7 Nisan 2008 Pazartesi

2008 NCAA Final: Memphis vs. Kansas2008 NCAA Final Four'da ilk gecenin galipleri sağdakiler oldu, soldakiler muhteşem sezonlarını San Antonio'da noktaladı, içlerinden bazıları NBA hedeflerine konsantre olmaya başladı. UCLA'den Kevin Love mesela.

İlk gecenin sonuçları şu şekildeydi:

Memphis - UCLA: 78-63
UNC - Kansas: 66-84

Final'e Kansas ve Memphis çıktı. Kansas'ın muhteşem şut yüzdesi, UCLA'in pota altı oyuncuları, Memphis'in Derrick Rose ve Chris Douglas-Roberts özelindeki atletizmi ilk geceden dikkatimi çekenlerdi.

NCAA Finali'nden dolayı Playoff yarışının iyice ısındığı bir dönemde, NBA maçı yok bu gece.

Derrick Rose, müthiş bir adam.

Gelecek sezon, NBA Draftı'nda 1 veya 2 olması bekleniyor. Bu da Miami Heat ve Seattle Supersonics için iyi bir haber tabii. İki takım, böyle devam ederse piyangoda çok büyük şansa sahip olacaklar; ama geçtiğimiz sezon sonunda 2007 Draftı için oynadığı maçlara tam anlamıyla gücünü yansıtmayan takımlar gibi de ilk 4'ün dışında kalabilirler. Memphis Grizzlies örneği, net şekilde duruyor karşımızda.

Rose, 1 veya 2 olacak; ama NCAA Final Four'dan önce Kansas State'in power-forveti Michael Beasley, tüm otoritelerin açık ara favorisiydi 1 numara için. UCLA maçından sonra Derrick Rose'un üst sıraya çıktığı Mock Draft siteleri var artık.

1988 doğumlu ve yanılmıyorsam birinci sınıf talebesi. 2008 Draftı'nda Miami Heat ve Seattle Supersonics'in ilk iki sırada olma ihtimalinin güçlü olduğunu biliyoruz. Bu noktada Miami Heat, Derrick Rose'u kadrosuna katarsa Shawn Marion ve Dwayne Wade ikilisi ile müthiş atlet bir takım olur; ama Heat, önceliği Michael Beasley'ye de verebilir. Önümüzdeki sezon uzun sıkıntısı çekebileceklerini düşününce Beasley de mantıklı oluyor, Heat için.

Sonics ise, hiç fena olmaz. Jeff Green ve Kevin Durant'in yanına Derrick Rose da giderse Seattle, tecrübe sorununu aştığı anda tekrar lige dönebilir. Önümüzdeki sezonlarda, maaş sıkıntısı da olmayacak Sonics'in ve yanlış hatırlamıyorsam Spurs takasında bir draft hakkı daha almışlardı. Bu açıdan bakıldığında Sonics ve Derrick Rose birlikteliği de önümüzdeki sezonları düşününce fena durmuyor, kağıt üzerinde.

2007'de gerçekleşen tekrarlanırsa Memphis Grizzlies, ilk ikide yer alabilir. Minnesota Timberwolves ile olan en kötü yarışında dün rakibini yenerek geride kaldı; ama Memphis, üst sıralara çıkarsa draftta Rose, memleketinde kalabilir (Asıl olarak Chicagolu. Murat Murathanoğlu, bu yüzden çok seviyor olabilir).

Bahsetmemiz gereken diğer adam ise CDR yani Chris Douglas-Roberts. NCAA'de daha hareketli bir oyun tarzı benimsendiği için net olarak inceleme şansımız olamayabilir; ama 1 ve 2 numarada oynayabilir. Lisede oyun kurucu olarak oynamış. Memphis'de, daha çok sutör gard. İkinci 10'luk bölümde seçilmesi bekleniyor, Douglas-Roberts'ın da. Nets veya Cavaliers olarak düşünülüyor.

Memphis, UCLA karşısında kazanırken pek zorlanmamıştı aslında; ama benim için asıl sürpriz Kansas'ın Carolina'ya şans vermemesi oldu. Tabii ki çok yakından takip edemiyorum ve North Carolina'ya da Michael Jordan başta olmak üzere yetiştirdiği birçok değerli insan için saygım var. Yine de, Kansas'ın ilk yarıda bir ara %70'lere varan şut yüzdesi, Carolina için yeterli oldu. 40-12'den sonra geri dönmesi çok zordu, Carolina'nın. Kansas, rahat kazandı.

North Carolina'dan da Ty Lowson ve Tyler Hansbrough'un Draft'ta ilk turdan seçilmesi bekleniyor.

(Başlıkla ilgisi olmayacak; ama Türkiye'den Ömer Aşık ve Semih Erden, Draft'a girerse, birçok kaynağa göre, İkinci Tur'un ortalarında seçilecekler. Ömer Aşık için, daha iyimserler. nbadraft.net, 2. Tur 4. sıra ve New York Knicks diyor. draftexpress.com ise, 2. Tur 11. sıra ve Sacramento Kings. En yüksek sıradan seçilmesi beklenen Avrupalı ise, 19 yaşındaki İtalyan Danilo Gallinari. İlk 10 tahmin ediliyor; ama Warriors'ın yaşadığı İtalyan hayalkırıklığı fikir sahibi yapabilir, takımları. Yine de çok farklı konular, bunlar.)

TSİ 04.00'da, Memphis ve Kansas karşı karşıya gelecek bu gece. Kansas, daha şutör bir takım olarak göründü ilk maçlar sonrası. Memphis ise atletik. Hak eden takımlar geldi. Güzel bir maç olacaktır. Yorumları inceleyemedim fazlasıyla; ama Memphis'in kazanmasını istiyorum.

Hiç yorum yok: