13 Mart 2008 Perşembe

Nelson: 28 Sezon, 1232 Galibiyet ve 0 YüzükŞampiyonluk Yaşamadan İyi Bir Antrenör Nasıl Olunur: DON NELSON

Don Nelson'ı oyuncu olarak hatırlayan varsa, önünde saygıyla eğilmek lazım. Antrenörlük hayatında 30 yılı deviren Nelson, oyunculuk kariyerinde ise Boston Celtics ile beş şampiyonluk yaşamış önemli bir isim olarak duruyor, tarih kitaplarına bakıldığında.

Boston Celtics'in NBA'i domine ettiği yıllarda takımın oldukça önemli bir parçası olan Don Nelson hakkındaki kaynaklar, kendisinin NBA Tarihi'ndeki en iyi 6. adamlardan biri olduğunu söyler. Nelson, aynı zamanda 1967-68 ve 1974-75 Sezonu arasında, kenardan gelmesine rağmen, her sezon sonu çift haneli sayı ortalamalarını yakalamıştır.

Boston Celtics için önemli bir oyuncu olan Don Nelson'ın 19 numaralı forması da 1978 yılında emekliye ayrılmıştır.

Basketbolu bıraktığı 1975-76 Sezonu'nun ardından Milwakuee Bucks antrenörü olarak yeni sezona başlayan Don Nelson, bir sezon sonra takımı Playoff'lara taşıyarak yeni kariyerine harika bir başlangıç yapıyordu. Nelson, Bucks ile 10 sezon geçirirken sekiz kez playoff yaptı ve altı sezon üst üste Doğu Konferansı Merkez Grubu'nun en iyi takımı oldu. 10 sezonda 7 kez 50 galibiyetin üzerine çıkan Bucks ve Nelson'ın yolları, 1986-87 Sezonu'nun sonunda ayrılmak zorunda kaldı.

1983 ve 1985 yıllarında NBA'de Yılın Koçu olmayı başaran Don Nelson, bir yıllık aranın ardından Golden State Warriors'ın başına geçti. Warriors'da, yakın zamanda Suns ile hayat bulan, ''Run and Gun'' stili ile takımını oynatan Nelson, ilk beşte üç gard ve iki forvet kullanarak oyuna müthiş bir çeşitlilik getiriyordu. 1994 yılında Olimpiyat Şampiyonu olan ABD Basketbol Milli Takımı'nın da antrenörlüğünü yaptıktan sonra Nelson, 1995-96 Sezonu'nda New York Knicks ile çalışmaya başlıyor; ama isteklerinin kabul edilmediğini görünce takımdan ayrılıyordu.

Don Nelson, 1997-98 Sezonu'nda Dallas Mavericks'in kaderini değiştirmek için takımın başına geçiyordu, antrenörlüğe bir yıl ara vermesinden sonra. Sırasıyla 16 ve 19 galibiyetle kapatılan sezonların ardından Nelson, Dallas'ı birkaç seviye yukarı çıkarıyordu. Dallas Mavericks, 2000-01 Sezonu'nda Playoff'a çıkarken takımın antrenörlüğünü Don Nelson yapıyordu. 60-22 ile kapatılan 2002-03 Sezonu'nda şampiyonluk Batı Finali sonrası kaçarken 2004-05 Sezonu'nda Genel Menajerlikten ve antrenörlükten ayrılıyordu, Don Nelson. Yerine ise öğrencisi Avery Johnson'ı getiriyordu.

Dallas Mavericks ve Avery Johnson'ı kenardan izlediği sezondan sonra, yine bir yıllık aranın ardından Nelson'ı bu kez eski takımı Golden State Warriors'ı başında görüyorduk. 2006-07 Sezonu sonunda Los Angeles Clippers ile girdiği playoff mücadelesinde ipi önde göğüsleyen Warriors, sekizinci sıradan Playoff'a giriyordu. Batı'nın lideri ise, o sezonki performansıyla NBA'de gelmiş geçmiş en iyi 6. galibiyet yüzdesinin yeni sahibi olan Dallas Mavericks oluyordu. Bir sezon önce NBA Finali'nde 2-0 öne geçmesine karşın şampiyonluğu Miami Heat'e kaptıran Mavericks'in Warriors'ı kolay geçmesi bekleniyordu.

Yılların deneyimi Don Nelson, sezon içerisinde (ki Dallas'ın aslarını dinlendirdiği sezonun son maçında da Warriors, Mavericks'i dağıtmıştı) süpürdüğü öğrencisi Avery Johnson'a öğrettiklerinin tamamını Playoff 1. Turu'nda gösteriyor ve 8. sıradan gelen Warriors, tarihin en iyi Mavericks takımını 4-2 ile geçiyordu. Daha sonraki turda ise Jazz'in 4-1'lik üstünlüğü, Warriors'ın daha ileri gitmesini engelliyordu.

29 Haziran 2001'de antrenörlük kariyerindeki 1000. galibiyetini alan ve 9 Aralık 2006'da da bu sayıyı 1200'e çıkarıp NBA Tarihi'nin Lenny Wilkens'ten sonra en çok maç kazanan koçu olan Don Nelson, üç kez NBA'de Yılın Koçu seçilmesine karşın, antrenörlük hayatında tek bir şampiyonluk bile yaşayamadı.

Daha önceki 28 sezonunda üç kez Millwakuee Bucks ile Doğu, bir kez de Dallas Mavericks ile Batı Finali oynayan Don Nelson, NBA Finalleri'nde ise hiç boy gösteremedi. Amerikan sporlarında (NBA, NHL, NFL veya MLB) bu kadar uzun süre antrenörlük yapmasına rağmen NBA Finali, Super Bowl (NFL), Stanley Cup Finali (NHL) veya World Series (MLB) oynamayan herhangi bir isim bulunmuyor.

20 sezonun üzerinde antrenörlük yapmasına karşın, bulunduğu spor dalında en üst seviyeyi göremeyen altı isim şu şekilde:

1. Don Nelson (NBA, 28 sezon),
2. Gene Mauch (MLB, 26 sezon),
3. Chuck Knox (NFL, 22 sezon),
4. Jimmy Dykes (MLB, 21 sezon),
5. Marty Schottenheimer (NFL, 21 sezon),
6. Cotton Fitzsimmons (NBA, 21 sezon).

67 yaşındaki Don Nelson, geri kalan hayatında şampiyonluk kazanır mı, bilinmez; ama Milwakuee Bucks'taki ''point-forward'' sistemi, Run&Gun basketbol stili ve Golden State Warriors ile Dallas Mavericks'i elemesi ve bunlar gibi birçok değerli anının başrolüne sahip olmasıyla her zaman hatırlanacaktır.

Don Nelson ismi, tarihteki yerini almıştır. En büyük kanıdı ise şu liste, olsa gerek.

Hiç yorum yok: