27 Mart 2008 Perşembe

Kasım, 1982: Everton 0-5 LiverpoolLiverpool ve Everton, haftasonu 205. Merseyside Derbisi'ne çıkacak. İki ezeli rakibin aralarındaki rekabeti, zaman içerisinde elimizden geldiğince anlatmaya çalışmıştık. Haftasonunda oynanacak maç, Liverpool'un 3-0'lık Manchester United mağlubiyetinden sonra ilk dört için iddialı konuma gelen Everton'ın şansını zorlayacağı, Anfield sakinlerinin de buna izin vermemeye çalışacağı bir maç halini alacak.

Haftasonuna daha süre var. İki takım ile ilgili güncel bilgileri ve istatistikleri önümüzdeki bir-iki gün içerisinde paylaşabiliriz. Everton ve Liverpool rekabeti geçmiş yıllarda oldukça değerli hatıralar bırakmış geriye. Onlardan bir tanesi ile başlayalım.

Ian Rush, Liverpool'un efsanevi golcüsü. Aynı zamanda Merseyside Derbisi'nin gelmiş geçmiş en çok gol atan oyuncusu. 1980-1987 ve 1988-1996 yılları arasında Everton karşısına çıkan Rush, ezeli rakip Everton'a 13'ü ligde olmak üzere toplam 25 gol atmayı başardı. 25 golün de ayrı hikayesi vardır mutlaka; ama 6 Kasım 1982 günü Everton deplasmanında attığı 4 gol, diğerlerinden kolayca ayrılıyordur.

Merseyside Derbisi'nde ''bir maç içerisinde üç gol veya daha fazlasını atan'' en son oyuncu, o günkü performansıyla Ian Rush olmuştu. Maça hızlı başlayan Liverpool, Galli golcüsüyle henüz maçın başında bulduğu pozisyonda direğe takılırken Sammy Lee ile de önemli bir fırsattan yararlanamıyordu. 37. dakika ise maçın kırılma anı olacaktı. Gole giden Kenny Dalglish'i legal yoldan durduramayacağını anlayan Glenn Keeley, rakibini düşürdükten sonra kırmızı kartla oyun dışında kalıyordu. Everton, geri kalan dakikaları bir kişi eksik oynamak durumundaydı.İlk yarıda tek gol vardı. Alan Hansen'ın pasında Ian Rush, topu ağlara göndererek takımına 1-0'lık üstünlüğü getirmişti. 10 kişi kalan Everton, belli ki, ikinci yarının başında bir konsantrasyon sorunu yaşayacaktı. Takımlar sahaya çıktıktan altı dakika sonra Ian Rush, vatandaşı Neville Southall'ı bir kez daha üzecekti. Everton kalecisi, Ian Rush'ın ikinci golüne engel olamıyordu.

İkinci yarıda rakip taraftarların daha yoğun olduğu kaleye doğru hücum eden Liverpool, ikinci golden dört dakika sonra bir yenisi için hazırlık yapacaktı. Sağ taraftan kullanılan taç atışında topla buluşan Kenny Dalglish'in ortasında Mark Lawrence, farkı üçe çıkaran golü atıyordu.

Ian Rush ve Liverpool, eksik kalan Everton karşısında durmaya pek niyetli değil gibiydi. 3-0'dan sonra Galli golcü, iki kez daha sahneye çıkacaktı. Maç sona erdiğinde tabelada 5-0'lık Liverpool galibiyeti yazdığında ise Ian Rush, attığı dört golle çoktan tarihe geçmişti bile. Lig kariyerindeki ikinci tam sezonunda Rush, yedi gün sonra bu kez Coventry City'ye karşı hat-trick yapacaktı. Sezon sonunda 34 maçta attığı 24 golden çok daha fazlasıydı, Ian Rush'ın Goodison Park'ta attığı dört gol.

Everton (0): Southall, Borrows, Bailey, Wright, Keeley, McMahon, Heath, Johnson (Richardson), Sharp, King, Sheedy.

Liverpool (5): Grobbelaar, Neal, Kennedy, Thompson, Johnston, Hansen, Dalglish, (Hodgson), Lee, Rush, Lawrenson, Souness.

Hiç yorum yok: