24 Şubat 2008 Pazar

Jason Kidd, Mavericks'e Isınıyor: 98-83Jason Kidd + Antonie Wright + Malik Allen = Devin Harris + Keith Van Horn + DeSagana Diop + Maurice Ager + Trenton Hassell + 3 milyon nakit para + 2008 ve 2010 1. Tur Draft Hakkı

Jason Kidd, Dallas Mavericks ile yeni dönemindeki ikinci maçında Memphis Grizzlies takımına karşı alınan galibiyete 15 asistlik katkı yaparak maçın önemli isimlerinden biri oldu. Yeni takımı diyemiyorum; çünkü Kidd, 1994 yılındaki draftta 1. Tur 2. sıradan yine Mavericks tarafından seçilmişti. O günden bu yana çok şey değişti. Mesela Kidd, 14 yıl yaşlandı; ama bu, her zaman aranılan bir oyuncu olduğu gerçeğini değiştirmedi. Fazla uzatmadan belirtelim ki; bu yazı da olgunlaşması beklenen bir takas analizidir.

Jason Kidd'in Mavericks'teki iki maçı NBA TV'den de naklen yayınlandı. Hornets maçını parça parça izleyebildim. O gece, Suns ve Lakers arasındaki maçı tercih ettiğim için sağlıklı bir yorum getirmem mümkün olmayabilir, bu yüzden; ama Hornets karşısında Kidd'in gelir gelmez Mavs'i tek başına galibiyete götürememesi kabul edilebilirdi. Öyle de oldu zaten. Top kaybı hanesinde yazılan ''6'', Kidd için standart bir sayı değildi. Aradan geçen iki günün ardından Mavericks, Grizzlies deplasmanına gelmişti. Dün gece oynanan ve baştan sona Dallas'ın üstünlüğünün söz konusu olduğu maçı Mavericks, 98-83'lük galibiyetle kapatırken Jason Kidd, 15 asist yaparak Yeni Mavericks'e alıştığını göstermiş oldu.

Jason Kidd, takası kısa vadede Mavericks için oldukça yararlı olacaktır; ama aradan geçen dört günün ardından takas hakkında daha net fikirler sahibi olduğumu söyleyebilirim. Bu noktada, oyuncu alışverişine sadece Kidd ve Mavericks tarafından değil, New Jersey Nets açısından da bakmak gerekir diye düşünüyorum.

Jason Kidd'in yanında Malik Allen ve Antonie Wright'ı da Mavericks'e gönderen Nets, bu üç oyuncunun karşılığında ''dünyaları'' aldı: Keith Van Horn, Devin Harris, Trenton Hassell, Maurice Ager, DeSagana Diop, 2008 ve 2010 Draftında 1. Tur Seçim Hakkı ve 3 milyon dolar nakit para.

Kidd takasına Lakers'ın Gasol'ü, Suns'ın da Shaq'i kadrosuna katması vesile oldu muhakkak; ama bu işten en karlı çıkan taraf ise hiç kuşkusuz New Jersey Nets oldu. Nets, 34 yaşındaki Jason Kidd'in 20 milyon dolara yaklaşan kontratından kurtulurken, yerine Devin Harris gibi önü oldukça açık olan bir gard aldı. Van Horn'un Dallas tarafından sözleşme imzalanıp aynı gün içerisinde Nets'e gönderilmesi de New Jersey için piyango oldu. Uzun çoraplı oyuncunun geri dönüşü, New Jersey'nin dış hücumuna büyük katkı sağlayacaktır. Yeni yapılanma sürecinde 2008 ve 2010'daki draft hakları da önemli rol oynayabilir.

Dallas Mavericks, Batı'daki takas çılgınlığına tıpkı Suns gibi yarınını düşünmeden ortak olma yolunu seçti. Kısa dönemde istediklerini elde edebilirler; ama daha fazlasının olacağını sanmıyorum. Özellikle DeSagana Diop'un elden çıkarılması ve pivot rotasyonunda sadece Erick Dampier'a kalınması çok büyük bir hata. İlerleyen dönem içerisinde Dallas, bu bölgeyi 10 günlük kontratlarla mı doldurur, bilemiyorum; ama Dampier'ın her faulünde Avery Johnson ve Mark Cuban'ın yürekleri ağızlarına gelecektir.

Sonuç olarak, bu takastan New Jersey Nets, büyük kazançla çıkmıştır. Dallas hakkında yorum yapabilmek için ise Playoffları beklemek durumundayız.

Hiç yorum yok: