4 Mart 2008 Salı

La Bombonera'da Bir Çılgın: Martin PalermoMartin ''El Loco'' Palermo'dan 180. Boca Golü

İronik bir durum olabilir, birçoklarına göre; çünkü eminim yukarıda resmi asılı olan adamı farklı yönlerden hatırlayanlar olacaktır: Martin ''El Loco'' Palermo.

Aslına bakılırsa ironiyi yaratan ta kendisidir. Arjantinli, ülkesinin milli formasını sadece yedi kez giymiş olmasına rağmen, 4 Temmuz 1999 günü Paraguay'da oynanan ve Kolombiya'nın 3-0'lık galibiyetiyle sonuçlanan maçta yaptıklarıyla tarihe geçmeyi başarır. Karşılaşmanın hakemi Ubaldo Aquino, maç içerisinde 5 kez penaltı noktasını gösterir. Arjantin lehine çalınacak üç penaltının ilkinde, henüz 5. dakikada, topun başına Martin Palermo geçer ve topu direğe nişanlayarak hesabı açar. Bundan beş dakika sonra ise Kolombiya, Ivan Cordoba'nın penaltı golüyle 1-0 öner, devre de bu skorla tamamlanır.

İkinci yarı da penaltı kararıyla başlar; ama Kolombiya'da topun başına Hamilton Ricard'ın vuruşunu Arjantinli kaleci Burgos çıkarır. Şimdiye kadar üç kez penaltı kararı verilmişti verilmesine de, tarihi anlar bu dakikalardan sonra başlıyordu. Bu kadar penaltıya karşın maçta sadece bir gol vardı ve 76. dakikada ikinci kez penaltı noktasına gelen Palermo, ülkesi adına beraberlik golünü atabilirdi. Israrla vuruşu kullanmak isteyen oyuncu, sol ayağıyla sert bir vuruş yapmasına karşın çerçeveyi bulamayınca bir kez daha boynu bükük ayrılıyordu, penaltı noktasından. Üstelik üç dakika sonra Kolombiya, farkı ikiye çıkarırken 87. dakikada Montano'nun attığı golle skor 3-0 oluyordu; ama Palermo'nun kaçırması gereken bir penaltı daha vardı. Son dakikada, tüm telkinlere karşı, üçüncü kez 11 metreye gelen Palermo, Calero'ya takılınca ''Bir maçta en çok penaltı vuruşu kaçıran oyuncu'' olarak tarihe geçiyordu.

Dedik ya, ironik bir durum diye. Palermo'yu yukarıdaki unvanının dışında ''Gol sevincinde ayağını kıran oyuncu'' olarak da hatırlamak mümkün. Kasım 1999'da yaşadığı büyük sakatlığın ardından sahalara dönmesi altı aylık bir süreyi kapsayan ''El Loco'', 2001 yılında İspanya'nın Villarreal takımına transfer olur. Yeni takımıyla 20 Kasım 2001 günü attığı bir golü kutlamak isteyen Palermo, Arjantin'den kalma alışkanlıkla taraftarla kucaklaşmak ister; ama Villarreal taraftarlarının ağırlığını taşıyamayan reklam panoları, Palermo'nun sol ayağının üzerine düşer ve Arjantinlinin sol ayağı iki yerden kırılır. İyileşmesi için geçmesi gereken süre ise 2 aydır.

Tüm bunlara rağmen Boca Juniors taraftarı, Martin Palermo'ya duydukları aşkı haykırmaktan çekinmiyorlar. Türkiye'deki ''Deli İbrahim'' modeli gibi, La Bombonera tribünlerinde de Martin ''El Loco - Çılgın'' Palermo rüzgarı esiyor.

Palermo, geçtiğimiz hafta takımı adına attığı golle Boca Juniors'ın kulüp tarihine girme yolunda büyük bir yol katetmiş oldu. Arjantinli, Boca için ligdeki 217. maçında 180. kez fileleri havalandırırken, 1931 ve 1939 yılları arasında 209 maçta bu sayıya ulaşan Francisco Varallo'nun rekoruna ortak oldu.

Palermo, bundan sonraki gollerini önce rekoru ele geçirmek daha sonra da geliştirmek için atacak.

Hiç yorum yok: