19 Mart 2008 Çarşamba

Liverpool FC: Everton mı, Manchester United mı ?Liverpool Tarihi'nde iki büyük rekabet vardır. Biri, Merseyside komşusu Everton ile olan ''Merseyside Derbisi'' diğeri de Manchester United ile olan ''İngiltere Derbisi''. Aşağıda çok kısa değineceğiz, iki rekabete de; ama Liverpool FC'nin resmi sitesinde sorulan soru oldukça açık: ''Hangi maç sizin için daha anlamlı?'' Yani, Liverpoollu taraftarlara hangi takıma karşı alınan galibiyete daha çok sevindikleri soruluyor.

Liverpool FC'nin resmi kanalında bu geceki ''The Great Debate'' programı, bu sorunun cevabını alabilmek için ekranlara gelecek.

Merak edilen, Liverpool taraftarları arasında geçmişle bağını koparmayan romantiklerin mi; yoksa tarihin gelişimi içerisinde en büyük rakipleri haline gelen Manchester United'ı yenmekten daha fazla haz duyan başarı tutkunların mı, diğerine üstünlük sağlayacağı.

Sonuçlar, kuvvetle muhtemel, yarın Liverpool FC'nin resmi sitesinde yer alacaktır.

Liverpool ve Everton arasındaki rekabet, iki kulübün kuruluş günlerine kadar uzanıyor. İngiltere'nin liman şehri Liverpool'u ortadan ikiye ayıran Mersey Nehri, Liverpool ve Everton arasına da girmektedir. Kentin bir yakasından yükselen ''Nil Satis Nisi Optimum'' sesleri de karşı taraftaki ''You Will Never Walk Alone'' haykırışları arasına karışmaktadır. İki kulüp arasındaki rekabet, önceleri sadece iki komşu mahallenin çekişmesi olarak futbol dünyasına girerken uzun süre ''Dostluk Derbisi'' olarak da adlandırılır. Liverpoollu fanatiklerin 1985 yılındaki Heysel faciası ise mavi ve kırmızı yaka arasında özellikle mavi yaka kaynaklı bir öfkenin doğmasına neden olur; çünkü Heysel'den sonra UEFA, İngiliz takımlarını Avrupa Kupaları'ndan men edince Everton, favori olduğu 1985-86 ve 1987-88 Sezonu'nda Şampiyonlar Kulüpler Kupası'na, 1986-87 ve 1988-89 Sezonu'nda da UEFA Kupası'na katılamamıştır; ama her şeye rağmen 1989 yılında 96 Liverpool taraftarının ölümüne neden olan Hillsborough Faciası'yla dayanışmaya dönüşmesi neticesiyle bugünlere kadar uzanan ''Merseyside Derbisi'', diğerlerinden pek çok noktada ayrılmaktadır.

Bu derbiyi futbol dünyasına kazandıran en önemli isim,
John Houlding olacaktır. Anfield Road'da Everton'ın maçlarını oynadığı sahanın sahibi olan Houlding, sahanın kirasını artırmak isteyince Everton kulübü, Anfield'dan ayrılma yolunu seçer. Aynı zamanda kulübün başkanı olan Houlding, bu durumun ardından yeni bir kulüp kurmak için kolları sıvar. Everton'ın ayrılmasından sonra kurmak isteyeceği kulüp için ortaya atılan FC Everton ve Everton Athletic isimleri kabul görmeyince yeni kulübün adı, Liverpool FC olarak tescil edilir.

İki kulüp arasında oynanan 204 maçın künyesi ise şu şekildedir.

Liverpool FC ve Manchester United rekabeti ise daha çok Liverpool ve Manchester United şehirlerinin rekabeti olarak başlamıştır. Futboldan ziyade iki şehrin kıyaslamasının yapıldığı rekabetin ana soruları, endüstriyel çağa kadar uzanır. Hangi şehrin daha kızıl olduğu (ki bu blogda, sanırım ipuçlarını bulabilirsiniz), hangisinin daha işçi sınıfı ve hangisinin daha modern olduğu gibi sorular, rekabetin temelini oluşturmaktadır.

Her yönden birbiriyle kıyaslanmaktan memnuniyet duyan iki şehrin, İngiltere gibi bir yerde futbol tarafıyla da karşılaştırılması kaçınılmaz bir son olacaktı. Manchester kentinin takımı Manchester United ile Liverpool kentini temsil eden Liverpool FC, İngiltere Futbol Tarihi'nin toplam 72 kupayla en başarılı iki takımı olunca da rekabetin adının neden ''İngiltere Derbisi'' olarak adlandırıldığı ortaya çıkmaktadır.

1958 yılına kadar Avrupa'nın en önemli takımlarından olan Manchester United, 6 Şubat günü Münih'te düşen uçakta 8 oyuncusunu kaybettikten sonra yavaşlamak zorunda kalmıştır. Son dönemde iki kulüp taraftarları arasında oluşan öfke o günlerde tribünlere çok farklı şekilde yansıyordu. Matt Busby'nin çocukları (yazının başındaki fotoğraf, son maçlarında çekilmiştir) için Anfield'da ''Hepimiz Kızılız'' pankartı asan Liverpoollu taraftarlar, kendi oyuncularından bazılarını bedelsiz olarak Manchester United'a kiralamayı teklif edecekti.

Liverpool'un 70 ve 80'leri, Manchester United'ın ise 90'lı yılları domine etmesinin ardından rekabet çok farklı boyutlara geldi. Haftasonu iki ekip, bir kez daha karşılaşacak. O maç için de konuşacaklarımız olacaktır. Saklayalım.


Hiç yorum yok: