12 Mart 2008 Çarşamba

Houston Rockets: Arka Arkaya 19 GalibiyetRockets, Tarihin Tozlu Sayfalarını Tekrar Açtırıyor

Spor dünyasının en formda takımından bahsedeceğiz bu mesajda, kısaca: Houston Rockets. Salı sabahı New Jersey Nets'i 91-73 ile geçen Houston Rockets, üst üste 19. galibiyeti alarak rekor kitaplarının tekrar açılmasına neden oldu. Maçtan önceki görüntüde T-Mac, kuzeni Vince Carter önünde daha mı bir gururlu duruyor, acaba?

Aslına bakılırsa Houston Rockets, ilk galibiyetlerini çok da göz önündeyken almadı. 7-8 maçlık seriler pek göz önünde olmadığı için fazlasıyla önemsenmiyor; ama T-Mac'in yokluğunda Yao Ming ile kazanmaya devam eden Rockets, 12'ye gelmişti ki Yao Ming'in bacağındaki stres kırığı nedeniyle sezonu kapattığı açıklandı. Üzerine birçok yazı yazıldı, yorum yapıldı (belki burada da yapılmalıydı, ama zaman yaratılamadı). Yao'nun sakatlığıyla, Rockets'ın da sezonu kapadığı ve şampiyonluk şansının kalmadığı dillendirilmeye başlandı. T-Mac'in ise kanıtlaması gereken bir şeyler vardı. Yao sakatlanmadan önce Rockets'in kazandığı son 12 maç:

img100/7158/nbbji6.jpg
img100/739/nbarn9.jpg

Yao Ming varken, T-Mac ve takım savunmasıyla Batı takımlarına büyük bir tehdit olarak duruyordu, Houston Rockets. 12 maçlık bir seri yakalamış ve yıllar sonra belki de ilk defa iç dış kombinasyonunda olması gereken koordinasyonu sağlamışken nerden çıkmıştı, Yao'nun bu lanet sakatlığı.

Batı'da zaten her şeyin allak bullak olduğu bir ortamda 12 galibiyet, ilk sekizin dışında olan Houston Rockets'ı bir anda ''Home advantage'' seviyesine getirmişti; ama orada kalabilecekler miydi, önemli olan da buydu. Yukarıda da söylediğim gibi T-Mac, reaksiyon göstermeliydi. Raptors'da kuzeni Vince Carter'ın gölgesi altında kalan, Orlando Magic'te ise kariyerinin en skorer günlerini yaşayan T-Mac, Houston'a geldiğinde büyük bir yıldızdı; ama yaşadığı sakatlıklardan dolayı aldığı paranın karşılığını gerçek anlamda verememişti.

Rick Adelman geldikten sonra, ironik biçimde, müthiş bir savunma takımı haline gelen Houston Rockets, rakiplerini ilk yarılarda zaman zaman 30'lu sayıların altında tutuyordu. Yao Ming gittikten sonra da devam etti. T-Mac önderliğindeki Ming olmaksızın yakalanan yedi maçlık galibiyet serisi:

img223/6426/nbbfe4.jpg
img100/6610/nbasq7.jpg

Tracy McGrady, son altı maçta yaklaşık 28 sayı ortalaması ile oynuyor. Takım savunmasının da bu 7 maçlık ikinci seride büyük katkısı var. Görünen tablo, Hosuton'ın Yao Ming olmadan oynadığı dönemdeki maçlarda rakiplerini 100 sayının altında tuttuğu yönünde. Yao Ming sakatlanmadan önce de son iki maçını bu şekilde kazanan Houston Rockets, 9 maçtır rakiplerine 100 sayı barajı izni vermeden kazanıyor.

Bir diğer önemli istatistik ise, Houston Rockets'ın maçlarını, kelimenin anlamıyla, ''güle oynaya'' kazandığını söylüyor. 19 Şubat'taki Cavs galibiyetinden (93-85) bu yana Rockets, oynadığı son 10 maçı en az 10 sayı farkla kazandı. T-Mac ve arkadaşları, New Jersey Nets'in 2003-04 Sezonu'nda 1946 yılında Washington Capitals'tan aldığı 10 maçlık rekoru da eline geçirmek üzere. Nets, son derece ironik bir biçimde, 10 maçlık ''Çift haneli farklarla kazanma'' serisini 93-85'lik Atlanta Hawks maçıyla bitirmek zorunda kalmıştı. Çarşamba gecesi Houston Rockets'ın rakibi ise, kim mi: Atlanta Hawks.

NBA Tarihi'nin en uzun süreli üçüncü galibiyet serisinin sahibi olan Rockets, ikinci sıradaki Bucks'ın bir basamak altında. Milwakuee Bucks, 1970-71 Sezonu'nda arka arkaya 20 galibiyet almıştı. Yao Ming ile 12 maçlık periyotta 10.2'lik bir sayı farkı yakalayan Rockets, Çinli yıldızın yokluğunda oynadığı yedi maçta averajını 17.3'e kadar çıkarmayı başardı. Sırada Hawks var. Bu sezon kendi evinde inişli çıkışlı skorlar alan Atlanta karşısında ilgi çekici bir maç bekliyor, Rockets'ı.

NBA Tarihi'nin en uzun süreli galibiyet serileri ise şu şekilde:

img260/576/nbaro1.jpg

Doğal olarak herkes, 19 maçlık galibiyete konsantre olmuş durumda; ama çok daha önemlisi adeta bir cadı kazanını andıran Batı Konferansı'nda Houston Rockets, ilk iki sırada yer alan Los Angeles Lakers ve San Antonio Spurs'ün bir galibiyet arkasına kadar geldi. Ocak ayında 24-20 olan Rockets, şu anda 43-20.

Önünde ise iki maçın ardından oldukça zorlu bir fikstür var. Hawks ve Bobcats önünde hata yapmazlarsa Houston'ı, beş maçlık müthiş bir seri bekliyor:

img530/2720/nbbeh8.jpg

NBA çevrelerinde, Houston Rockets'ın ne zaman takılabileceği konuşulmaya başlandı. Hawks, Rockets için ''küçük sinek'' gibi bir rakip. Bibby'den sonra Playoff yapabilmek için ellerinden geleni yapacaklar ve Rockets, açık ara favori midir bu maçta, bilemiyorum.

Bobcats, biraz daha hafif gelebilir; ama Lakers ve Celtics oldukça zorlu olacak. İç sahada oynama avantajını da çok iyi kullanıyor, Rockets. Toyota Center'da 13 maçtır kazanan Houston Rockets'in bu alandaki rekoru, 1985-86 Sezonu'ndaki 20 maçlık seri. Diğer rekorlar halen açık; ama açıkçası, ilk iki rakibin Lakers ve Celtics olduğu bir fikstürde bu rekor, biraz daha uzak gibi duruyor.

Son olarak, Yao Ming'in yokluğunda daha fazla süre almayan başlayan Dikembe Mutombo'ya da saygılarımızı sunalım ve 19'da bırakalım. 20, 21 ve hatta 22, 23 olursa tekrar konuşalım.

Hiç yorum yok: