28 Mart 2008 Cuma

Old Firm: Rangers vs. CelticDünya'nın en eski rekabetlerinden biri olan Old Firm'in tarafları Celtic ve Rangers, yarın öğleden sonra 378. kez karşı karşıya gelecek. Ibrox Stadı'nda oynanacak maç, TSİ 14.30'da başlayacak.

Katolik ve Protestan mezheplerinin farklılarından doğan rekabet, 28 Mayıs 1888 günü Celtic Park'ta oynanan maç ile başladı. Yaklaşık 2000 kişinin takip ettiği maçı Celtic, 5-2 kazanarak ezeli rekabetteki ilk galibiyeti alan taraf oldu. Aslına bakılırsa 20. yüzyılın başından beri Celtic ve Rangers'ın İskoçya Futbolu'nda söz sahibi olmalarından sonra, rekabet alevlenmeye başladı.

1890 yılından bu yana 108 kez oynanan İskoçya Ligi'nde Glasgow Rangers ve Celtic toplam 90 şampiyonluk kazandı. Bir bakıma birbirlerinden başka rakipleri olmadı. Bu, doğal bir futbol rekabetini doğurabilirdi; ama çok daha fazlası oldu. Katolik mezhebinden gelenlerin desteklediği Celtic ile Protestan Rangers'ın mücadelesi, din savaşları halini aldı. Glasgow Rangers, 100 yıl boyunca herhangi bir Katolik oyuncu ile sözleşme imzalamadı. Bu konuda daha ılımlı olan Celtic'in taraftarları ise, başarısız sonuçları Protestan futbolculara bağladı.

Futbol'un en ilgi çekici rekabeti, zaman içerisinde konusu açısından farklılıklar gösterse de ana fikir hiç değişmedi. Yılda en az dört kez yaşanan büyük heyecana yarın bir yenisi daha eklenecek ve Glasgow sokaklarında insanlar birbirlerine takılmaya devam edecek.

Old Firm'ün Rangers resmi sitesinde seçilen beş kilit istatistiği ise şu şekilde:

1. Rangers'ın en farklı Celtic galibiyeti, 5-0'lık skorla 1893 yılının Eylül ayında gerçekleşti. En iyi Premier performansı ise iki kez aynı skorla alındı, Rangers tarafından. Maviler, Ağustos 1988 ve Kasım 2000'de rakibini 5-1 yenmeyi başardı.

2. 1969 yılında Hampden Park'ta Rangers ve Celtic arasında oynanan İskoçya Kupası Finali'ni 132870 kişi izledi. İki takım, Britanya'nın ''bir lig maçında en çok seyirci çeken iki takımı'' olma özelliğini de taşıyor. 2 Ocak 1939 günü Ibrox Stadı'ndaki maçı 118567 kişi izledi.

3. 1 Ocak 1943, Old Firm Tarihi'ndeki en farklı skora imza atıldığı gündü; ama Rangers'ın 8-1'lik galibiyeti savaş döneminde olduğu için ''resmi'' olarak kayıtlara geçmedi.

4. 1890'ların sonu ve 1900'lerin başında Celtic forması giyen R.C. Hamilton, 35 golle Old Firm'ün en golcü oyuncusu. Rangers'da ise 1983 ve 1988 yılları arasında Mavi forma için mücadele eden Ally McCoist, 27 golle en skorer isim.

5. Alfie Conn, her iki takımda da oynayan ve İskoçya Kupası'nı kazanan tek oyuncu. 1973 İskoçya Kupası Finali'nde Rangers için 3-2'lik galibiyete bir golle katkı yapan Conn, 1977 yılında aynı kupayı kazanan Celtic takımının da bir parçasıydı.

İki takım arasında oynanan 377 maçın 150'sinde gülen taraf, Rangers olurken Celtic'in 135 galibiyeti bulunuyor. 92 de beraberliğin bulunduğu rekabette Ibrox Stadı'nda oynanan son iki maçı Glasgow Rangers, kazanmayı başardı.

Yarınki karşılaşma öncesi takım kadroları şu şekilde:

Rangers: McGregor, Broadfoot, Cuellar, Weir, Papac, Dailly, Thomson, Davis, Ferguson, McCulloch, Whittaker, Darcheville, Novo, Alexander, Boyd, Burke, Naismith, Emslie, Furman.

Celtic: Boruc, Hinkel, Caldwell, McManus, Naylor, Nakamura, S Brown, Hartley, Robson, Sno, McGeady, McDonald, Samaras, Vennegoor of Hesselink, M Brown, Riordan, O'Dea, Killen, Balde.

Hiç yorum yok: