25 Şubat 2008 Pazartesi

Eduardo da Silva: ''Hatırlayamıyorum''Cumartesi günü Arsenal, Birmingham City deplasmanında iki puan bırakarak önemli bir kayıp yaşadı. Son dakikada gelen penaltı golünden çok daha büyük bir şok ise maçın başlamasından üç dakika sonra gerçekleşti. Arsenal'in 25 yaşındaki golcüsü Eduardo da Silva, Martin Taylor'ın müdahalesi ile yerde kaldığında görüntü, korkunçtu. Ayağı kırılan oyuncu, daha sonra, lif yırtılması, tendon kopması ve doku zedelenmesi sorunlarıyla yüzleşecek durumunda kalacaktı.

Sakatlığa sebebiyet veren Martin Taylor'a tepki büyürken Eduardo'nun vereceği reaksiyon merakla bekleniyordu, en azından benim tarafımdan. Ve Hırvat oyuncu, Arsenal'in resmi sitesine konuştu:

''Olayı net olarak hatırlayamıyorum. Tek hatırladığım, yere düştüğüm zaman ayağıma baktığımda ayağımın ters tarafa baktığıydı. Gerisi, büyük bir boşluk. Bu çok büyük bir şanssızlık; ama futbolda bu tip şeyler olabiliyor.''

Bu açıklamadan anladığım kadarıyla Eduardo, henüz pozisyonu izlememiş. İzlemiş olsaydı, futbolda bu tip bir şeyin olamayacağını görebilirdi.

''Şu an sakatlığımın süresi hakkında bilgim yok; fakat sezonunun geri kalanında Arsenal için oynayamayacağımı ve yaz mevsimindeki turnuva için hazır olamayacağımı biliyorum. Yine de bu konu hakkında endişeli değilim. Konsantrasyonum ve kararlılığım, bir an evvel sakatlıktan kurtulma yönünde. Bu sakatlığın üstesinden gelmek için oldukça kararlıyım''

Eduardo'nun olgun açıklamaları umarım ilerleyen zamanda umutsuzluğa dönüşmez; çünkü fizyoterapisti Tim Allerdyce da Eduardo'nun tam iyileşmeden çalışmalara başlaması durumunda ayağının bir daha asla düzelemeyeceğini söylerken sakatlığın psikolojik tarafının da geri döndüğünde oyuncuyu etkileyebileceğini belirtmiş.

Fenerbahçeli Metin Diyadin'in ayağının kırıldığı pozisyona en yakın olan oyuncu Elvir Balic'in geri kala futbol kariyerinde iyice narin bir oyuncu haline geldiğini hatırlayabiliriz, bu açıklama sonrası. Eduardo'nun da sorunu tam olarak bu olabilir, geri döndüğünde eski performansını sergilemesinin çok zor olduğunu düşünüyorum.

Hiç yorum yok: