8 Şubat 2008 Cuma

PHOENIX SUNS: Karar Anı !..

PHOENIX - FEBRUARY 6: Shaquille O'Neal is announced as part of the Phoenix Suns' organization as the Suns host the New Orleans Hornets in an NBA game at U.S. Airways Center on February 6, 2008 in Phoenix, Arizona. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2008 NBAE (Photo by Barry Gossage/NBAE via Getty Images)

SHAQUILLE O'NEAL = SHAWN MARION & MARCUS BANKS
132-130'luk mağlubiyeti Suns localarından irice bir adam da seyrediyordu. Bu iri adam, aynı gece yapılan takas sonucu yeni takımının maçını izlemek için yerini almış ve tüm gözler kendisine çevrildiğinde yüzük parmağını göstererek bazı şeyler hakkında garanti vermişti bile, kendisini alkışlayanlara. Yazının bu bölümünde ise localadaki bu koca adamdan, yani Shaquille O'Neal'dan ve takas haberinin yansımaları ile lige yapacağı etkilerden bahsedelim.

Kevin Garnett ve Pau Gasol'ün takaslarıyla karşılaştırıldığında ''oldu-bitti'' gibi görülen transfer Suns GM'i Steve Kerr'e gelen telefon ile başladı. Kerr, telefonun ucundaki sese ''Shaq'i Suns'a getirme şansımız mı var, hemen şu işi halledelim'' derken oku da yaydan fırlatıyordu. Sonuç olarak dediğim gibi, bir gece içerisinde oyuncu işlemleri tamamlandı ve Shaq de sağlık kontrolünde geçerek yeni takımının Hornets maçını izlemek için tribündeki yerini aldı.

Haberin ortaya çıkmasını takiben yorumlar yapılmaya, bloglara yazılar aktarılmaya ve tartışma ortamları yaratılmaya başlandı. Dün geceki ilk görüntü, Suns cephesinde bu takasın hiç de hoşgörüyle karşılanmadığı yönündeydi. Phoenix ve NBA medyası, Shaq takasının birkaç gün önce Batı'daki en büyük rakiplerden Lakers'ın Gasol hamlesiyle ilişkilendirdi. Tartışma konusu ise bir sezonluk şampiyonluk denemesi için (Nash 35, Hill 35 ve Shaq 36 yaşında) uzun süredir benimsenen run-and-gun basketbolundan ve bu sistemin en kilit oyuncularından biri olan Shawn Marion'dan vazgeçilmeye değip değmeyeceği yönünde oldu. Arizona'daki yerel medyanın bu soruya nasıl bir cevap verdiğini de az çok biliyoruz; fakat bu takasın gerçekleşmesinde belli nedenler vardı tabii:

1. Suns, göze hoş gelen bir basketbol oynuyordu; fakat playoff zamanı geldiğinde Spurs ile karşılaşmamak için dua ediyordu.

2. Amare ve Marion'ın arası bozuktu. İkisinden biri gidecekti ve Marion, All-Star olan Amare ile Nash'in gölgesinde kalıyordu.

3. Dün gece küçük resimde Hornets'a karşı 0-3 olan Suns, Batı'da %50 galibiyet oranının üzerinde olan takımlara karşı 5-10'a gelmişti. Bunun nedenleri araştırıldığında aşağıdaki madde gözler önüne seriliyordu.

4. Batı'daki tüm rakipleri belli pota altı güçleri ile (San Antonio Spurs-Tim Duncan, Houston Rockets-Yao Ming, Utah Jazz- Carlos Boozer, New Orleans Hornets- Tyson Chandler, LA Lakers-Pau Gasol ve Andrew Bynum hatta önümüzdeki sezon Portland Trail Blazers-Greg Oden gibi) oynayacakken Suns, dört numaradan bozma Amare Stoudemire ile yine ancak bir yere kadar gelebilecekti.

Run-and-gun hayranı koç Mike D'Antoni ile GM Steve Kerr arasındaki fikir ayrılığı de Kerr'ün takas hakkındaki heyecanı sonucu iyice ortaya çıkmış oldu. Steve Kerr, klasik bir Amerikalı gibi Playoff sertliği için Shaq gibi bir gücün ellerinde olması gerektiğini düşünürken, hemen her basketbolseverin sempati duyduğu takım olan Suns'ı yaratan en önemli adamlardan biri D'Antoni ise sisteminden ödün vermeyecek gibi görünüyordu. Buna rağmen Shaq geldi. 2.16 boyunda 160 kiloluk bir adamı ''Run-and-gun'' parçası olarak düşünmek pek hayırlı sonuçlar çıkarmayacaktır. Doğal sonuç, sistemin değişeceği gerçeği olacaktır bu durumda.

Phoenix Suns cephesinde hal böyleyken, Shawn Marion ve Marcus Banks'i kadrosuna katan Miami Heat ise 9-37 olan galibiyet yüzdesini biraz daha yukarılara çıkarmak isteyecektir. Playoff resminden 10 galibiyet geride olan ve son 20 maçından sadece bir tanesini kazanabilen Wade'in takımı, playoff'tan vazgeçerse sezonun geri kalanında gelecek sezon draftta bir numarayı kazanmak için de oynayabilir; ama şimdilik bunun için erken olduğunu düşünüyorum. 15.8 sayı, 9.9 ribaund, 1.5 blok ve 2.1 asist ortalaması Wade'i harekete geçirmek için yeterli olabilir. Bunun yanında Miami, salary-cap'te de 9 milyon dolarlık bir tasarruf yapmış oldu. Shaq'e gelecek iki sezonda 40 milyon dolar ödeyecek olan Heat, aynı sürede Banks ve Marion ikilisine 31 milyon dolar sayacak. Ayrıca pota altında Shaquille O'Neal, Alonzo Mourning (sezonu kapattı, yüksek ihtimalle basketbol hayatı da), James Posey (sezon başında tekrar anlaşılmadı, Celtics'e gitti) ve Antonio Walker gibi veteran isimlerle oynamaya alışan Pat Riley'nin yeni takımında yaş ortalaması biraz düşecek. Sezonun geri kalanı geçiş dönemi şeklinde geçerse önümüzdeki yılla birlikte Miami'de de bir gençleşme operasyonu görebiliriz.

Üçüncü halde olaya Shaq açısından yaklaşalım. 14 senedir yılın bu dönemlerinde hep gündemdeydi, Kocaoğlan. Bu süre içerisinde her daim All-Star Haftasonu'nun en renkli simalarından olan O'Neal, 2008'deki organizasyonda olmamasının gayet doğal olduğunu söylüyordu; fakat yine bir Şubat ayında en önemli gündem maddesi olmayı başardı Shaquille O'Neal, bu kez uzun yoldan. En önemli sonuç, kesinlikle ihtiyacı vardı Shaq'in bir değişikliği. Aşağıdaki istatistikler yeteri kadar açıklayıcı olacaktır:

(Soldaki rakamlar ilk 15 sezon, sağdakiler ise bu sezonki ortalamalarıdır)

Sayı Ort. 25.9 - 14.2
İsabet Yüz. 58.0 - 58.1
Ribaund Ort. 11.6 - 7.8
Dakika Ort. 36.6 - 28.5

Görünen o ki, Shaq'in ilk 15 yılına göre bu sezon olumlu yönde eğilim gösteren tek yanı serbest atış yüzdesi. O da kuvvetle muhtemel daha az kullandığı içindir. Bu yüzden kesinlikle değişikliğe gitmeye ihtiyacı vardı, Shaq'in. Son derece zeki olduğunu düşündüğüm bu adamın kafasında neler olduğunu bulmak pek kolay olmayabilir; ama tartışılmaya başladığı bir ortamda zaten şampiyonluk potansiyeli oldukça yüksek olan Phoenix Suns takımıyla birlikte yeniden doğabilir. Biz ise Suns'ın ''Run-and-gun'' stiliyle vedalaşmaya hazırlanalım, basketbolseverler olarak.

Toparlayalım tüm sonuçları,

1. Phoenix Suns, çok büyük bir risk almıştır. Öyle ki haber, sitelere düştüğünde ''Big Gamble'' * başlıklarının sayısı birden fazlaydı. Suns'ın girdiği bu kumarın sonuçlarını ancak ilerleyen zamanda görebiliriz. Şimdilik bir şey söylemek çok kolay olmayacaktır; fakat bazı şeylerden vazgeçtikleri kesin.

2. Miami Heat, istediğini elde etmiş gibi gözüküyor. Sakatlığından dolayı kullanamadığı ve havasını kaybetmek üzere olan 36 yaşındaki oyuncusuna karşı ligin kalburüstü bir oyuncusunu kadrosuna kattı. Üstelik salary-cap'te de olumlu bir boşluk açtı, kendi adına.

3. Shaquille O'Neal, tekrar gündeme geldi. Havasını da bulacaktır; ama eskisi gibi gittiği takım O'nun takımı mı olacak orası muamma olarak kalacak. Karl Malone ve Gary Payton'ın Lakers'a katılımında olduğu gibi Shaq, kendisine verilecek rolü benimsemeyi öğrenecek mi, bir muamma daha.

4. Batı kazanı iyice karıştı. Gasol ve Shaq takasları direkt etki edecektir, playoff resmine. Üstelik 22 Şubat'a daha 15 gün var ve Jason Kidd de yönünü Batı'ya çevirebilir. İşte o zaman kazanın dibini görmek daha da zor olacaktır.

E, bekleyim ve görelim...

* Büyük Kumar

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Your blog keeps getting better and better! Your older articles are not as good as newer ones you have a lot more creativity and originality now keep it up!