2 Şubat 2008 Cumartesi

Pau Gasol ve Los Angeles LakersPAU = Kwame Brown, Javaris Crittenton, Aaron McKie, Marc Gasol, 2008 ve 2010 Draft Hakkı

Lakers, Gasol'ü takıma kazandırmak için birçok oyuncudan vazgeçmiş gibi gözüküyor; ama öyle değil.

Kısa dönemde çok karlı çıkar bu alışverişten, Lakers. Pau Gasol için de harika bir haber olduğunu düşünüyorum. Gasol, biraz gösteri adamıdır (cümle buraya doğru gitti, arkadaşım olduğu için değil). Hollywood'da oynayacak olmak yarayacaktır kendisine. Biraz uç bir örnek olabilir, ama Kevin Garnett'in Wolves'tan Celtics'e geçtikten sonra gözlerinin tekrar kazanmak için parlaması gibi, Gasol de Lakers'da etki yaratabilir. Daha da önemlisi Andrew Bynum'ın, Lakers'ın deplasman turundan bir süre sonra takıma geri dönecek olması. Kobe, uzun süredir istediği ekibe sahip olabilir. Bynum'ın sakatlık sonrası rehabilitasyonunun da olumlu olması halinde, Lamar Odom, Andrew Bynum ve Pau Gasol ile birlikte öldürücü bir güç haline gelecektir, Lakers.

Grizzlies, ne yapmaya çalıştı anlamadım. Lakers'ın 2008 Draftı'nda yeri ne olabilir ki ya da daha önceden herhangi bir takımla anlaşmışlar mıydı da üst sıradan seçilme durumları oldu, bilemiyorum. Konu hakkında bu anlamda çok net bilgim yok yani; ama Lakers'ın son dönemlerde aldığı en iyi haber olduğu kesin. Bynum'ın yokluğunda Gasol'ü beş numarada da kullanabilirler.

Gasol, Lakers'a gitmekle kankasını da bırakmış oldu tabii arkasında. Juan Carlos Navarro, bu saatten sonra ya Grizzlies'ın yıldızı olmak isteyecek (ki Rudy Gay'in sezon içerisindeki yükselişini görünce çok zor olduğunu söyleyebiliriz bu ihtimalin. Navarro, rol oyuncusu olarak devam eder, Grizzlies'ta kalırsa) ya da takas olacaktır. Aslında bundan bir süre önce Gasol ve Navarro'nun Raptors'a takası şaka yollu gündeme getirilmiş, Calderon ve Garbajosa ile birlikte Kanada'da İspanyol Milli Takımı'nun ruhunu yaşatacakları konuşulmuştu. Oldukça ironik. Toronto, Euroleague takımı olup çıkardı artık.

Konuyu çok fazla dağıtmadan, Grizzlies'ın Jason Collins hamlesini (?) de değerlendirelim. Stromile Swift karşılığında takıma kazandırıldı. Kidd'e rağmen sadece az buçuk savunmasıyla kariyerine yol verebilen Collins'in 2001 yılında Wizards tarafından 1. sıradan draft edilen Kwame Brown ile aynı kadro içerisine girmesi ayrı bir sıkıntı sanırım. Üstelik Darko Milicic de kadrodayken. Kesin haber midir, acaba ?!

Asıl bombalar, All-Star'dan sonraki draft için son haftada patlayacaktır. Jason Kidd, üçlü takas sonunda eski takımı Mavericks'e dönebilir. Nets'te de hareketli günler geçebilir yani, önümüzdeki dönemde.

Son olarak mesajın başlangıç noktasına gidelim. Gasol'ün takası, 2008 ve 2010 Draftları için Lakers daha önce herhangi bir takım ile anlaşmamışsa, büyük şanstır Lakers ve Gasol için. Atlanta Hawks ve Detroit Pistons arasındaki Rasheed takasını hatırladım birden. Memphis ise, Sixers'ın geçen sezon gittiği yoldan devam etmek isteyecektir. Gay'in takımını kurmak istediklerini sanıyorum. Sixers modelinde Iguodala henüz beklenilen sorumluluğu almış gibi gözükmüyor, ama Blazers'ın gençlik ateşi de Grizzlies için ilham kaynağı olabilir (Kwame Brown'ı dışarıda tutuyorum).

EK: Swift haberi de kesinmiş, çok ilginç gerçekten.

Hiç yorum yok: