9 Mart 2008 Pazar

Shaquille O'Neal'dan 26000. SayıShaq, ''26000'' Dedi.. Suns, Evinde Bir Kez Daha Yenildi..

Dün gece, NTV ekranlarında oldukça güzel bir maç vardı. Phoenix Suns, evinde oynadığı son iki maçta aldığı yenilgilerden sonra Utah Jazz'i yenip, serinin üçe çıkmasına izin vermemek için mücadele ederken Jazz ise, Mavericks maçında Dirk Nowitzki'nin darbesiyle sakatlanan Andrei Kirilenko'nun yokluğunda Deron Williams ve Carlos Boozer'ın yanı sıra tekrar geçen sezonki gibi oynamaya başlayan Mehmet Okur ile Pistons ve Sixers'ın yaptığını başarmaya çalışacaktı.

İlk yarısı daha çok Phoenix Suns'ın kontrolünde geçen maçın ikinci bölümünde ise Utah Jazz'in hakimiyeti vardı. Carlos Boozer'ın maç boyu bulduğu 23 sayının 17'sini ikinci yarıda kaydetmesi ve Kyle Korver'ın son çeyreğe 14 sayı sığdırması, Jazz'i maçın kritik dakikalarda öne çıkardı. Galibiyetin önemli isimleri ise 25 sayı ve 15 asist yapan Deron Williams ile birlikte 25 sayı ve 14 ribaund ile oynayan Mehmet Okur oldu. Okur'un 6 üç sayı denemesinden 4 isabet bulması ise 5 numarada ekstra bir katkı sağladı, Jazz'e.

Utah Jazz'in galip gelmesi doğal karşılanabilir. Mutlaka, Suns'ta da iyi performanslar vardı. Shaq'in gelişinin ardından kulüp rekorları ile haşır neşir olmaya başlayan Amare, Jazz karşısında da 37 sayı ile oynadı; ama Suns, adına asıl dikkat çekici olan Shaquille O'Neal ile çıkılan 9 maçtan sadece 3 galibiyet gelmiş olması.

Jazz maçında Shaq, geldiği günden beri hücum anlamındaki en iyi performansını sergilemesine rağmen Utah'ın son iki dakikadaki 12-4'lük serisi, Suns'ın bir kez daha mağlup olmasına neden oldu. Buna rağmen Shaq'in 20 sayısı, kariyerinde önemli bir kilometre taşıydı. Utah Jazz maçı öncesi 25988 sayısı olan Shaquille O'Neal, 12. sayısıyla birlikte 26000 sayı barajını yakaladı. NBA Tarihi'nde bu başarıyı yakalayan 11. oyuncu, ''The Big Cactus Shaq''.

Daha önce NBA'de; Orlando Magic, Los Angeles Lakers ve Miami Heat forması giyen Shaq, 26000 sayı barajını geçen diğer 10 isim ile kıyaslandığında en fazla takım değiştiren üçüncü oyuncu. Diğer isimler:

Moses Malone (1976-1995) - Rockets, Sixers (1), Bullets, Hawks, Bucks, Sixers (2), Spurs.
Dominique Wilkins (1982-1999) - Hawks, Clippers, Celtics, Spurs, Magic

Draft gerçekleştiğinde Phoenix Suns için ''Karar Anı'' olduğunu söylemiştik. Shaquille O'Neal takası, yıllardır Playoff'larda yaşanan sıkıntıyı giderebilmek adına gerçekleştirilmişti. Pota altında sert bir oyuncu lazımdı Suns'a ve Shaq'in alınabilme ihtimali ''oldu-bitti'' için yeterli olmuştu. Shaq'in performansını belki de Playoff sezonu geldiğinde tartışmak daha doğru olabilir. Kendisi de her şeyin yoluna gireceğinin garantisini veriyor.

Bu arada bugün Playofflar başlasaydı Phoenix Suns, sezon içinde 0-4 olduğu New Orleans Hornets ile karşılaşacaktı. Tesadüfün böylesi !..

Hiç yorum yok: