17 Mart 2008 Pazartesi

Satılık: Javier Pedro SaviolaRiver Plate'de oynarken ilk kez izlediğimde birçok kişi gibi ben de, ''Bu ismi unutmayayım, çok durmaz oralarda'' demiştim, kendisi için. Henüz 18 yaşındaydı, Güney Amerika'da Yılın Oyuncusu seçildiğinde. Çok durmadı ve 19'unda İspanyol devi Barcelona'ya transfer oldu, Javier ''El Conejito'' Saviola.

Nou Camp'a transfer olduktan sonra, İspanyol vatandaşlığına da geçince La Liga'nın yabancı sınırına takılmadan oynamaya başladı. Barcelona'daki ilk üç sezonunda gol bölgesindeki çabukluğu ile dikkat çeken Saviola, bu dönem içerisinde üç teknik direktör ile çalışmak durumunda kaldı: Louis van Gaal, Radomir Antic ve Frank Rijkaard. 2003-04 Sezonu'nun sonunda 14 gol atmış olmasına karşın, Rijkaard'ın forvet bölgesindeki seçimlerinden dolayı takımdan ayrılmak istedi ve Barcelona, Saviola'yı Fransız takımı Monaco'ya kiraladı.

2003-04 Sezonu'nda bir başka İspanyol ekip Real Madrid'den kiraladığı Fernando Morientes ile Şampiyonlar Ligi Finali'ne uzanan Monaco, aynı yoldan giderek bu kez Javier Saviola'yı kiralamış; ama sezon sonunda istedikleri olmamıştı. Yine de Saviola ve Monaco birlikteliğinin kötü geçtiği söylenemezdi. Monaco için ligde çıktığı 29 maçta 7 gol atan Saviola, sezon sonunda Barcelona'ya dönmek istese de Rijkaard, Saviola'nın planları içerisinde olmadığını söylemişti. FIFA'nın kuruluşunun 100. yılında Pele tarafından belirlenen ''yaşayan en iyi 125 oyuncu'' listesindeki en genç isim olan Saviola, bu kez La Liga ekiplerinden Sevilla'ya kiralanıyordu.

Sevilla, üst üste kazanacağı iki UEFA Kupası Şampiyonluğu'ndan önce temelleri atmış ve kurduğu genç kadro ile dikkat çekmeye başlamıştı. Öyle ki, en büyük yıldızı olan Julio Baptista da ciddi bir bonservis ücreti karşılığında Real Madrid'e transfer olmuştu. Sevilla'nın hedefi, Baptista'nın boşluğunu Javier Saviola ile doldurmaktı. Sezon sonunda Sevilla ve Saviola ortaklığında, UEFA Kupası Şampiyonluğu yer alacaktı.

2006-07 Sezonu Javier Saviola için FC Barcelona'ya geri dönüş anlamı taşıyordu. Frank Rijkaard ile Barcelona'da yedek oyuncu rolünden sıyrılamayan Saviola, sezon boyunca sadece 6 kez ilk 11'de yer alabiliyordu. Takımı için 5 gol attığı sezon sonunda ayrılması kaçınılmazdı ve Barcelona tarafından serbest bırakılacaktı. Saviola, bonservisini eline aldıktan sonra, muhtemeldir ki, birçok kulüpten teklif almıştı; ama o, kendisini Rijkaard ve Barcelona'ya ispat etmek istercesine ezeli rakip Real Madrid'e transfer olacaktı.

Real Madrid kariyeri ise hiç de beklediği gibi geçmedi. Sezon boyunca Robinho, Julio Baptista, van Nistelrooy ve Raul gibi golcülerin arkasından kalan Saviola, toplam 14 kez (La Liga'da 6, Copa Del Rey'de 6 ve Avrupa maçlarında 2) formasını giydiği Real Madrid tarafından sezon sonu için satılık listesini koyuldu bile.

Bernd Schuster'in gelecek sezonki planları içerisinde olmadığı belirtilen Javier Pedro Saviola, yaz mevsiminde transfer piyasasının önemli isimlerinden biri olacaktır, son dönemde özgüvenini kaybetmiş gibi görünüyor olsa da. Real Madrid'in transfer listesine koyduğu üst düzey bir golcü, Türk basınının da gözünden kaçmayacaktır. Başlıkları görür gibiyim.

Hiç yorum yok: