4 Mart 2008 Salı

Deron Williams, Jason Kidd'e Meydan OkuduDeron Williams'tan Jason Kidd Karşısında 20 Asist

Yukarıdaki sahne, dün gece 20 kez gerçekleşen bir görüntüydü. Deron Williams, takımı Utah Jazz'in Dallas Mavericks'i 116-110 mağlup ettiği maçta 17 sayısının yanına 20 asist ekledi ve Mavericks'in oyun kurucusu Jason Kidd karşısında adeta ''boy gösterisi'' yaptı.

Deron Williams, bu sezon ikinci kez 20 asist barajını yakaladı. Daha önce 2 Ocak gecesi Sixers karşısında 20 kez arkadaşlarına sayı imkanı tanıyan Williams, geçen sezon da 21 asistlik bir performans göstermişti. Williams, böylece kariyerinde toplam olarak üç kez ''20 ve daha üstünde asist'' yapmış oldu, bir maçta. Lige geldiği 2005-06 Sezonu'ndan beri, bu kategoride sadece Steve Nash, Williams'tan daha iyi bir performans sergilemiş durumda. Son üç sezonda 4 kez 20+ asist yapan Nash, en iyisi.

Steve Nash ve Deron Williams karşılaştırmasından devam edelim. Aynı sezon içerisinde ikinci kez barajı geçen Williams gibi, Nash de geçen sezon bu başarıyı yakalamıştı. Daha öncesi için ise 10 yıl geriye gitmemiz gerekiyor. 1997-98 Sezonu'nda iki kez 20 asist barajını yakalayan Avery Johnson'dan Steve Nash'e kadar olan bölümde bu tip bir istatistik görünmüyordu.

Steve Nash, geçtiğimiz sezon 21 asist yaptığı maçta, yanılmıyorsam, sadece 4 sayı atabilmişti. Deron Williams'ın 20 asistine bir de bu yönden bakmak gerekiyor. 2 Ocak gecesi 20 asistinin yanına 15 sayı koyan Williams, dün gece de 17 sayı ile oynadı. Bu da ayrı bir istatistik konusu. 1993-94 Sezonu'nda Boston Celtics için iki kez ''15 veya daha fazla sayı ve 20 veya daha fazla asist'' yapabilen Sherman Douglas'tan bu yana Williams benzeri performans bulunmuyor.

Son olarak, olaya bir de Jason Kidd tarafından bakalım. Kidd'in 9 asistle oynadığı maçta 20 asist yaptı, Deron Williams. Bunu daha önce sadece bir oyuncu gerçekleştirebilmişti. Kidd'e karşı 20 asist barajını yakalayan tek oyuncu, Robert Pack. 23 Kasım 1996 günü takımı New Jersey Nets'in Dallas Mavericks'i 114-91 mağlup ettiği maçta 22 asist ile oynayan Pack, Kidd karşısında takımına galibiyeti getiren oyuncu oluyordu.

Kariyerinin sonunda şampiyonluk yaşayabilmek için Dallas'a destek amacıyla eski takımına geri dönen Jason Kidd ve jenerasyonun en başarılı oyun kurucularından Steve Nash'in ardından da iyi bir nesil geliyor. Deron Williams ve Chris Paul'ün yanı sıra Nets'te yeni bir sayfa açan Devin Harris'i de önümüzdeki sezonlarda birkaç basamak atlamış bir oyuncu olarak görebiliriz.

Hiç yorum yok: