15 Mart 2008 Cumartesi

Houston Rockets: Arka Arkaya 21 GalibiyetRockets, dün gece Charlotte Bobcats'i 89-80 mağlup ederek üst üste 21. galibiyetini aldı ve NBA Tarihi'nin en uzun ikinci galibiyet serisinin altına imza attı.

Bobcats maçından sonra Lakers, Celtics, Hornets, Warriors ve Suns gibi çok zorlu rakiplerin bulunduğu bir fikstüre sahip olan Rockets adına Bobcats'in sorun olmayacağını düşünenler ilk yarı boyunca fazlasıyla yanılıyorlardı. Bobcats, başa bela bir takımdı özünde. Bu sezon NBA'in en iyi galibiyet yüzdesine sahip olan takımı Boston'a en ağır yenilgisini tattıran (ki dün gece Utah, Boston 18 sayı ile mağlup edip Bobcats'in 12 sayılık farkını geçmiş oldu) Bobcats, diğer maçta da Ray Allen'ın son saniye üçlüğü ile teslim olmuştu. Yine ne kadar inatçı bir takım olduğunu gösterdi, Bobcats gece boyunca.

Özellikle ilk yarıda Lig'in en formda takımı Rockets'a zor anlar yaşatan Bobcats, önemli seriler yakaladığı bu bölümü 43-36 ile önde geçti. Herkes, seriyi Celtics, Lakers gibi takımların bitirmesini beklerken Bobcats de nereden çıkmıştı ?!

Utah Jazz-Boston Celtics maçı sona erdikten sonra, Houston maçını daha bir rahat izlemeye başladım. Rockets, ikinci yarıda bu sezonki karakterini koydu sahaya. Üçüncü çeyreğin ilk bölümünde müthiş bir savunma yaptı, Rockets. Diğer önemli nokta ise, geçen sezon Warriors'ın taraftarı ile yakaladığı sinerjinin bir benzerinin Toyota Center'da yakalanmış olmasıydı. T-Mac ve arkadaşları, bu durumdan dolayı müthiş bir enerjiyle oynadılar. İkinci yarının ilk dört dakikalık bölümünde rakibine sadece iki sayı şansı veren Rockets, skoru da 45-45'e getirmeyi başardı.

Maçın sonunda T-Mac'in skor hanesine baktığınızda ''30'' ile karşılaşacaksınız; ama T-Mac de Rick Adelman'ın sisteminde bir parça olarak oynayabilmeyi başarmış. Kesinlikle, göze batmıyor. Gerektiğinde ''yıldız'' karakterini bürünüyor. T-Mac'in gösterdiği bu gelişim ve yaptığı özveri de Rockets'ın başarısının önemli bir noktası, olsa gerek. Üçüncü çeyrekte beraberliği yakaladıktan sonra farkı açmaya başlayan Rockets, bitime 2:10 kala T-Mac ile skoru 64-55'e getirmeyi başarıyordu; ama Bobcats, görebileceğiniz en inatçı takımlardan biriydi. Bir türlü vazgeçmiyordu. Gerald Wallace'ın sahne aldığı iki dakikalık bölümde yakaladıkları 7-0'lık seriyle son çeyrek öncesi farkı ikiye kadar indirmenin yolunu buldular.

Maçı yorumlayan spiker, Charlotte Bobcats'in geri dönüşlerine ilişkin takımı ''Hiçbir yere gittikleri yok'' diye tanımlasa da Rockets, üçüncü çeyrekte olduğu gibi son çeyreğin ilk bölümünde de üst düzey savunma yapmaya başladı. Gerald Wallace, farkı 10'a indiren üç sayılık basketi ilk beş dakikadaki tek saha içi isabetiydi, Bobcats'in. Bu bölümde 13-2'lik seriyle öne fırlayan Rockets, kapıyı kapatmanın yollarını arıyordu.

Kapıyı kapatan isimlerden biri, eski adamlardan Dikembe Mutombo oluyordu. 1:07 kala savunmanın art arda yaptığı iki hata sonucu bir anda 4 sayı bulan ve farkı 6'ya indiren Bobcats'e cevabı Mutombo verecekti, savunmada. Maç sonunda Mutombo'nun sayı hanesine baktığınızda belki ''30'' göremeyeceksiniz; ama bunu O'ndan isteyen de yok zaten. 1 sayısının yanına eklediği 7 ribaund ve son bölümde gösterdiği müthiş savunma gayreti sayesinde 4 blok, Mutombo'yu galibiyetin önemli bir parçası yapmaya yetti bile. Özellikle, son dakika içerisinde Emeka Okafor'ı smaca giderken öyle kesti ki, aynı oyuncuya dokuz saniye önce yaptığı bloku bile unutturdu. Mutombo, Rockets ve Toyota Center'ın yakaladığı sinerjinin başlıca sahiplerinden.

Son bir parantez de Rafer Alston için açalım, oyuncu performansları ile ilgili. Point guard gibi oynadı. Aldığı 7 ribaund, Rockets lehine fast break haline dönüştü, sürekli olarak. Hızlı ve enerjik. Oldukça iyi oynadı, Alston da dün gece. 17 sayı, 7 ribaund ve 4 asist ile galibiyetin mimarlarından.

Bobcats'te ise Okafor, Richardson ve Wallace üçlüsünden gelen 67 sayı dışında herhangi ciddi bir katkı olmayınca mağlubiyet kaçınılmaz oldu.

Dün gece Houston Rockets için rüya gibi geçti. Önemli bir galibiyet aldılar. Daha önemlisi ise San Antonio Spurs, Detroit Pistons'a; Los Angeles Lakers da New Orleans Hornets'a mağlup oldu. Son durumda 45-20 olan Rockets, tıpkı kendisi gibi 45-20 olan Lakers ile Batı'da zirveyi paylaşıyor; ama bu, çok uzun sürmeyecek. Yarın akşam iki takım, Staples Center'da karşılaşacak. Son haftaların en muhteşem maçı olacak. TSİ 21.30'da oynanacak maçta Lakers, Gasol'den gelecek iyi haberi bekleyecek, Hornets maçında yaşadığı sakatlığın ardından.

''Şimdi, önümüzde gerçekten ne kadar iyi olduğumuzu görebileceğimiz bir test olacak'' diyor T-Mac, Lakers, Celtics, Hornets, Warriors ve Suns fikstürü ile ilgili olarak. ''Bu hafta, takımımız için iyi bir hafta olacak''.

Dün gece 48 dakika boyunca oynadı, T-Mac. Yao Ming'in yokluğunda ortaya, karakter koyuyor. Lakers maçı, sezonun en ilgi çekici maçlarından biri olacaktır. Lakers'da Andrew Bynum ile henüz oynama şansı bulamayan Pau Gasol de olmazsa, Yao Ming'in yokluğu pek fazla aranmayabilir. Tüm bunlara rağmen, T-Mac ve Kobe kapışması üst düzey olacaktır.

Houston Rockets, NBA Tarihi'nin en uzun ikinci galibiyet serisine sahip. Yarın karşılacağı Lakers ise 33 galibiyet ile en iyisine. Rockets, ''en iyi'' olmak istiyorsa, ''en iyi'' olanı yenerek başlamalı işe.

Hiç yorum yok: