13 Mart 2008 Perşembe

LeBron: Cavs Tarihi'nin En Skorer 2. OyuncusuCleveland Cavaliers: LeBron James Bile Yeterli Olamıyor

Dün gece LeBron ve Cavaliers, New Jersey Nets deplasmanındaydı. Nets, 7 maçlık mağlubiyet serisinden gelirken Cavaliers, sezon içerisinde daha önce iki kez yenildiği rakibini yenerek Devin Harris'li rakibinin serisini 8'e çıkarmayı istiyordu.

Atlanta-Houston ve Orlando-Clippers maçlarından dolayı, ilk üç çeyreği izleyemedim. Son çeyrekte ise LeBron yine sahnedeydi. Her gün LeBron'dan bahsediyorum, hiç de sıkılmıyorum. Dün gece de harika bir performans sergiledi. James, son çeyrekte attığı 14 sayıyla 13 sayı gerideki takımına maçı getirmek üzereydi; ama yapılan küçük hatalardan dolayı Cavs, Nets'e bir kez daha mağlup olmaktan kurtulamadı.

Son çeyreğe girerken skor, 80-67 ile New Jersey Nets'in lehineydi. Bitime 5:24 kala Damon Jones, üst üste ikinci üçlüğünü attığında ise Cavs, 22-10'luk bir seriyle maça ortak olmuştu. 90-89'dan sonra iki kez maçta ilk defa öne geçme fırsatını yakalayan Cleveland, önce o dakikalarda Damon Jones ile birlikte LeBron'un en büyük yardımcısı olan Devin Brown'un hücum faulüyle (ki çok kritik bir karardı. Cleveland kenar yönetimi, basket ve faul beklerken hücum faul çalındı) daha sonra da LeBron James'in isabet kaydedemediği üçlükle, fırsatı kaçırdı.

Maçın en kritik anı ise, bitime 15 saniye kala yaşandı. LeBron James'in başarılı serbest atışlarından sonra fark bir sayıya inmiş ve skor, 99-98'e gelmişti. Moladan dönen Nets karşısında Cavaliers, taktik icabı bir faul yapıp saati durdurdu. Çizgiye gelen Marcus Williams, ilk atışında isabet kaydetmesine karşın ikinci kaçırınca fark, makul bir seviyede kalmıştı; ama pozisyonda Cavs savunması uyuyunca Vince Carter, hücum ribaundunu aldı. Daha sonra da kendisine yapılan faulden kaynaklanan atışları değerlendirince Nets, bir daha arkasına bile bakmadı.

LeBron James ise maçı, 42 sayı, 11 ribaund ve 7 asist ile tamamladı. Yine bu üç kategoride takımının en başarılı ismi oldu. Galibiyete yetmedi; ama alışık olmadığı bir şey değil. LeBron'ın üç kategoriyi de domine ettiği 47 maçta Cavs, 50'lik galibiyet yüzdesinin sadece üç maç üzerinde.

LeBron James'in alışık olduğu bir şey gerçekleşti yine de, maç sonrasında. Cavaliers ile 375. maçına çıkan LeBron, kulüp için toplamda 10267 sayı atmayı başardı. Böylece, Cavaliers kulüp tarihinin en çok sayı üreten ikinci oyuncusu Austin Carr'ı (10265) geçen LeBron, liderlik için de pek beklemeyecektir.

Organizasyon tarihinde en çok sayı üreten üç oyuncu şu şekilde (soldaki sayıdan çok, sağdakine konsantre olalım):

1. Brad Daugherty10,389 sayı,548 maç
2. LeBron James10,267 sayı,375 maç
3. Austin Carr10,265 sayı,635 maç

LeBron James ve Cleveland Cavaliers, bu gece DC'de Wizards'ın konuğu olacak. LeBron, pek uslu bir misafir sayılmaz. İhtiyacı olan 123 sayı. Hepsini başkentte bulamayacaktır; ama çok mu bekleyeceğiz bunun için, sanmıyorum. Alonzo Mourning, Gerald Wallace ve Dirk Nowitzki'den sonra aktif olarak oynadığı kulübün en skorer oyuncusu olmasına az kaldı, LeBron'ın.

Hiç yorum yok: