15 Mart 2008 Cumartesi

UEFA Kupası: Çeyrek Final EşleşmeleriŞampiyonlar Ligi'nde olduğu gibi UEFA Kupası'nda da 2007/08 Sezonu'ndaki son kura çekimi yapıldı. Kupayı kazanmak isteyen, hedefine nasıl ulaşacağını biliyor olmalı artık son durumda.

Çeyrek Final kuraları çekildi, önce:

Bayer Leverkusen (Ger) - Zenit St. Petersburg (Rus)
Glasgow Rangers (Sco) - Sporting Lizbon (Por)
Bayern Münih (Ger) - Getafe (Spa)
Fiorentina (Ita) - PSV Eindhoven (Ned)

7 ülke ve 8 takım kaldı, geriye. Şampiyonlar Ligi'nde yoluna dört takımla devam eden İngiltere, önce Everton ve Tottenham'ın penaltı atışları sonunda kupa dışında kalması, sonra da Bolton'ın Lizbon'a sürpriz yapamamasıyla temsilcisiz kaldı, UEFA Kupası'nda. Birden fazla takımı olan tek ülke ise Almanya. Bir önceki turda Hamburg ile oynadığı Bundesliga derbisini kazanan Leverkusen'in Çeyrek Final'deki rakibi, Rusya'dan Zenit. Oldukça ters bir takım. O yüzden, ilk maçın Almanya'da olması kimin için avantaj, bilemiyorum. İki maçı da evsahiplerinin kazanacağını; ama Leverkusen'in turu atlayacağını düşünüyorum (Agg. 2-2).

UEFA Kupası ile ilgili sabah gönderdiğim postta, rastgele eşleşmeler yapmıştım. Kaç tanesi tutacak diye merak ederken, Leverkusen ve Zenit, tıpkı oradaki gibi ilk sırada birbirlerini buldular. Daha sonra ise onları Lizbon ve Rangers izledi. Bir sonraki eşleşme de tutmuş olsaydı, kendime bakış açım değişecekti. Neyse, Sporting Lizbon ve Glasgow Rangers eşleştiler, sonuç olarak. Son derece ortada, tur. Rangers, Bremen'e karşı uyguladığı tarifeyi Lizbon karşısında da kullanmak zorunda. 2-0, olması gereken skor. Bana kalırsa, Sporting, Portekiz'de kazanmaya yakın. Rangers'ın ilk maçta alacağı skor, anahtar olabilir. Bu durumda 1-0, yeterli olmayabilir. (Agg. ?)

Bayern Münih, isteyebileceği bir takım çektiğini düşünebilir. Daha önce de dediğim gibi; Getafe, son derece ters bir ekip. Bayern Münih, ilk maçta işi bitirmek isteyecektir. Bu sene, Kupa konusunda da oldukça istekliler. Bu istekleri de Getafe'nin hırsını ve dinamizmini dizginleyebilir; ama Getafe, buradan çıkarsa Final'e kadar uzanır, orada da şansınını sonuna kadar zorlar. Biraz daha fazla pozisyon bekliyorum bu eşleşmede, diğerlerine göre. Getafe, deplasmanda yenilse bile iç sahada kazanmak için elinde geleni yapacaktır. Yine de tur, biraz olsun Bayern'e daha yakın gibi duruyor (Agg. 4-2).

Çeyrek Final'in en güzel eşleşmesi ise Fiorentina ve PSV Eindhoven arasında olacak. Fiorentina, Everton'ı eleyerek büyük iş başardı. PSV ise, üzerindeki ölü toprağını attı ve Tottenham gibi çok önemli bir takımı eleyerek bu noktaya geldi. Bir önceki turda, iki takım da ilk maçlardaki büyük avantajlarını koruyamayıp son anda, penaltılarla tur atlayabilmişlerdi. Bu açıdan da enteresan olacak. Fiorentina'nın ilk maçtaki hedefinin gol yememek olacağını tahmin ediyorum. PSV, bu noktada daha tecrübeli bir takım. İtalya'dan avantajlı bir skorla dönüp, Hollanda'da işi bitirmek isteyecektir. Tecrübenin biraz daha ağır bastığını düşünüyorum. (Agg. 1-2).

Çeyrek Final'deki favorilerim: Bayer Leverkusen, Sporting Lizbon (?), Bayern Münih ve PSV Eindhoven.

Muhtemel Yarı Final eşleşmeleri ise şu şekilde oluştu:

Bayer Leverkusen (Ger) - Zenit St. Petersburg (Rus) / Bayern Münih (Ger) - Getafe (Esp)
Glasgow Rangers (Sco) - Sporting Lizbon (Por) / Fiorentina (Ita) - PSV Eindhoven (Ned)

Kendi çizdiğim yoldan devam edeyim. Almanlar, iki takımı efektif bir şekilde kullanma şansına sahip. Leverkusen ve Bayern, Çeyrek Final'i geçerlerse birbirleriyle oynuyor. Kupa'nın en büyük favorisi Bayern'in karşısına dikilebilecek en önemli takımın Leverkusen olacağını düşünüyorum. Rakibin eksiklerini en iyi bilen takım olmasının yanı sıra, konsantrasyon sorunu da Leverkusen lehine olabilir. Bu noktada Bayern'in sıkıntı yaşaması muhtemel. Konsantrasyon sorunu yaşanmazsa, Bavyera ekibinin Final yolu açık.

Diğer tarafta ise PSV'nin Rangers ve Lizbon'a karşı üstün bir ekip olduğunu sanıyorum. Fiorentina'yı geçmeleri gerekiyor öncelikle, bunun için. Fiorentina ihtimalinin de İtalyanların, üstünlük kurabileceğini söyleyebilirim bu iki takıma karşı. PSV, Yarı Final'e çıkmayı başarabilirse; Final Yolu, daha rahat olabilir.

Son duruma bakılınca yol bizi, Bayern Münih-PSV Eindhoven finaline kadar götürdü. Zenit ve Getafe sürprizlerinin yanı sıra Fiorentina'nın da açlığı, her şeye rağmen, unutulmamalı; ama favorileri ikiye düşürmemiz gerekse Bayern ve PSV'nin isimlerini verirdim. İki takımın da, özellikle Bayern'in, buna ihtiyacı var.

Hiç yorum yok: