28 Mart 2008 Cuma

2008 NBA Playoffs Önizleme - # 1NBA'de her geçen gün normal sezonun sonuna biraz daha yaklaşılıyor. Takımların 9 ila 12 maçları kaldı, 82'yi tamamlamaya. Ve bugünlerde en büyük tartışma, MVP'nin kim olacağı ile birlikte Playoff eşleşmelerinde güç dengelerinin ne tarafa doğru gelişeceği yönünde.

Doğu Konferansı'nda Boston Celtics, sezonun ilk maçından itibaren güçlü bir performans ortaya koydu. Üç büyük yıldızın henüz ilk sezonda bitime 11 maç kala sadece 15 mağlubiyet almış olması, aslında fazlasıyla abartılması gereken bir durum. Öyle ki, bazı bölümlerde vites düşürmeselerdi, (Batı Turnesi'nde art arda alınan üç mağlubiyet gibi) Chicago Bulls'un 72 galibiyetlik rekorunu zorlayabilirlerdi. Gerçekten inanılmaz.

Boston Celtics ile birlikte Doğu'da öne çıkan takım, beklenildiği gibi, Detroit Pistons oldu. Celtics ile yaptıkları maçlar, playoff havasında geçti. Doğu'nun özlenilen sertliğini de bu karşılaşmalarda yeniden hatırlamış olduk; ama Celtics, ilk maçı kaybettikten sonra oynadığı iki Pistons maçını da kazanarak rakibine meydan okudu. Pistons ve Celtics'i tehdit etmesi beklenen takım Cavaliers ise LeBron James'in Oscar Robertson'dan bu yana görülen en 'çok yönlü' performansa karşın dördüncülükten öteye gidemedi.

Sezon başından konuştuğumuz ve ''Doğu'nun Karakter Savaşı'' olarak adlandırdığımız mücadelenin bir diğer önem temsilcisi ise Orlando Magic oldu. Magic, Dwight Howard'ın beklenilen patlamayı yaptığı yılda oldukça önemli hamlelerle söz sahibi olmayı başardı. Hidayet Türkoğlu'nun kariyer sezonunu yaşadığı Magic'te, ''Howard+4 Şutör'' planı sezon boyunca saat gibi işledi. Magic, NBA'in en çok dış şut isabeti bulan takımlarından oldu. Trevor Ariza'ya karşı alınan Brian Cook ve Maurice Evans da Magic'e uyum sağladı. Böyle olunca da Magic, Doğu'da üçüncü sırayı sezon bitmeden uzun süre önece playoffta olmayı garantiledi.

Diğer dört takım arasından sıyrılması beklenen takım ise, Toronto Raptors'dı. Kanada temsilcisi, sezon boyunca ideal bir çizgide gitmiş olsa da son dönemdeki kayıplarıyla Doğu'da yedinci sıraya kadar indi. Sürpriz ise, Philadelphia 76'ers oldu. Geçtiğimiz sezon ekilen tohumlar, Andre Iguodala ve Andre Miller ikilisi ile filizlenmeye başladı. Geçtiğimiz aydan başlayan ve Mart ayına sarkan 20 maçlık seride 16 galibiyet alan Sixers, Doğu'da altıncı sıraya kadar çıktı. Sezon başında Gilbert Arenas'ı kaybeden Wizards, Caron Butler ve Antawn Jamison'ın All-Star performans ile birlikte sezon boyunca Playoff resminin içerisinde kalmayı başardı.

Sekizinci sıra için ise mücadele devam ediyor. Atlanta Hawks, New Jersey Nets'in yarım galibiyet önünde. Indiana Pacers ve Chicago Bulls ise sonuna kadar zorlayabilir. Yine de öne çıkan iki takım, Atlanta Hawks ve New Jersey Nets. Nets, Devin Harris'in takıma oturmasıyla kalan 11 maçta üst seviyeye çıkabilir. Hawks, fikstür açısından avantajlı sayılabilir. Yine de Nets'in bir adım öne geçebileceğini düşünüyorum.


Boston Celtics, kuvvetle muhtemel, Doğu Konferansı'nın birinci sırada tamamlayacak. Pistons'ın altı galibiyet önünde liderliği devam ediyor. Bu dakikadan sonra Kötü Çocuklar'ın geri dönmesi oldukça zor. Celtics, ilk turda Atlanta Hawks veya New Jersey Nets ile oynayacaktır. Indiana Pacers, pota da olsa güvenilecek bir takım değil. Chicago Bulls, sekizinci sıranın üç maç arkasında. Daha önce yapmaları gereken hamleleri, yapamadılar. Yine de az bir şansları var.

Atlanta Hawks, sezon içerisinde Boston Celtics ile oynadığı iki maçı da kaybetti. Sezonun bitmesine dört gece kala Celtics ile bir kez daha oynayacaklar. Galibiyet yüzdesi 50'nin üzerinde olan beş takım ile maçları bulunuyor ve kalan 11 maçın 6'sı Phillips Arena'da. Joe Johnson, Josh Smith ve Mike Bibby'nin vites yükseltmeleri gerekebilir, sezon sonuna kadar.

New Jersey Nets, Hawks'ın ensesinde. Jason Kidd takasından sonra yavaş yavaş iyi takım olmaya başladılar. Devin Harris ve artan performansıyla Vince Carter, Celtics'i Playoff'daki rakibi olabilir; ama iki takımın da Celtics karşısında şansı az olacaktır.Detroit Pistons'ın da tıpkı Boston Celtics gibi yeri hemen hemen belli. Pistons, büyük bir sürpriz olmazsa, Doğu Konferansı'nı ikinci sırada tamamlayacak. Rakibi ise Toronto Raptors, Philadelphia 76'ers veya Washington Wizards'dan biri olacak. Üç takımın da ne ilk dörde girme şansı, ne de yedinci sıradan aşağıya düşme ihtimali bulunuyor.

Pistons'ın muhtemel üç rakibini ayrı ayrı incelemek daha doğru olabilir; ama sezonun bitmesine yaklaşık iki hafta var. O yüzden, güncel resim üzerinden konuşalım. Raptors'ın bir veya iki sıra üste çıkabileceğini sanıyorum. Fikstürü gayet müsait. Galibiyet yüzdesi 50'nin üzerinde olan sadece iki takım ile oynayacaklar, kalan 11 maçta. Yine de muhtemel bir eşleşmede, Pistons'ı Wizards veya Sixers'dan daha fazla zorlayacaklardır. Pistons, Raptors ile oynayacağı seriyi altı maçta bitirebilir.


Doğu Konferansı'nda Playoff'ta ev sahibi avantajı ile oynayacak takımlar belli gibi. Boston Celtics ve Detroit ilk iki sırada kalacak. Cleveland Cavaliers'ın dördüncü sırada kapatacağı Doğu Konferansı'nın üçüncüsü ise Orlando Magic olacak. Magic'in rakibi de tıpkı Pistons gibi henüz belli değil. Pistons için geçerli olan üç muhtemel rakip, Magic için de geçerliliğini koruyor.

Orlando Magic'in şu anki resimde rakibi, Philadelphia 76'ers. 21 Mart gecesi oynanan maçta Magic, rakibinin işini ilk yarıda bitirerek gövde gösterisi yapmıştı. Muhtemel bir eşleşmede de seri beş maçtan fazla oynanmayabilir.Doğu Konferansı'nın bugünkü resimleri değişmezse en heyecanlı eşleşme, Washington Wizards ile Cleveland Cavaliers arasında olacak. Son iki sezondur Playoff ilk turunda eşleşen iki takımdan Cavaliers, geçtiğimiz sezon rakibini süpürmüş ve seriyi dört maçta bitirerek bir üst tura çıkmıştı. Asıl büyük çekişme ise, önceki sezon yaşanmıştı.

2005-06'da da 4 ve 5 olarak eşleşen iki takım, birbirinden çekişmeli maçların tarafları olmuştu. Seriyi 4-2 ile alan LeBron'ın takımı, son üç galibiyetini birer sayılık farklarla kazanmıştı. James'in ''trash-talking'' hatırlatması, Arenas'ın kaçırdığı serbest atışlar, uzatmalara giden son iki maç ve Damon Jones'un seriyi bitiren üç sayılık isabeti, unutulmazlar arasına girmişti.

Yine de geçtiğimiz sezon rakibini süpüren Cavs, bu sezon da muhtemel eşleşmede favori olan taraf.

Hiç yorum yok: