olarak görülebilir Bulls için; ama yine de dünyanın sonu değil. Joe Smith'i bir kenara bırakarak Ben Wallace'ın kontratındaki bedelin karşılığını veremediğini biliyoruz. Yani daha düşük bir kontrata ve yaşa sahip olan Gooden'ın potansiyelinden yararlanmanın yollarını aramak, Cavs'in izlemesi gereken strateji olarak kabul edilebilir.

Gooden'ın katkısından ziyade Ben'in ayrılışıyla Joakim Noah ve Tyrus Thomas'ın enerjisi, Bulls adına çok anlamlı sonuçlar çıkarabilir. Nuggets maçındaki genç takımın bahsettiğim enerjiyi sahaya koyabileceğini görebildik. Yeni dönemde Bulls, bu oyuncuların dinamizminden daha sık yararlanacaktır.

Bulls adına takası yorumlayabilmek için, ''başrol'' psikolojisi yerine ''yardımcı oyuncu'' rolüne bürünen bir takım kabul edilmeli. Bu anlamda, Bulls için çok da kötü bir alışveriş olmayabilir. Taraftarlar belki, çok büyük bir yıldız bekliyorlardı; ama eldeki genç kadroya en azından yeni sezona kadar sabretmek durumundalar. Noah ve Thomas'ın yanı sıra önümüzdeki yaz mevsiminde free-agent olacak Ben Gordon'ın performansı da önemli.

Seattle Supersonics: Sakla Samanı, Gelir Zamanı

Sonics'in amacı Cavs gibi NBA Şampiyonluğu değil. Bu yüzden Sonics, işine bakıyor. Genç yıldızları Kevin Durant'in etrafında bir ekip oluşturmak istiyorlar. Amaçları doğrultusunda bir gece önce Spurs ile girilen takasta Kurt Thomas'ı elden çıkarırken Spurs'den bir 1. Tur Draft Hakkı kazanmıştı.

Sonics'in bu sezon alacağı galibiyet sayısının hiç önemi yok. Amaç, dediğim gibi geleceğin takımını kurmak. Wally Szczerbiak'ın 15 milyon dolara yakın sözleşmesinden kurtularak en azından 7-8 milyon dolar kasasına koyan Sonics, Jeff Green'den daha fazla yararlanma şansını elde etmiş oldu. Bu noktada bir de Donyell Marshall, Sonics'e katkı sağlarsa Sonics için her şey çok güzel olacaktır.

Seattle Supersonics, sonuç olarak, bu takastan mutlu ayrılmış olabilir. Kasada biriktirdiklerini önümüzdeki sezonlarda kullanabileceklerini sanıyorum.

Hiç yorum yok: