23 Şubat 2008 Cumartesi

Bibby'li Hawks'tan İlk Galibiyet: 117-110Mike Bibby = Shelden Williams + Tyronn Lue + Anthony Johnson + Lorenzen Wright ve 2. Tur Draft Hakkı

Atlanta Hawks, dün gece Golden State Warriors karşısında 117-110 kazanıp altı maçlık yenilgi serisine nokta koyarken, Pacers, Nets ve Sixers ile giriştiği Play-off yarışı açısından da ekstra bir maç kazanmış oldu. Hawks, aynı zamanda Batı Turnesi'ndeki dördüncü galibiyetini aldı; ama itiraf etmeliyim ki bu yazı, gecikmiş bir Mike Bibby analizidir.

Mike Bibby ismi, geçtiğimiz sezonki takas döneminden bu yana sürekli olarak takım değiştirmesi muhtemel oyuncular ile anılmıştı. Hatta, Miami Heat ve Cleveland Cavaliers ikilisiyle Sacramento Kings, birçok kez görüşmüş ve çeşitli formüller yaratarak takası gerçekleştirmeyi düşünmüştü. Sezon başında Miami Heat'in kapısından dönen, LeBron'ın takım arkadaşı olmak üzereyken transferi iptal olan Bibby, 16 Şubat gecesi Atlanta Hawks'a geçti. All-Star Haftasonu dolayısıyla tüm gözlerin New Orleans'da olmasından dolayı gündemin alt sıralarında kalan Bibby'nin takas haberini kısa da olsa yorumlama vaktidir artık.

Sacramento'nun yakın zamandaki altın yıllarının Jason Williams'tan sonraki oyun kurucusu olan Bibby için ayrılık çanları çalıyordu, uzun zamandır. Yukarıda da söylediğim gibi öne çıkan iki takım yerine (ki Miami, Shaq için Phoenix'le yaptığı anlaşmadan sonra gündemden düşmüştü. Cavs ise, bu takas gerçekleşmeyince son dakikada müthiş bir üçlü takas kombinasyonunun parçalarından oldu. Onu da takip eden postlarda değerlendireceğiz) Atlanta Hawks, Bibby'yi kadrosuna kattı. Hawks'ın Bibby için vazgeçtiklerinin listesi şu şekilde oluştu: PG Tyronn Lue, PG Anthony Johnson, PF Shelden Williams, C Lorenzen Wright ve 2008 2. Tur Draft Hakkı.

Mike Bibby, Warriors karşısında Hawks ile üçüncü maçına çıktı. Biraz da fikstürün azizliğine uğramış olan oyuncu, Batı Turnesi'ndeki takımıyla ilk iki maçında Lakers ve Kings'e mağlup oldu. Açıkçası Bibby'nin yeni takımıyla oynadığı herhangi bir maçı izlemedim, o yüzden net bir yorum getiremeyeceğim. Bu gece oynayacakları Utah Jazz karşılaşmasını izlemeyi planlıyorum; ama yine de takası iki takım açısından değerlendirme şansımız mevcut gibi görünüyor.

Batı'da Gasol'ün Lakers'a takasından sonra birbiri ardına patlayan bombalar, sezon başında Batı ile Doğu arasında kapanmaya başlayan güç farkını, tekrar tamamıyla Batı'ya çevirmiş durumda. Doğu'nun en başarılı galibiyet yüzdesine sahip olan takımı Boston, Batı Turnesi'nde oynadığı ilk üç maçı kaybederek bu duruma en net örneği oluşturmuş oldu. Doğu'da Hawks gibi bir takım için Bibby hamlesi, önemli bir hareket bu bağlamda; çünkü Celtics, Pistons, Magic, Raptors ve Cavs'i dışarı bıraktığımızda kalan üç yer için büyük bir mücadele var. Hawks, bu gece itibariyle resmin dışında; ama Bibby'nin takası için vazgeçilenlerin karşılığı Play-off olarak alınmak istenecektir.

Joe Johnson ve Josh Smith'in yanında eksikliği hissedilen en önemli bölge olan bir numaraya alabilecekleri en iyi oyunculardan birini aldılar. Bibby, Hawks'ın top paylaşımına ve dış şut yüzdesine direkt olarak etki edecektir, ilerleyen maçlarda; fakat sözleşmesinin sadece bir yıl sonra sona eriyor olması sorun olabilir. Bu noktada, Hawks'ın Bibby ile yeniden mi anlaşacağı yoksa free-agent piyasasını mı yoklayacağı sorusu akıllara gelecektir. Ben, Bibby'nin Hawks'a önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Bu yüzden, Hawks için önümüzdeki sezon sona erecek olan sözleşme pek hoş olmayacaktır.

Sacramento Kings cephesinden olaya bakmaya çalıştığımda oyuncu bazında pek hayırlı bir takas yaptıklarını söyleyemeyebilirim. Kings'in aklında mutlaka daha farklı hesaplar vardı; ama Cavs'ten Drew Gooden'ı veya Heat'ten Jason Williams'ı almak yerine Hawks'tan Shelden Williams ve sözleşmesi bitecek birkaç oyuncu almayı tercih ettiler. Dediğim gibi Kings'in aklında başka heseplar vardı, bu takas anlaşmasında. Kulübün, önümüzdeki sezon Kevin Martin'in bitecek olan sözleşmesini iyileştirebilmek adına ücretlerde değişiklik yapması gerekecek. Bu yüzden Williams dışında kalan üç oyuncuyu serbest bırakma durumları bile söz konusu olabilir, ilerleyen dönemde.

Takası iki takım açısından birlikte düşündüğümde ise Atlanta'nın, kaybettiği 4+1 oyuncuya rağmen, karlı tarafta olduğunu söyleyebilirim. Hawks, özellikle Doğu'ya döndüğü zaman Bibby, farkını ortaya koyacaktır. 6., 7. ve 8. sıra için Bulls, Pacers, Nets ve Sixers ile girilen yarışta artık Hawks'ın sesi daha gür çıkabilir.

Hiç yorum yok: