17 Mart 2008 Pazartesi

Denver Nuggets: 48 Dakika ve 168 SayıDün gece, Houston Rockets-Los Angeles Lakers maçının ardından Cleveland Cavaliers'ın Charlotte Bobcats'i konuk ettiği mücadeleyi izleme şansı buldum; ama bombanın, gecenin sonunda geleceğini bilemezdim. Denver Nuggets, Seattle Supersonics ile Pepsi Center'da oynayacaktı. Yüksek bir skor bekleniyordu da 48 dakika sonunda ortaya çıkan tablo tam anlamıyla, inanılmazdı.

Maç Öncesi: Sonics, Geleceği Hazırlıyor; Nuggets, Sabırsız

Denver Nuggets, Pepsi Center'da oynadığı son iki maçta önce Memphis Grizllies'i mağlup etmiş, daha sonra da Toronto Raptors karşısında 137 sayı atarak kazanmıştı. Üçüncüsü için Allen Iverson ve Carmelo Anthony, arkadaşları ile birlikte hazır görünüyordu. İki takım, bu sezon daha önce iki kez karşılaşmış ve Nuggets, rakibini 120-103 ve 138-96'lık skorlarla mağlup etmeyi başarmıştı. 27 Şubat gecesi Nuggets'ın Sonics potasına gönderdiği 138 sayı, kendi adlarına sezonun en iyi hücum performansıydı.

Son yedi maçında sahadan mağlup ayrılan Seattle Supersonics, 12 maçın ise sadece birini kazanabilmiş olarak geliyordu, Pepsi Center'a. Rakibi karşısında son üç maçı çift haneli farklarla kazanan Denver Nuggets'da Allen Iverson ve Carmelo Anthony ikilisi, iki gece önce oynanan Toronto Raptors maçında toplam 50 sayı üretirken son derece formda gözükmüştü.

Bu sezon için herhangi bir iddiası olmayan ve geleceğin takımını kurma niyetinde olan Sonics ise Kevin Durant ve Jeff Green'den oluşan çaylak ikilisine güveniyordu. Karşılaşmanın bir ilginç tarafı da Sonics koçu P.J. Carlesimo'nun yanında olan Scott Brooks ve Paul Westhead'in daha önce Denver Nuggets için de çalışmış olmasıydı. Bu tarihi geceye Nuggets'ın iki eski antrenörü de tanık olacaktı. Westhead'in Nuggets macerasına yazı içerisinde ayrıca değinmeye çalışacağız.

I. Çeyrek: Denver Nuggets'dan Dakika Başına 4 Sayı

Denver Nuggets, maça oldukça hızlı başlıyordu. İlk 12 dakikalık bölümde potasında 29 sayı gören Nuggets, buna rağmen 19 sayılık bir farkla ile ikinci çeyreğe girecekti. Bu da Nuggets'ın 48 sayı ile oynadığı anlamına geliyordu, ilk çeyrek sonunda. Söz konusu dönem içerisinde 25 atış kullanan Nuggets'ın taraftarları sadece sekiz kez üzülüyordu. Nuggets, 68'lik şut yüzdesiyle ilk çeyreği domine ediyor ve rakip potaya 48 sayı gönderiyordu.

Karşısında ligin en deneyimsiz takımı vardı, Nuggets'ın. Sonics'in genç oyuncuları, üzerlerinden uçan Allen Iverson, JR Smith ve Carmelo Anthony gibi isimleri gördükçe oyundan düşmeye başlamıştı. Denver Nuggets'ın işini kolaylaştırıyordu belki bu durum; ama kim ne derse desin bir çeyrekte atılan 48 sayı, tarif edilemezdi. Harika bir hücum performansı izlemiştik Nuggets'tan, ilk çeyrek boyunca.

Nuggets, 48 sayı atmıştı. Evet, sıradışıydı ama bu performans devam edecek miydi?

II. Çeyrek: Fırtına Devam Ediyor, 84 Sayı

Sorunun cevabını almak için çok beklemeyecektik, neyse ki. Denver Nuggets koçu George Karl, ikinci çeyreğe bench oyuncuları ile başlıyordu; ama giren veya çıkan fark etmiyordu, Nuggets adına. Her oyuncu, müthiş bir hücum isteğiyle oynuyordu. Bu çeyrekte atılan 36 sayı, çeyrek bazında Nuggets adına gecenin en düşük sayısıydı. Neden bahsettiğimizi belki de en iyi anlatan ayrıntıydı.

24 dakikada 84 sayı. Tek kelimeyle, inanılmaz. Şimdi yukarıda söylediğimiz gibi, Paul Westhead'den bahsetme zamanı. Westhead, şu an Sonics koçu P.J. Carlesimo'nun asistanlığını yapıyor; ama aynı zamanda Nuggets'ın kulüp tarihindeki en ilgi çekici antrenörlerden biri olarak da biliniyor. 1990-91 ve 1991-92 Sezonu'nda Denver Nuggets baş antrenörü olan Westhead, takıma aşıladığı ''Run and Gun'' basketbol anlayışıyla izleyenlere harika zamanlar yaşatsa da iki sezonun sonunda sadece 44 galibiyet alabilirken 120 kez sahadan mağlup ayrılıyordu.

Dün gecenin Westhead ile ilgisi de bu noktada ortaya çıkıyor. 1990-91 Sezonu'nda Westhead yönetimindeki Denver Nuggets, maç başına ortalama 119.9 sayı ile oynarken rakiplerine 130.8 sayı atma izni veriyordu. Sezon boyunca oynadığı 82 maçta da rakiplerinden 100 sayının üzerinde yiyen Nuggets, bu maçın 82 maçın ikisinin ilk yarılarında 84 sayıya ulaşmayı başarmıştı.

Kısacası Westhead yönetiminde Nuggets, hücum ve savunmadaki en unutulmaz günlerini yaşıyordu. İronik biçimde Denver'ın bu unutulmaz gecesine Paul Westhead de tanıklık ediyordu, Sonics benchinden olsa da.

III. Çeyrek: Bitime 19:22 kala 100 Sayı

İlk yarı sonunda ortaya 84-58'lik bir skor çıkıyordu. Benzer performanslar tabii ki görülmüştü, NBA Tarihi'nde. Hemen aklıma gelen, Orlando Magic'in geçtiğimiz günlerde Atlanta Hawks'a karşı ilk 24 dakikada 74 sayı ürettiği maç geliyor. 74, Magic'in kulüp rekoruydu; ama kimse maç sonunda skorun 148 olmasını beklemiyordu. Denver Nuggets için ise, apayrı bir geceydi.

84, Nuggets'ın kulüp rekoru değildi. Daha önce de söylediğimiz gibi unutulmaz bir Westhead dönemi vardı ve bu süre içerisinde 150-145, 140-122 gibi skorlarla karşılaşabileceğimiz için Nuggets'ın sayı rekorları hakkında biraz daha temkinli davranmamız gerekirdi. Rekor değildi belki; ama Lig'de bundan daha iyisini görmek için 16 yıl öncesine gitmeliydik. 1992 yılında Portland Trail Blazers'ın Sacramento Kings'e karşı ilk yarıda ürettiği 85 sayıdan bu yana en yüksek sayıydı, 84.

Denver Nuggets'ın tempoyu düşürmesini bekleyenler fena halde yanılacaklardı. Durmak, Nuggets'ın enerjik oyuncularının karakterine uygun değildi. Öyle de oldu. Nuggets, üçüncü çeyrekte beş dakika dolmadan 84'ten 100'e atlamıştı bile.

Üçüncü çeyrekte rakip potaya ulaştırdığı 19 şutta 16 isabet kaydeden Nuggets'da Marcus Camby, Allen Iverson ve Carmelo Anthony gibi as oyuncular görevini yapmış olmanın gurunu yaşamakta haklılardı. Üçüncü çeyrek sonucu: 127-85

IV. Çeyrek ve Sonuç: Hiç Yorulmayacaklardı, 48 Dakika ve 168 Sayı

Son çeyrekte sahne, Linas Kleiza, JR Smith, Yakhouba Diawara ve Chucky Atkins gibi kenardan gelen enerjilere kalacaktı. İlk üç çeyrek sonunda Allen Iverson (26 sayı) ve Carmelo Anthony (24 sayı) toplam 50 sayıya ulaşıp işi bitirmişlerdi. Kenyon Martin, iki yıldıza 23 sayı ile destek verirken Marcus Camby, kariyerinde dördüncü kez triple-double yapmıştı. Daha önceki üç ''üçleme''sinde bloklar yardımı ile başarıya ulaşan Camby, 10 asistle kariyer rekorunu kırmış; yanına da 13 sayı ve 15 ribaund eklemişti.

Nuggets'ın as oyuncuların geri kalan bölümdeki tek vasıfları, sahadaki gösteriyi izlemekti. JR Smith ve Kleiza'nın başı çektiği ziyafette Sonics, rakibini üç sayı çizgisinin gerisinde bekliyordu. Rakibin de içeri girmeye pek niyeti yoktu zaten. Çizginin gerisinden üretime devam eden Nuggets, maç sonunda 168 sayıya ulaşıyordu. 52 sayılık fark ise, eminim, çok kişi tarafından maç sonunda fark ediliyordu.

Sayılara bir kez daha göz atalım. 168, Nuggets'ın kulüp rekoru oldu. Normal sürede 168 sayı atan Nuggets, maç boyunca %60.9'luk şut isabetiyle oynarken 44 de asist yaptı. 168 sayının beraberinde getirdiği 52 sayılık fark da kulüp tarihinin en geniş farkı olmaya yetti. 13 Aralık 1983 günü oynanan unutulmaz Detroit Pistons maçında üç uzatma sonunda rakibine 186-184 mağlup olan Nuggets'ın daha önce normal sürede ürettiği en fazla sayı ise 163'dü (San Antonio, 11 Ocak 1984).

Houston Rockets'ın 22 maçlık serisi kadar inanılmazdı, Nuggets'ın 168 sayısı; ama normal süre içerisinde en çok sayı üreten takımı olmayı beş sayı ile kaçırdı:

1. Phoenix Suns (vs. Nuggets), Kasım, 1990: 173 Sayı
2. Boston Celtics (vs. Lakers), Şubat, 1959: 173 Sayı
3. Philadelphia 76'ers (vs. Knicks), Mart 1962: 169 Sayı
4. Denver Nuggets (vs. Sonics), Mart 2008: 168 Sayı

NBA, where 22 in a row happens & NBA, where 168-point happens

Hiç yorum yok: