17 Şubat 2008 Pazar

2008 Haier Shooting Stars: San Antonio''TWIN TOWERS'', YENİDEN

NBA Haftasonu'nun en keyifli akşamı Cumartesi'de, birbirinden güzel organizasyonlar dünyanın dört bir yanındaki basketbolseverlerin beğenisine sunuldu bir kez daha. Gece, Takım Şut Yarışması ile başladı. Dört takımın katıldığı ve her takımın bir NBA yıldızı, bir WNBA oyuncusu ve bir eski (efsane) oyuncusuyla kadrolarını tamamladığı organizasyonun bu sezonki katılımcıları şu şekildeydi:

Chicago: Chris Duhon, Candrice Dupree ve BJ Armstrong
San Antonio: Tim Duncan, Becky Hammon ve David Robinson
Phoenix: Amare Stoudemire, Cappie Pondexter ve Eddie Johnson
Detroit: Chaunsey Billups, Swin Cash ve Bill Laimbeer

Hiç kuşkusuz en dikkat çekici takım, San Antonio'daydı. David ''The Admiral'' Robinson'ın basketbol hayatının son bölümünde yaşadığı iki şampiyonluktaki en büyük yardımcısı olan Tim Duncan ile tekrar bir araya gelmesi, heyecan vericiydi. Beraber oynadıkları dönemde ''Twin Towers'' (İkiz Kuleler) olarak boyalı alanı rakip oyunculara kapatan iki oyuncunun birlikte olması her ne kadar nostaljik olsa da, 2.13'lük bu oyuncuların şut yarışmasını kazanmalarına ihtimal verilmiyordu. WNBA oyuncusu Becky Hammon destekli San Antonio takımı, çok yavaş başladı yarışmaya.

İki takımın eleneceği ilk tur mücadelesinde 39.6 saniyede parkuru tamamlayan Chicago ve 50.9'da son noktayı koyan Phoenix takımının ardından sahne alan San Antonio'da David Robinson, ortalama olarak 3-4 saniye içerisinde geçirilen ilk noktayı 15.2 saniyede bitirince İkiz Kuleler'in erken eleneceğine dair oluşan genel kanı haklı çıkacak gibi göründü; fakat sonraki 4 noktada çokça zorlanmayan San Antonio, orta sahaya geldiğinde ise sahneye Amiral çıktı ve 2.13'lük efsane ilk atışında isabet bularak 41.4'lük dereceyle takımını finale çıkarmayı başardı.

San Antonio'dan sonra yarışan Detroit takımı, henüz dördüncü noktada yarışmadan elenmiş olsa da orta sahaya gelindiğinde Bill Laimbeer'ın elinden çıkan top bırakın air-ball olmayı tribünlere gitti ve Laimbeer, tarih yazdı. Neyse ki, bir atış daha kullanmasına gerek kalmadı, Swin Cash'in isabetinin ardından.

İlk Tur'daki sonuçların ardından Final'e San Antonio ve Chicago kaldı. 2006 yılında 25.1 ile parkur rekoru kırarak şampiyon olan San Antonio (Tony Parker, Kendra Wecker, Steve Kerr) ile geçtiğimiz yıl Detroit takımının (Chauncey Billups, Swin Cash, Bill Laimbeer) gerisinde kalan Chicago'nun mücadelesinde sahneye ilk çıkan Becky Hammon destekli Twin Towers oldu. Bu kez daha konsantre olan San Antonio, 24.1'de orta sahaya geldi ve bir diğer 2.13 Tim Duncan'ın bulduğu basketle parkuru 35.8 ile tamamlayarak topu Chicago'ya attı. İlk beş noktada zorlanmayan ve bu bölümü 18 saniyede halleden Chicago, orta sahada çok zaman kaybedince 53.3'lük derecesiyle kupayı San Antonio'ya kaptırdı.

Yarışma öncesi hiç şans verilmeyen San Antonio takımının kazanması oldukça ilginç sayılabilirdi. Tim Duncan & David Robinson'ın geri dönüşü de gayet hoş bir nostalji oldu. San Antonio, kazandı.

Sırada: Skills Challenge

Hiç yorum yok: