9 Mart 2008 Pazar

Nowitzki: Mavs Tarihi'nin En Skorer OyuncusuDirk Nowitzki 16644 - 16643 Rolando Blackman

ESPN başlangıcı yapalım: ''Jason Kidd, takastan bu yana ilk kez New Jersey Nets'e karşı forma giydi. Devin Harris, Dallas'a dönüş yaptı. Brandon Bass, kariyerindeki en yüksek sayıya ulaştı; ama maçın sonundaki alkış tufanı ve konfeti gösterisi hiçbirisi için değil, Mavericks taraftarının maça gelme nedenlerinden biri olan Alman yıldız Dirk Nowitzki içindi.''

Dün gece NBA, yoğun bir fikstüre sahipti. Birbirinden güzel maçlar oynandı. Ohio, Georgia, Florida, New York City, Tennessee derken gecenin son bölümünde kapağı Teksas'a atabildik. Aslında bahsettiğim yoğunluktan dolayı, maçta heyecanın kaçtığı kısımlara yetişebildim. Jason Kidd ve Devin Harris eşleşmesinde atı alan Üsküdar'ı (ki aradaki mesafenin de hatrı sayılır) geçmişken tek merak konusu, Dirk Nowitzki'nin kulüp tarihinin en çok sayı üreten oyuncusu olma ünvanını dün gece kazanıp kazanamayacağı yönündeydi. Dün gece öncesi Dallas Mavericks kariyerinde toplam 16610 sayı bulan Nowitzki'nin, 16643 sayı ile rekoru elinde tutan Rolando Blackman'ı geçebilmesi için 34 sayı bulması gerekiyordu.

Dün gece maçın bitimine 4:50 kala Jason Kidd'in asistinde 34. sayısını atan Dirk Nowitzki, Blackman'in önünde Mavericks kulüp tarihinin en skorer oyuncusu oldu:

Oyuncu
Sayı
1. Dirk Nowitzki16,644
2. Rolando Blackman16,643
3. Mark Aguirre13,930
4. Derek Harper12,597
5. Michael Finley12,389

1981-82 Sezonu'ndan 1991-92 Sezonu'na kadar Dallas Mavericks için 865 maç oynayan ve 16643 sayı atan Rolando Blackman'ın 22 numaralı forması emekliye ayrılmış durumda. Mavericks Tarihi'nde forması emekliye ayrılan iki oyuncudan biri olan (diğeri 15 numaralı formasıyla 1980-1992 yılları arasında Mavericks için oynayan Brad Davis) eski oyuncunun rekorunu Dirk Nowitzki 743 maçta geçmeyi başardı.

''Ro Blackman, benim arkadaşım. Kendisi bir yıl Alman Milli Takımı'nı da çalıştırmıştı, yani kendisini gerçekten çok yakın bir insanım'' dedi, Nowitzki maçın ardından. ''Bu rekoru kırmaktan ve onun elinden almaktan nefret ediyorum; ama aynı zamanda bu durum, benim için kesinlikle büyük bir gurur''.

NBA'e geldiği 1998-99 Sezonu'ndan beri atmaya devam eden Nowitzki, bu dönem içerisinde en çok sayı üreten üçüncü oyuncu. Tüm NBA'de, Nowitzki'yi geçebilen diğer iki oyuncu ise Allen Iverson ve Kobe Bryant.

Bir ilginç notu daha paylaşalım. NBA'de mücadele eden 30 takımın da ayrı ayrı skorer oyuncuları var; ama 30 oyuncudan sadece üçü halen aynı takım için oynuyor. Dirk Nowitzki dışındaki diğer iki oyuncu: Miami Heat Tarihi'nin en skorer oyuncusu olan Alonzo Mourning ve Charlotte Bobcats'in kısa geçmişinde en çok sayı üreten oyuncusu Gerald Wallace.

Elimiz değmişken Jason Kidd'in Nets ile takastan sonraki ilk karşılaşmasına dair bir performans aktaralım. New Jersey Nets'in 111-91 kaybettiği maçın kilit noktası asist sayılarındaki farktı. Maç boyu sadece 12 basketi asist üzerinden üretebilen Nets karşısında, Mavericks'in yaptığı 26 asistin yarısında Kidd imzası vardı.

10 Şubat gecesi oynanan maçta ise görüntü tamamen farklıydı. O dönemde Nets forması giyen Jason Kidd, 13 sayı ve 14 asist ile 101-82'lik galibiyetin mimarı olurken NJ Nets de rakibine asistlerde 25-16'lık üstünlük kurmayı başarmıştı.

Hiç yorum yok: