20 Mart 2008 Perşembe

Real Madrid'de Santrfor FalıReal Madrid'de Ruud van Nistelrooy'un yılan hikayesine dönen sakatlığı, sonunda bir netlik kazanmaya başladı. Bugün, yarın derken Hollandalı yıldız, büyük ihtimalle sezonu kapadı. Yetişebilirse, ligin son haftalarına yetişebileceği söyleniyor; ama iyileşse bile sakatlığının ardından şampiyonluk yolundaki en kritik haftalarda takımına ne denli yardımcı olur, bilinmez.

Real Madrid ve forvet hattındaki bir oyuncudan bahsediyoruz. Sakat. Sezonu kapatmış olabilir. Ne olacak, transfer haberi çıkacak. Hem de önemli isimler olacak. Geç kalınmadı. İspanyol gazetesi Marca, Real Madrid'in transfer listesini belirledi bile:

Luis Fabiano - Sevilla
David Villa - Valencia
Klaas Jan Huntelaar - Ajax
Didier Drogba - Chelsea
Zlatan Ibrahimovic - Inter

Haberde öne çıkan isim bu sezon hayalkırıklığı yaratan Valencia'nın milli forveti David Villa. Marca'ya göre Villa, önümüzdeki sezon Real Madrid forması giyebilir; ama durumun biraz karşık olduğu söyleniyor.

Diğer isimlere gelince; Ruud van Nistelrooy'un işini yapabilecek oyuncu olarak Klaas Jan Huntelaar gözüküyor. Yine de daha önce de söylediğimiz gibi Huntelaar'ın büyük bir takıma kurtarıcı olarak transferi içerisinde bazı riskleri barındıracaktır. Ajax ve Eredivisie'nin temposu, rekabet oranı diğer liglere göre oldukça farklı. Özellikle Ajax, Hollanda'da kendisinden zayıf takımları yakaladığında pek acımıyor. İleri uçta oynayan Huntelaar da her maçta gol sayısını artırıyor. Salt olarak baktığımızda, son vuruşlarda oldukça başarılı ve hava toplarında etkili, teknik kapasitesi yüksek bir oyuncu Huntelaar; ama Eredivisie ve La Liga arasındaki fark kendisinde ''jet-lag'' etkisi yaratabilir.

Ruud van Nistelrooy, Real Madrid için son derece stratejik bir oyuncuydu. Klaas Jan Huntelaar dışında, Nistelrooy'un yapabileceği görevi layıkıyla yapabilecek isim yok, yukarıdaki listede; ama Didier Drogba ve Zlatan Ibrahimovic de farklı yollardan Real Madrid'e istediği golleri kazandırabilir. Real Madrid, bu oyuncuları kazanabilir mi; soru işareti burada çıkıyor karşımıza. Drogba'nın yeni sezonda Chelsea forması giymezse eski antrenörü Jose Mourinho ile çalışacağı dedikodusu artık sır değil. Mourinho ve Real Madrid'in yolları yeni sezonda kesişirse, Drogba da Real Madrid'e gelmek için hevesli olabilir.

Zlatan Ibrahimovic, benim kendisinden haz ettiğim bir oyuncu değildir. Real Madrid'in kendisini ciddi şekilde istemesi halinde, huysuzluk çıkarıp Inter'den ayrılmak isteyebilir; ama Ruud van Nistelrooy'un yerini doldurup, yaptıklarını yapacak bir oyuncu olup olmadığı konusunda pek emin değilim. Fizik olarak benzer, oyun stili olarak farklı futbolcular.

Listedeki bir diğer isim Luis Fabiano da Ruud van Nistelrooy'dan farklı olarak, daha çok ''forvet'' olan bir hücum oyuncusu. ''Van Gol'' modelinde getirmek, ilk tercih olmasa da farklı rollerde başarılı olabilir, Luis Fabiano.

Javier Saviola'nın satış listesine koyulması ve Ruud van Nistelrooy'un sakatlığından sonra, yeni sezonda reytingi yüksek bir hücum oyuncusunu Barnebau'da izleme ihtimalimiz oldukça yüksek görünüyor. Marca'nın bugünkü haberi gibi birçok transfer dedikodusu, İspanya ve Avrupa basınında çıkmaya devam edecektir.

Hiç yorum yok: