11 Mart 2008 Salı

43 Yıl Sonra Yeniden: Inter vs. Liverpool1965-2008: KOP, 43 Yıl Öncesinin Rövanşını İstiyor

1965 yılındaki Şampiyon Kulüpler Kupası Yarı Final ilk maçı, Anfield Road'un yaşadığı en muhteşem gecelerden biriydi.

Liverpool, bir sezon öncesinin şampiyonu İtalyan Internazionale takımını ağırlayacaktı. Federasyon Kupası'nın uzun geçmişindeki ilk şampiyonluğunu kazanan Bill Shankly yönetimindeki Liverpool, küllerinden doğmuş ve büyük bir özgüven depolamıştı. Bu büyük başarının üzerinden ise sadece üç gün geçmişti. Karşılaşma öncesi sahaya çıkan iki ekip, müthiş bir kalabalık ile karşılaşacaktı. Dönemin en başarılı ekibi olan Inter oyuncularının tüm büyük tecrübelerine rağmen cesaretleri kırılmış gibi gözüküyordu. Daha önce asla tribünlerin böylesine yakın olduğu bir stadyumda oynamamışlardı ve Liverpool taraftarlarına bakarlarken çektikleri sıkıntı açıkça belli oluyordu.

Roger Hunt'ın müthiş volesi ve Ian Callaghan'ın harika bir serbest vuruş organizasyonunun ardından gelen golü, İtalyanları daha da sinirlendirmişti; fakat bu iki golün arasına Ron Yeats'in büyük hatası girmiş ve Inter, Mazzola ile bir gol bulabilmişti. Ian St John'un farkı ikiye çıkaran golünden önce Chris Lawler'ın sayılmayan golü ise 43 yıl sonra bir tartışma konusu olacaktı.

Liverpool, Anfield ayağında 3-1 kazanmıştı; ama bu, San Siro öncesi yeterli olacak mıydı?

43 yıl sonra Liverpool, aynı rakip karşısında benzer bir durumda. Kırmızılar, ilk maçta 60 dakika 10 kişi oynayan ve kalesini son beş dakikaya kadar son derece başarılı bir şekilde koruyan Inter önünde 85 ve 90. dakikada bulduğu iki golle kazandı, San Siro öncesi büyük avantaj kazandı. Ne demiştik, yeterli olacak mı(ydı)?

1965 yılında Inter, ''her açıdan'' başarılı bir kulüptü. İlk maçta bir golü sayılmayan Liverpool, San Siro'da daha büyük felaketlerle karşılaşacaktı. Maçın ilk yarısında Liverpool takımı ceza sahasının sağ çaprazında Inter lehine bir endirekt serbest vuruş veriliyordu. Topun başına gelen oyuncu, topu direkt vuruş gibi kaleye gönderirken topun hiç kimseye temas etmemesine rağmen maçın hakemi, orta noktaya doğru koşuyordu. Liverpool, işareti almıştı; ama belki de inanmak istememişti. Inter'in ikinci golü de tartışmalar arasında gelecekti. Liverpool kalecisi Tommy Lawrence, kaleci vurujunu yapmaya hazırlanırken elindeki top, Interli oyuncu tarafından çalınıyor ve İtalyanlar, 2-0 öne geçiyordu. Golün ardından Liverpool oyuncularının yoğun itirazları ise hakemin orta noktaya koşmasına engel olamıyordu.

Liverpool, ilk kez katıldığı Avrupa Kupaları'nda büyük bir başarıya imza atıp Yarı Final'e kadar yükselmişti. Final, ise saha dışı kararlarla elinden alınmıştı; ama Bill Shankly ve ekibi 1965 yılını ilerleyen dönemde fazlasıyla telafi edecekti. Yine de alınması gereken bir rövanş daha var.

20 Şubat Çarşamba günü, ''Liverpool, 1965'in Rövanşını Almak Üzere'' demiştik. Yazının girişindeki insanlar, 43 yıl önce Liverpool'un hakkını yiyen insanlara karşı bir galibiyet bekliyor. Yine yakınlar ve şimdi saha dışında o kadar da ''kolay lokma'' değiller.

Hiç yorum yok: