9 Mart 2008 Pazar

GS Warriors: Üst Üste 25. Maçta 100+ SayıWarriors'ın 7 Kişilik Heat Karşısındaki Hücum Ziyafeti: 134 Sayı

İki sezon öncesinin şampiyonu Miami Heat, son 33 maçtaki 30. mağlubiyetini dün gece Golden State Warriors'tan aldı. Tüm sezon boyunca sadece 11 galibiyet alabilen Miami Heat'in süper yıldızı Dwayne Wade'in de sakatlığı nedeniyle forma giyemediği maçta Warriors, 7 kişilik bir rotasyonla ile mücadele eden rakibine acımadı. 134-99'luk rekor üzerine konuşulacak şeyler var, doğal olarak.

Şampiyon olduğunuz sezon ile ortalama 60 maçlık bölümü geride bıraktığınız ve ancak 11 galibiyet alabildiğiniz sezon arasında iki yıldan az bir süre varsa, benim gibi istatistikseverlere gün doğar. Mutlaka, Miami Heat'in dibe çakılışı hakkında tarih sayfaları birçok not yazacak; ama dün geceye diğer taraftan başlamanın doğru olacağını düşünüyorum. Monta Ellis ve Baron Davis'in ''back court'' önderliğinde son günlerin en sıcak takımlarından olan Golden State, Playoff zamanı yaklaştıkça, tıpkı geçen sezonki gibi, can yakmaya başlıyor. Batı'daki playoff resminde ironik bir şekilde sekizinci sırada bulunan Warriors, lig bugün bitse Los Angeles Lakers'la eşleşecekti.

Playoff'a gelmeden konuşulması gereken, Warriors'ın hücumdaki açlığı. Doğası gereği hücum gücü yüksek oyunculardan kurulu olan Warriors, Doğu Turnesi'nde adeta patlama yaptı. 4 Mart gecesi, Georgia'da Atlanta Hawks'a karşı 135 sayı attıktan sonra (arada Bobcats'e 118-109 mağlup oldu) dün gece de Miami Heat'i bozguna uğratan Davis ve arkadaşları, kulübü hücum zenginliği ile tarihe geçirmeye kararlı gibi gözüküyor.

Üst üste 25. maçında ''100 sayı veya üzerinde sayı'' üreten Warriors, bu anlamda 15 yıldan bu yana en uzun seriye sahip hale gelmiş durumda. Bundan önceki en uzun serilere, 1992-93 Sezonu'nda rastlamak mümkün:

Charles Barkley ve Kevin Johnson'lı kadrosuyla NBA Finali oynayan Phoenix Suns, 43 maç ve yine Don Nelson yönetimindeki Golden State Warriors, 32 maç.

Gelelim diğer tarafa. Pat Riley ve Miami Heat, mağlubiyetleri doğal sonuç olarak görmeye iyice alıştılar. Dün geceki 35 sayılık mağlubiyet her ne kadar, Dwayne Wade'in yokluğuna, kadro darlığına ve maçın son bölümünde Udonis Haslem'in sakatlığı dolayısıyla benchten katkı sağlayabilecek bir oyuncunun kalmasına bağlanabilse de Riley, Miami Heat ile Florida'daki en ağır üçüncü mağlubiyetini almış oldu.

Pat Riley, geçtiğimiz sezonun açılış gecesinde Chicago Bulls karşısında takımının 108-66'lık mağlubiyetine tanık olurken, 18 Aralık 2001'de de Utah Jazz'in 39 sayılık galibiyetini kenardan izlemek durumunda kalmıştı.

Gecenin bir diğer ilgi çekici konusu ise Miami Heat'in sadece yedi oyuncu ile mücadele etmesiydi. Daha önce Phoenix Suns'a karşı da ancak yedi oyuncu kullanabilen Pat Riley, yakın zamanda American Airlines Arena'daki seyircileri de parmağıyla saymaya başlayabilir.

Hiç yorum yok: