17 Şubat 2008 Pazar

Sprite Slam Dunk Contest: Dwight HowardEN SEVİMLİ ''SUPERMAN'': DWIGHT HOWARD !

Takım Şut Yarışması, Yetenek Yarışması ve Üçlük Yarışması derken Cumartesi Gecesi'ne kazandıran Smaç Yarışması'nın vakti gelmişti artık. All-Star Haftasonu'nun 1984 yılından beri düzenlenen (sadece 1998 ve 1999 yılında gerçekleştirilememişti) en renkli organizasyonunda birçok unutulmaz smaç yapılmıştı. 2008'deki yarışmaya geçmeden önce Smaç Yarışması'nın unutulmazları üzerine konuşalım biraz:

1976 - Julius Erwing, serbest atış çizgisinden ilk smaç vuran oyuncu oluyor (ABA).

1984 - İki elinde iki ayrı topla smaç yapan Dominique Wilkins ve faul çizgisinden uçan Dr. J, Larry Nance'in ''rock the baby'' numarasına mağlup oluyor.

1985 - Genç Jordan, Wilkins'e kafa tutuyor; ama unutulmaz düelloyu Wilkins kazanıyor.

1986 - Spud Webb, Final'de 100 tam puanla Wilkins'i eliyor ve uzun süre ''smaç şampiyonu olan en kısa oyuncu'' olarak kalıyor.

1987 - Jordan, faul çizgisinden uçuyor: ''Air Jordan''.


1988 - Bir kez daha Jordan: Double Clutch, literatüre giriyor, faul çizgisinden.

1989 - ''Rock the Baby'', Kenny Walker ile daha ileri gidiyor.

1990 - Dominique Wilkins, daha sonra efsaneleşecek ''Windmill (rüzgar değirmeni)'' hareketiyle kazanıyor.

1991 - Celticsli Dee Brown, ''gözünü kapıyor'' ve vazifesini yapıyor.

1992 - Cedric Ceballos, gözünde bantla smacı vuruyor.

1994 - Isiah Rider, ''between the legs'' ile yeni bir bakış açısı yaratıyor.

1997 - Kobe Bryant, Isiah Rider'ın yolundan gidiyor.


2000 - Toronto Raptors'tan takım arkadaşı olan iki kuzen, Tracy McGrady ve Vince Carter'ın yarışmasına Houston Rocketslı Steve Francis renk katıyor; ama Vince Carter tarafından ''Between The Legs'' tarihinin yeniden yazıldığı yarışmayı Air Canada, dirseğine kadar çembere girerek tamamlıyor. Kesinlikle unutulmayacak, hep hatırlanacak (Vince Carter'ın o gece yaptıkları, ayrı bir başlık konusu olur).
2001 - Desmond Mason, takım arkadaşının üzerinden vuruyor.

2002 - Jason Richardson, defteri sırtı dönük açıyor.

2003 - Yine Richardson: Dip çizgiden geliyor ve sağ eliyle başladığı harekette topu bacaklarının arasından geçirip, sol eliyle smaçlıyor.

2005 - Steve Nash, kafasıyla Amare'ye asist yapıyor. Kazanan Wilkins formasıyla Josh Smith oluyor.

2006 - Tarihin en büyük haksızlığı sergileniyor. Andre Iguodala, Allen Iverson asistiyle panya
arkasından gelerek smacı vurup yaratıcılık sınırlarını zorluyor, ama Nate Robinson seçiliyor.VE 2008 !

2007 yılında Gerald Green'in kazandığı yarışmanın ardından 2008 için beklentiler daha yüksekti. 2006'da Andre Iguodala'nın 2007'de de Dwight Howard'ın hakkının yenildiği yönünde oluşan gene kanı, organizayona yeni bir şekil verilmesi zorunluluğu getirmişti. Final Turu'ndaki smaçlar, jürinin yanı sıra dünya üzerindeki tüm basketbolseverler tarafından da oylanacaktı. Salondaki jüri, Darryl Dawkins, Dominique Wilkins, Karl Malone, Julius DR. J Erwing ve Magic Johnson'dan oluştu.

Yarışmacılar ise şu şekildeydi:

Rudy Gay - Memphis Grizzlies
Gerald Green - Minnesota T'Wolves
Dwight Howard - Orlando Magic
Jamario Moon - Toronto Raptors

Geçtiğimiz yılki yarışmaya son derece iyi hazırlanan, fakat planları jüri masasında suya düşen Dwight Howard, yarışmayı uzun oyuncular için kazanacağını söylüyordu; fakat ilk olarak sahneye Raptorslı Jamario Moon çıktı ve tek elle yaptığı smaç sonrası, jüri üyelerinden 46 puan topladı. Oy şansım olsam tam puan verebileceğimi söyleyebilirim, Moon'un ilk smacına. Önce topu boyalı alana havalandırdı, daha sonra 360 derece dönerek tek eliyle hareketini bitirdi. Potaya uzaklığı da göz önüne alınırsa, 10 puan için elinden geleni yapmış gibi gözüküyordu.

Moon'un ardından sıra Howard'a geldi. Ligde yaptığı 177 smaç tek başına birçok takıma bedeldi belki, ama bu seviye farklıydı. Howard, işi sıkı tutacağını daha ilk smaç denemesinde belli etti. 2006 yılında AI & AI ortaklığının yaratıcılığı sonucu ortaya çıkan panya arkasından smaç, Howard ile yeniden hayat bulacaktı. Asisti de kendisi yapacaktı, üstelik. İlk denemesinde başarısız olan Howard, ikincisinde smacını kusursuz bir şekilde yaptı ve tüm jüri üyelerinden tam puan alarak 50 puan ile öne fırladı.

Üçüncü sıra, 2007 yılı şampiyonu Gerald Green'e aitti. Green'in yarışmadan önce, ayyuka çıkan hareketi ''doğumgünü pastası'', son şampiyon tarafından beğeniye sunuluyordu, henüz İlk Tur'da. Çemberin üzerine koyulan kekin üzerine bir de mum yerleştiren Green'in ne yapacağı merak konusuyken Green, yükseklere çıkarak önce mumu üflüyor sonra da hareketini tamamlıyordu. Evet, oldukça yaratıcıydı; ama düz bir smaç olduğunu söyleyebilirdik hareketin. Yine de Moon'u yakalayabildi, Green. İlk Tur'un son ismi ise Rudy Gay, 37 puanda kalarak şansını zora sokuyordu.

İlk Tur'un ikinci bölümünde Rudy Gay, Dwight Howard'ın smacına benzer bir hareketle Lowry'den aldığı topu smaçlarken takım arkadaşından yardım alan bir diğer oyuncu Green'e ise McCants, merdiven üzerinden asist yapıyordu. Moon'un 1 puan önünde Final'e yükselen Green'in bu turdaki rakibi ise belli olmak üzereydi artık.

Jameer Nelson, elindeki pelerini seyircilere gösterdiğinde birçok kişi bunun ne olduğunu bile anlayamazken Howard, formasını çıkarınca bazılarının aklında birtakım fikirler oluşmaya başladı. Formasının altında bir Superman simgesi olan Howard, Jameer Nelson'ın pota arkasından gönderdiği topu, gerçek anlamıyla ''süper'' yakalayan bu adam yıllarca unutulmayacak, organizasyon tarihine geçecek bir smaç yapıyordu (tam anlamıyla smaç diyemeyiz belki, ama smaç olsa bu kadar etkili olamazdı herhalde) .


Final Turu'nda ise öncelik Green'deydi. Green, McCants'in pota üstünden attığı topu yerden sektikten sonra yakaladı ve bacaklarının arasından geçirerek tek elle smaçladı.; fakat Howard'ın gösterecek birkaç numarası vardı. İlk hakkında topu, sol eliyle panyaya gönderen Howard, sağ eliyle hareketini tamamlayarak bir kez daha izleyenleri havaya kaldırıyordu.

Final Turu'ndaki ikinci hakkını Gerald Green, çıplak ayaklarla kullanmak istiyordu. Ayakkabılarını imzalayıp jüri masasına koyan son şampiyon, topu bacaklarının arasından geçirerek smacı vurdu. Çıplak ayakla zıplamanın ne kadar zor olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Daha önceki denemelerinde kendisine müsamaha gösterilen müsamahanın burada göz ardı edildiğini söyleyebilirim. Bana kalırsa, oldukça iyi bir hareketti; ama gece, Howard'ın gecesiydi.

Dwight Howard, panyaya küçük bir pota yapıştırdı ve topu bu potanın üzerine koydu. Kaan Kural, New Orleans'daki muhteşem gecenin etkisinde kalmış olacak ki Howard'ın önce küçük bir topla küçük potaya daha sonra asıl topla büyük çembere smaç yapacağını söyledi. Evet, mucizeler gecesiydi; ama öyle olmadı ve Howard, küçük potaya yerleştirdiği topu havada alarak değirmen hareketini yaptı, geceye de son noktayı koydu.

Yukarıda da söylediğimiz gibi, değişen statü gereği önce jüri üyelerinin fikirleri alındı. Jüride bulunan beş üyenin de oyunu Howard'dan yana kullanmasına ek olarak %78'lik taraftar desteği ödülün sahibinin kim olduğunu söylüyordu.

Howard, enerjisi ve sempatikliği ile hem geceye hem de organizasyon tarihine damgasını vurmayı başardı. Uzunların da uçabileceğini kanıtlayan Superman'e teşekkürlerimizi iletelim.

Hiç yorum yok: