27 Mart 2008 Perşembe

David Beckham, 100'ler Kulübü'ndeDavid Beckham, geri döndü. Belki, muhteşem olmadı; ama halen İngiltere Milli Takımı için oynayabileceğini, ülkesine yardımcı olabileceğini gösterdi. Beckham'ın 100. milli gecesinin tadını kaçıran ise Franck Ribery oldu. Ribery, penaltıdan attığı golle Fransa'ya 1-0'lık galibiyeti getirdi.

Milli formayı ilk kez 1996 yılının Eylül ayında Moldova ile oynanan Dünya Kupası eleme maçında giyen David Beckham, dün geceki 63 dakikalık performansıyla İngiltere'nin futbol tarihinde 100 milli maça ulaşan beşinci isim olmayı başardı. 100'ler Kulübü'nün ilk üyesi ise, Billy Wright olmuştu. 1959 yılında 100 maç barajını geçen Wright, toplamda 105 kez İngiltere formasını taşımıştı.

İngiltere Milli Takım için en çok maça çıkan beş oyuncunun sıralaması ise şu şekilde:

1. Peter Shilton -125 maç
2. Bobby Moore -108 maç
3. Bobby Charlton -106 maç
4. Billy Wright -105 maç
5. David Beckham -100 maç

''100. kez milli olduğum için büyük gurur duyuyorum'' dedi, David Beckham maçın ardından. ''Herkesin başına gelen bir şey değil. Bu, inanılmaz''

İngiliz Futbolu'nda Beckham'ın başardığı olayın ne kadar zor kazanıldığını anlamak için yukarıda tabloya bakmak yeterli olabilir. Beckham ve İngiltere, EURO 2008'de olmayacak. Beckham'ın yanı sıra birçok yıldızı Avusturya veya İsviçre'de izleyemeyeceğiz; ama Beckham, Dünya Kupası için oynanacak eleme maçlarında görev almaya devam ederse listede ikinci sıraya kadar çıkabilecek.

Sonuç olarak; İngilizlerin olay adamı, Uzakdoğu'nun sevgilisi, Amerikalıların yıldızı David Beckham, tüm tartışmalara rağmen büyük bir iş başardı. Belki de ABD'ye erken gitti, kim bilir...

EK: Dün gece Fransa ve İngiltere arasındaki hazırlık maçı, Habertürk kanalından yayınlandı. Kanalın spor müdürü Okay Karacan ise, anlatımıyla ders verdi. Maç spikerliğinin, ''A, verdi topu. Şimdi B. C. D. D'nin pası E'' şeklinde olmadığını, izleyiciyi de maça dahil eden sohbeti ve değerli bilgileriyle bu işin nasıl yapılacağını gösterdi. Keşke Okay Karacan gibilerin sayısı daha fazla olsaydı.

Hiç yorum yok: