19 Mart 2008 Çarşamba

Seri Sonu: Celtics, 23'e İzin VermediHouston Rockets'ın efsanevi koşusu, dün gece sona erdi. 22 maçtır kazanan Rockets, 23. galibiyet için çıktığı Boston karşısında rakibinin üçüncü çeyrekteki müthiş atağına cevap veremedi ve Ocak ayının sonundan bu yana ilk kez maç kaybetti. Boston Celtics ise, sezon öncesi şampiyonluğun en büyük adayı olan San Antonio Spurs'ten sonra dönemin en formda ekibi Houston Rockets'i de deplasmanda mağlup ederek ne kadar kararlı olduğunu gösterdi.

San Antonio Spurs ve Houston Rockets'i yenen Boston Celtics'in önünde bir Teksas deplasmanı daha var. Yarın gece Dallas Mavericks ile oynayacak olan Celtics, Dallas'ı da yenerse Teksas eyaletinden 3'te 3 ile ayrılacak ve dördüncü galibiyet için New Orleans'a konuk olacak.

Boston Celtics'in bu sezon iyi bir misafir olmadığını söylemek büyük bir sır olmasa gerek. Teksas'ta çıktığı ''back-to-back'' maçlarının ikisini de kazanan Celtics, 2001 yılından beri bu eyalette üst üste kazanan ilk NBA takımı oldu. Daha önce 30-31 Aralık 2001'de Golden State Warriors, arka arkaya Dallas Mavericks ve Houston Rockets deplasmanlarında kazanmayı başarmıştı.

Boston Celtics'in yaşlı yıldızlarına ''back-to-back'' maçlarının etki etmediğini de zaman içerisinde fırsat buldukça konuşmaya çalışmıştık. Neredeyse 20 yıldan uzun bir süredir esamesi okunmayan Celtics, birçok kategoride olduğu gibi bu anlamda da kendi rekorunu geliştirme şansı buldu. Arka arkaya oynanan maçların ikinci günlerinin esas alındığı değerlendirmede Celtics, en başarılı zamanını 1983-84 Sezonu'nda yaşamıştı. O sezon, ikinci maçlarda 18-4'lük bir galibiyet sayısı tutturan Yeşil Makine'nin yüzdesi ise 81.8'di. Bu sezon ise ''back-to-back'' maçların ikinci gecelerinde 16 kez sahaya çıktı ve sadece iki kez mağlup oldu, Celtics. %87.5'lik bir orana karşılık geliyor, bu da.

Dün geceki maçtan ve Rockets'dan konuşmaya başlayalım biraz da. İki savunma takımının karşılaşmasında çok fazla skor çıkması beklenmiyordu. Maç, bu beklentinin ışığında başladı. Tracy McGrady ve Rafer Alston'ın ayakta tutmaya çalıştığı Houston Rockets, ilk çeyreği bitime 3 saniye kala Alston'ın basketiyle 22-21 önde kapatmayı başardı. İkinci çeyrekte daha aktif olan taraf, Houston Rockets'dı. 3 maçlık deplasman turnesinden önce Boston Celtics'e karşı alınabilecek bir galibiyet takıma özgüven kazandıracaktı. Bu dönemde Rockets, farkı bir ara 7 sayıya kadar çıkarsa Celtics'in son atağıyla devre, 40-40 berabere sonuçlandı.

Boston Celtics, bir gece önce San Antonio Spurs deplasmanında muhteşem bir geri dönüş yapmış ve üçüncü çeyrekteki hamlesiyle ipleri eline almıştı. Dün gece benzer durumla karşılaşacak takımın adı ise Houston Rockets'di.

Üçüncü çeyreğin ilk altı dakikalık bölümünde rakibine söz hakkı vermeyen Celtics, 18-5'lik seri ile maçı 58-45'e getirmişti bile. Savunmaların ön plana çıktığı bu gibi bir eşleşmede, 5 veya 7 sayılık farklar büyük avantaj kabul edilirken 13 sayılık bir diferans, Rockets'in dönüşü olmayan yola sapması anlamına gelebilirdi. Çeyrek sonunda 72-56 ile öne geçen Celtics, bu dönemde sekizer sayı ile oynayan Rajon Rondo ve Paul Pierce'dan büyük yardımlar almıştı.

16 sayılık fark, aslına bakılırsa, maçı gayrıresmi olarak bitirmişti; ama Paul Pierce ve arkadaşlarının işi şansa bırakmak gibi bir niyetleri yoktu. Son çeyreğin ilk 5 dakikasında saha içi isabetine izin vermeyen Celtics, aynı bölümde yakaladığı 9-2'lik seri ile Rockets'in tüm umutlarını yok etti.

Rockets'da son 1:29'da Aaron Brooks'un bulduğu 10 sayı farkı ancak 20'ye kadar indirebiliyordu. Rockets, 22 maç sonra kaybederken 94-74'lük bir skorla yüzleşmek durumundaydı.

İlginç bir istatistik ile yazının son bölümüne doğru gidelim. Boston Celtics, ilk yarısını 40-40 berabere geçtiği maçı ikinci yarıdaki 54-34'lük üstünlüğü ile 94-74 kazanmayı başardı. NBA Tarihi'nde yaklaşık 2000 maçın ilk yarısı beraberlikle sona ermiş. Celtics'in dün geceki 20 sayılık koşusu, bu sebepten dolayı NBA Tarihi'nde yeri aldı bile. Bahsi geçen maçlarda, normal süre içerisinde, iki takımdan birinin kazanması halinde ortaya çıkan ortalama fark: 8. Celtics'in 20 sayılık avantajı, en büyükler arasına girdi; ama rekor, dün gece kırılmadı.

1980 yılında Nets ve Pistons arasında oynanan ve ilk yarısı 58-58 tamamlanan maçı New Jersey, ikinci yarıdaki 82-42'lik serisi ile 140-100 kazanmış, rekorun da sahibi olmuş.

22 maçlık seri ile ilgili olarak da söylenmesi gerekenler var, tabii. Daha önce de söylediğimiz gibi, Houston Rockets, NBA Tarihi'nin en uzun süreli ikinci galibiyet serisine imzasını attı. 2007-08 Sezonu'nda. ''İsimlerimiz, Oyun'daki en önemli oyuncular ile birlikte anılacak. Artık torunlarımıza anlatacağımız güzel bir hikayemiz var'' diyen Houston Rocketslı Rafer Alston, son derece haklı; ama eksik kalan bir şey var.

33 galibiyetle rekorun sahibi olan Los Angeles Lakers takımı, 1971-72 Sezonu'nda şampiyon olmayı başarırken en iyi üçüncü dereceyi elde eden Milwakuee Bucks takımı ile 1999-2000 Sezonu'nda 19 maçla en uzun süreli dördüncü galibiyet süresinin altında imzası olan Lakers kadrosu da sezon sonunda şampiyon olmayı başarmıştı:

Team
Streak
Final W-L
Playoffs
'1971-1972 Lakers 33 69-13 NBA champ
'2007-2008 Rockets 22 ? ?
'1970-1971 Bucks 20 66-16 NBA champ
'1999-2000 Lakers 19 67-15 NBA champ

Houston Rockets'in durumu ise, doğal olarak, sezon sonunda belli olacak. Önemli bir fark var, diğer üç kadro ile dönemin Rockets takımıyla. Houston Rockets, seriye başladığında Batı 10.'suydu ve aldığı 22 galibiyetle zirveye tırmanmıştı. Diğer takımlar ise, dönemlerini domine eden takımlardı. Bucks ve iki Lakers, belki o dönemde sezon öncesi şampiyon adaylarındandı; ama Rockets, 22 maçlık seriye rağmen hiçbir zaman şampiyonluk için favori gösterilmedi.

Houston Rockets, bu anlamda, geleneği bozabilir; ama gelenek bozulmazsa, büyük bir iş başarmış olur.

Hiç yorum yok: