6 Mart 2008 Perşembe

MVP!.. MVP!.. MVP!..LEBRON JAMES: 50 Sayı, 10 Asist, 8 Ribaund ve 4 Top Çalma

Standart bir LeBron James performansından bile çok daha iyisiydi. Dün gece Orlando Magic, Washington Wizards deplasmanındaydı ve diğer tarafta Boston Celtics ile Detroit Pistons kapışıyordu. LeBron James ise Madison Square Garden'daydı ve gecenin adamı olmakla meşguldü.

Pazar gecesi, Mavericks'e 52 sayı gönderen Kobe Bryant, ligin sezon rekorunu kırarken LeBron, sadece iki sayı geride kalıyordu; ama bunu daha az sürede yapıyordu. ''Her zaman bu binada muhteşem bir oyun oynamayı hayal etmiştim'' diyen LeBron, Madison Square Garden'ın gördüğü en iyi oyunculardan biri olmaya devam edecektir ilerleyen sezonlarda da.

MSG, NBA Tarihi'nin en üst düzey performanslarına sahne olmuştur, yıllarca. Süperstarların, kariyer gecelerini yaşadıkları bu salonun sahibi New York Knicks'e karşı bu sezon oynadığı üç maçta LeBron James, 42.3 sayı ortalaması tutturdu. Daha iyileri var tabii ki:

1. Wilt Chamberlain, 1961-62, 12 maç, 54.5 sayı
2. Wilt Chamberlain, 1962-63, 8 maç, 48.0 sayı
3. Pete Maravich, 1976-77, 4 maç, 43.3 sayı

New York Knicks'e karşı bir sezon içerisinde, en az üç maç üzerinden, en yüksek sayı ortalamasını yakalayan LeBron James, dün geceki unutulmaz performansıyla bir başka başarıyı daha gerçekleştirdi. 50 sayı, 10 asist, 8 ribaund ve 4 top çalma ile oynayan LeBron, son yirmi yılda 50 veya daha fazla sayı ile oynayıp üzerine de çift hanelerde asist yapan üçüncü oyuncu oldu:

1. Michael Jordan, 1992, vs. Bullets, 57 sayı ve 10 asist
2. Stephon Marbury, 2001, vs. Lakers, 52 sayı ve 12 asist (Uzatma)
3. LeBron James, 2008, @ Knicks, 50 sayı ve 10 asist

50 sayısının sadece ikisini ilk çeyrekte atan LeBron James'in performansının bir benzeri de 5 Aralık'ta Allen Iverson ile gerçekleşmişti. Iverson, Lakers'a karşı ilk çeyrekte iki sayı bulmasına karşın maçı 51 sayı ile tamamlamıştı.

48 sayıyı, üç çeyreğe sığdırmak kolay değildi. En kestirmesi, üç sayılık basketlerdi. Öyle de oldu. Maç içerisinde kullandığı 12 atıştan 7 isabet bulan LeBron, bu kategoride de kendisini aştı. ''LeBron'un üç sayılık atış denemesi, karşı takımın kabul edebileceği bir şey; ama bunlarda isabet kaydedince tam anlamıyla durdurulamaz bir adam oluyor; çünkü o, büyük, güçlü, hızlı ve aynı zamanda bencil de değil'' diyordu, New York Knicks antrenörü Isiah Thomas.

Gecenin özeti, Thomas'ın sözleriydi belki de.

Hiç yorum yok: