22 Mart 2008 Cumartesi

Boston Celtics: Teksas Katliamı - 3Boston Celtics, farklı gecelerdeki performanslarıyla söylecek söz bırakmıyor artık. Utah Jazz'e karşı alınan 110-92'lik mağlubiyetin ardından Milwakuee Bucks'ı deplasmanda oldukça rahat yenen Boston Celtics, Teksas'a San Antonio, Houston ve Dallas ile karşılaşmak için geliyordu.

Pazartesi gecesi, San Antonio karşısında geriden gelip korkutucu bir galibiyet almasından sonra Boston Celtics, Houston Rockets'ın 22 maçlık galibiyet serisine 20 sayılık farkla son verirken merhametli davranmıyordu. San Antonio ve Houston'dan sonraki rakip ise Dallas Mavericks olacaktı. Bir gece önce, Los Angeles Lakers'a kendi sahasında mağlup olan Mavericks, geçtiğimiz sezon yaşadıklarından sonra biraz daha dikkatliydi.

2007'de NBA Tarihi'nin en iyi 6. normal sezon performansıyla Playoff'a gelen Mavericks, sekizinci sıradan kapağı son anda Playoff'a atan Golden State Warriors'a 4-2 ile eleniyordu. Geçen sezonun ardından daha dikkatliydi, Mavericks; ama Los Angeles Lakers maçının ilk üç çeyreğindeki görüntü, kafaların karışması için yeterli oluyordu.

Mavericks'in sahibi Mark Cuban, sezon boyunca pek sabırlı gözükmemişti. Jason Kidd takası, bu durumun en büyük ispatıydı. Harcanan paralar, gözden çıkarılan oyuncular açısından bakılınca Cuban'ın acele karar verdiğini söyleyebilirdik; ama gözü kararmıştı bir kere; çünkü Jason Kidd takası, kısa dönemde fayda getirmesi beklenen bir hamleydi.

Jason Kidd geldiğinden bu yana Dallas Mavericks, 15 maçta 9 galibiyet alırken 6 kez sahadan yenik ayrılmıştı; ama tartışma konusu, alınan 6 mağlubiyetin tamamının galibiyet yüzdesi 50'nin üzerinde olan takımlara karşı olmasıydı (Lakers-2-, Hornets, Jazz, Rockets). Boston Celtics'e karşı alınabilecek, önemli olabilirdi. Belki, Batı'daki rakiplerini yenmeyi tercih edebilirdi, Mavericks; ama tüm bu takımları mağlup eden Celtics'i yenmek, Mavericks için özgüven depolaması olabilirdi.

Tüm maç boyunca çekişme vardı. 1:54 kala Dirk Nowitzki'nin serbest atışlarıyla Dallas Mavericks, 88-87 öne geçiyordu. Dördüncü çeyreğin ilk 10 dakikasında kenarda oturan Ray Allen ise ne yapacağının bilincindeydi. Nowitzki'nin serbest atışlarından sonra oyuna giren Allen,Sam Cassell'in asistinde attığı üç sayılık basketle takımını öne geçiriyordu. 31 saniye kala skorda avantaj yakalayan Celtics, bu andan sonra arkasına bakmayacaktı.

Dün gece bir kez daha görmüş olduk, Celtics'in en büyük favori olduğunu. Geçtiğimiz sezonki Mavericks ile de belli farklar bulunduğunu düşünüyorum, Celtics'in. Daha özgüveni yüksek, tecrübeli ve sakin bir takım Celtics. Playoff'ta en çok buna ihtiyaçları olacak. Doğu'da kendilerine sorun çıkarabilecek ekip sayısının fazla olmadığını düşününce, Celtics'in açık olan yolunu daha rahat görebiliriz.

Hiç yorum yok: