22 Mart 2008 Cumartesi

David Beckham ile 100. KezDavid Beckham ile ilgili hatırladığım en eski görüntülerden biri, sırtındaki 10 numaralı formayla Wimbledon maçında orta sahadan attığı gol olsa gerek. 1996-97 Sezonu'nun başında gerçekleşen bu görüntü, Beckham'ın ün kazanmaya başladığı ilk sezona ait bir görüntü olması açısından oldukça önemliydi. O sezon boyunca Beckham, kariyerindeki birçok önemli kilometre taşını yaşamıştı bile.

Eric Cantona'nın futbolu bıraktığı sezon olarak da hatırlayabileceğimiz 96-97 Sezonu'nda Beckham, ''Yılın En İyi Genç Oyuncusu'' seçilmesinin yanı sıra 1 Eylül 1996 günü ilk kez milli formayı giyme şansı yakalayacaktı.

Moldova'ya karşı alınan 3-0'lık galibiyetin parçası olan David Beckham, 1998 Dünya Kupası Elemeleri maçlarında İngiltere'nin değişmezlerinden olurken, grup maçları sonunda Fransa vizesi alan takımın da kadrosuna yer alıyordu; fakat kendisini ilk kez kadroya çağıran Glen Hoddle tarafından kadro alınan Beckham, ilk iki maça kulübede başlıyordu. Grubun son maçında Kolombiya karşısındaki serbest vuruş golü ise, Beckham'ın ulusal takım için attığı ilk gol oluyordu.

1998 Dünya Kupası, Beckham için tamamen güzel anılarla dolu olmayacaktı. Grup maçlarını ilk iki sırada tamamlayan İngiltere'nin bir üst turdaki rakibi Arjantin'di. Tarih boyunca aralarında sürekli çekişme olan iki takımın karşılaşmasına damgasını vuracak isim ise aynıydı: David Beckham. Arjantinli orta saha oyuncusu Diego Simeone'nin kendisine yapmış olduğu harekete reaksiyon gösteren Beckham, Simeone'nin de olaya kattıklarının ardından Kim Milton Nielsen tarafından oyundan atılıyordu.

30 Haziran 1998 günü, Beckham'ın 99 maçlık milli kariyerinin en kötü anısını içerecekti.

Arjantin maçının ardından ölüm tehditleri alan Beckham, İngiltere'nin kendisinin atılmasından sonra penaltı vuruşlarıyla kupa dışı kalmasının tek sorumlusu olarak tutulacaktı.

Tony Adams ve Alan Shearer'ın milli takımı bırakmalarının ardından kaptan olarak çıkacağı 15 Kasım 2000'deki İtalya maçına kadar geçen süre, David Beckham için pek hoş anılar taşımayacaktı ve Beckham'ın İngiltere formasıyla yeniden doğuşunun gerçekleştiğinde takvimler, 6 Ekim 2001'i gösteriyordu.

David Beckham celebrates after scoring against Greece

İngiltere'nin Uzakdoğu'da düzenlenecek Dünya Kupası Finalleri'ne gidebilmesi için Yunanistan ile kendi evinde oynayacağı maçta, galibiyet veya bir beraberlik bile yeterli olacaktı; fakat Old Trafford'da işler, İngilizlerin istediği gibi gitmiyordu.

Beckham'ın efsanevi geri dönüşü için bundan daha iyi bir fırsat daha olamazdı. İngiltere, son dakikasına 2-1 geride girdiği maçta Teddy Sheringham'ın ceza sahasının hemen önünde düşürülmesiyle serbest vuruş kazanıyordu. 3 yıl önce, tüm İngiliz medyası tarafından ''Aptal'' olarak adlandırılan Beckham, topun gerisindeki isim olacaktı. Old Trafford'un tam anlamıyla ''ölüm sessizliği'' vardı.

90+3. dakikada Beckham'ın golünün ardında çıkan gürültü ise, İngilizlerin klasik ''Yeeeaaahhh'' tepkisinden bile farklıydı. David Beckham, geri dönmüş, yeniden doğmuştu.

David Beckham'ın kariyerindeki en büyük gel-git olarak akıllarda kalacak, 1998 ve 2001 yılındaki iki sahne.

2004 yılında Portekiz'e karşı ayağının kaymasıyla kaçırdığı penaltı, 2006 Dünya Kupası'nda Ekvador maçında serbest vuruştan attığı gol, turnuvanın ardından Milli Takım'ı bıraktığını açıklaması ve 26 Mayıs 2007 günü geri dönmesi, İngiltere'nin Hırvatistan'a mağlup olarak Euro 2008'den mahrum kaldığı maçın ikinci yarısında oyuna girerek takıma kazandırdığı ivme ise Beckham'ın milli kariyerindeki diğer unutulmaz anılar.

Hırvatistan maçında 99. kez milli olan Beckham, Fabio Capello ile yeni bir yaşama sahip olabilir. Capello'nun yardımcısı Franco Baldini tarafından Los Angeles Galaxy'deki performansı yakın takibe alınan Beckham, 26 Mart günü Paris'te Fransa ile oynanacak özel maçın kadrosuna davet edildi.

100. kez milli formayı giymeye çok yakın olan David Beckham; Peter Shilton, Bobby Moore, Sir Bobby Charlton ve Billy Wright gibi efsanelerin arasına katılmak üzere.

Hiç yorum yok: